مشاوره و فروش
02137163

تیرآهن بال پهن چیست؟

852350 image1622014318 4
۲۶ فروردین ۱۴۰۳
70 بازدید

در این مقاله که از سوی وب سایت ثامن تجارت تهیه شده به تشریح تیرآهن بال پهن، مشخصات و کاربرد آن پرداخته ایم و تفاوت های تیرآهن بال پهن و تیرآهن معمولی را بیان کردیم. ضمن مطالعه مقاله زیر قیمت انواع هاش سبک و سنگین را نیز می توانید مشاهده کنید.

تیرآهن بال پهن چیست؟

تیرآهن ها طبق 3 استاندارد دسته بندی می شوند: تیرآهن IPE(معمولی)، تیرآهن INP و تیرآهن IPB(هاش). تیرآهن بال پهن IPB یا همان هاش(H)، تیرآهنی می باشد که در آن طول بال تیرآهن با طول جان تیرآهن برابر می باشد. تیرآهن هاش بعد از تیرآهن های معمولی IPE ابداع شد و تولید آن حاصل نوآوری و ابتکار شرکت بثهلم (Bethlehem) در تولید تیراهن می باشد. که در جهان یک اختراع مهم با کاربرد های فراوان در ساخت و ساز و صنعت به حساب می آید.

مشخصات تیرآهن بال پهن:

  • تیرآهن های بال پهن به طور معمول در طول 12 متر تولید می شوند اما به طور کلی طول آن می تواند بین 8 تا 16 متر باشد.
  • تیرآهن هاش در سایز های 100 تا 1000 میلیمتر تولید می شوند.
  • این نوع تیرآهن در گریدهای ST44، ST37 و ST52 و طبق استاندارهای TDP:STN 420135، DIN 1025، EN10163_3، EN 1003400، Euronorm 53_62 تولید و عرضه می گردند.

مطالعه شود: نکاتی که در خرید تیرآهن باید رعایت شود.

انواع تیرآهن هاش:

تیرآهن های بال پهن یا همان هاش دارای سه نوع سبک ، سنگین و فوق سنگین می باشند که هر کدام با نماد های زیر نمایش داده می شوند:

– تیرآهن هاش سبک : HEA یا IPBL

– تیرآهن هاش سنگین : HEB یا IPBV

– تیرآهن هاش فوق سنگین : HEM

کاربرد تیرآهن بال پهن (هاش):

تیرآهن هاش دارای کاربرد های مختلفی در ساختمان سازی، سد سازی، پل سازی و سایر صنایع هستند. به طور کلی د ر سازه هایی که نیاز به مقاومت بالاتری دارد مورد استفاده قرار می گیرند زیرا به دلیل سطح مقطع پهن تری که دارا می باشند، تنش های کمتری را منتقل می کنند. به همین سبب کاربرد چشمگیری در ساختمان های ضد زلزله ایفا می کنند.

هاش اروپایی و موارد استفاده از آن:

بخش عمده ای از تیرآهن های بال پهن بازار را، هاش های وارداتی تامین می کنند. تیرآهن های هاش وارداتی، روسی، اروپایی، ترکیه ای و کره ای در سایزهای مختلف جهت مصارف خاص تری مورد استفاده قرار می گیرند از جمله موارد زیر:

– صنایع سنگین و صنایع فلزی

– ساخت اسکلت های دقیق در پروژه های عمرانی

– پل سازی

– ساخت تناژهای بالای صنعتی

آشنایی با تیرآهن لانه زنبوری ، مزایا و معایب آن

سایزهای مختلف هاش چگونه نامگذاری می شوند؟

برای نمایش و نام گذاری هاش مانند تیراهن معمولی از ارتفاع آنها به سانتی متر استفاده می شود. به طور مثال منظور از هاش 20 ، تیرآهن بال پهن می باشد بع ارتفاع 20 سانتی متر. در نقشه ها نیز از علامت اختصاری در منار ارتفاع هاش، برای نام گذاری آن استفاده می شود، به طور مثال : تیرآهن بال پهن سبک 20 : HEA20

فرآیند تولید تیرآهن بال پهن:

اصلی ترین مرحله در تولید هاش نز مانند تیرآهن معمولی نورد گرم می باشد اما لزوم زمان بیشتر و تجهیزات دقیق تر برای تولید هاش احتیاج است تا تمام طول محصول یکنواخت بوده و کیفیت قابل توجهی داشته باشد، به همین سبب قیمت تیرآهن هاش از تیرآهن معمولی بالاتر است. برای تولید تیرآهن بال پهن شمش ها وارد کوره شده و بعد از رسیدن به دمای 1100 درجه سانتی گراد از غلتک های مربوط عبور کرده و از عبور از ایستگاه های چند مرحلع ای ، ضمن شکل گیری فشار قابل توجهی نیر بر آن تحمیل می شود. پس از انجام فرآیند کاهش ضخامت بال و لبه ها ، سایزینگ نهایی صورت می گیرد.

تفاوت تیرآهن و هاش:

همانطور که ذکر شد تیرآهن هاش نسبت به تیرآهن معمولی دارای سطح مقطع پهن تری می باشد در نتیجه مقاومت بالاتری دارد و تنش کمتری را منتقل می کند. تیرآهن های هاش برای طول 100 متر کاربرد دارد اما از تیرآهن های IPE تنها تا طول 30 متر می توان استفاده کرد. تیرآهن هاش همچنین به دلیل مقاومت بالاتر جان تیرآهن نسبت به تیرآهن معمولی، مقاومت بالاتری در برابر نیروهای برشی و لنگر خمشی را دارا می باشد. سطح مقطع پهن تر تیرآهن بال پهن این مزیت را ایجاد می کند که برای استفاده به عنوان ستون و تکیه گاه عمودی گزینه مناسب تری نسبت به تیرآهن معمولی باشد. تیراهن های معمولی به علت سهولت تولید و عرضه بیشتر ، دارای قیمت پایین تری نسبت به تیرآهن هاش هستند.

با مطالعه مقاله فوق با انواع تیرآهن بال پهن ، کاربردهای آن و همچنین تفاوت آن نسبت به تیرآهن معمولی آشنا شدید. امیدواریم از این دانشنامه که توسط کارشناسان ثامن تجارت تخیه گردیده رضایت داشته باشید.

مطالب مرتبط