آخرین بروزرسانی: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
مشاوره و فروش
02191003181
tellphone

فولاد منگنزی

توضیحات

فولاد منگنزی که با نام فولاد هادفیلد معروف است از جمله محصولات فولادی با خاصیت مقاومت در برابر سایش هستند. این ویژگی منحصر به فرد به دلیل افزایش سه برابری سختی سطح به دلیل ضربه بوده که موجب چقرمگی بالای آن نیز می‌شود و فولادهای منگنزی را به عنوان فولاد ضد ضربه معرفی می‌کند. تمامی این مشخصات موجب شده تا خرید فولاد منگنزی را برای صنایعی همچون: صنایع سیمان‌سازی، معدن، راه‌سازی و … نیاز باشد. شما توانسته برای خرید آنلاین فولاد هادفیلد با کارشناسان فروشگاه ثامن تجارت در تماس باشید.

فولاد منگنزی چیست؟

فولاد منگنزی یا هادفیلد (manganese steel)، اختراع شده توسط روبرت هادفیلد در سال 1882 شده که با نام مخترع آن اسم‌گذاری شده است. این نوع فولاد دارای 1 تا 2/1 درصد کربن و 12 تا 14 درصد منگنز بوده که ترکیب این نوع عنصر موجب شده تا این فولاد دارای استحکام ضربه‌ای بالا و مقاومت در برابر سایش در حالت سخت شده خود و فولا ضد ضربه مشهور شود و اغلب به عنوان فولاد سخت کاری نهایی توصیف می شود.

در حال حاضر این فولاد به دلیل ویژگی‌های خاص خود در صنایع کاربرد دارند. فولاد هادفیلد به خاطر مقاومت در برابر سایش، بالاترین استفاده را در موقعیت‌های سایش به همراه ضربه را داشته که از جمله کاربرد‌های آن می‌توان به ساخت وسایل حفاری، آسیاب‌ها، بیل مکانیکی و … اشاره کرد.

از جالب‌ترین مشخصات فولاد منگنزی این است که با انجام عملیات روی این نوع فولاد، مقدار سختی آن بیشتر می‌شود. پرسکاری، چکش‌کاری و کوبش از عملیات‌های بوده که روی سطح فولاد منگنزی انجام شده و باعث افزایش سختی سطح و استحکام تسلیم آن‌ها می‎شود. با این نوع عملیات‌ها میزان مقاومت فولاد آستنیتی منگنزی نسبت به سایش بالا می‌رود.

انواع فولاد منگنزی

بدون شک در زمان خرید فولاد هادفیلد متوجه می‌شوید که این محصول دارای دسته بندی‌های گوناگونی نیست و از جمله مهم‎ترین انواع فولاد منگنزی می توان به گرید 1.3817 و فولادهای حاوی منگنز سری 13xx اشاره کرد.

فولاد منگنزی 1.3817

از جمله بارزترین مشخصات فولاد هادفیلد 1.3817 می‌توان به استحکام بالا، خاصیت غیرمغناطیسی، سختی و شکل‌پذیری بالا اشاره کرد. اما در برابر خوردگی دارای مقاومت پایینی بوده و از این رو باید از آن محافظت لازم شود. کاربرد فولاد منگنزی 1.3817 به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد آن در ساخت سنگ شکن‌ها، میکسرهای سیمانی، گذرگاه‌های راه آهن و آج شخم زن مشهود است.

فولادهای منگنزدار سری 13xx

فولاد منگنزی 13xx از جمله فولاد کم آلیاژ بوده که به دلیل منگنز در ساختار خود دارای سختی‌پذیری بالای است که بیشترین سختی برینل در فولاد 1330 می‌باشد. از فولاد هادفیلد سری 13xx در ساخت و ساز، تولید انواع پیچ و قطعات ماشینکاری استفاده می‌کنند.

کاربرد فولاد منگنزی

برخی از کاربردهای فولاد منگنزی به خاطر سختی آن در ماشینکاری محدود است که آن را به عنوان فولاد با توانایی ماشین‌پذیری صفر معرفی می‌کند. اما در مقابل به دلیل استحکام بالا در دمای بسیار کم، دارای کاربرد خاصی به عنوان فولاد کرایوژنیک دارد. همچنین به دلیل مقاومت به سایش و انعطاف‌پذیری بالای فولاد هادفیلد از آن به طور گسترده در صنایع زیر استفاده می‌شود:

 • صنایع سیمان‌سازی
 • راه‌سازی
 • ساخت ریل‌های راه آهن
 • سنگ شکن‌ها
 • آج خزنده برای تراکتور
 • آسانسورها
 • ساخت سطل بیل‌ها
 • تولید گاو صندوق
 • سنگ شکن‌های سنگی
 • ساخت کابینت ضد ضربه
 • ساخت قطعات مورد نیاز صنایع برودتی
 • صفحات ضد مته.

تفاوت فولاد منگنزی با فولاد ساده کربنی

تفاوت فولاد هادفیلد با فولادهای ساده کربنی این است که فولاد منگنزی دارای ضریب انبساط حرارتی بالا و هدایت حرارتی کم است و از این رو فولاد آستنیتی منگنزی در دمای اتاق حالت مغناطیسی ندارد. همچنین فولادهای منگنزی برخلاف فولاد کربن، با کاهش سریع دما به جای کارسختی، کار نرم شده و شکل‌پذیری خود را از حالت کارسختی برمی‌گرداند. پس برای مصارفی که نیاز به مقاومت بالا در برابر سایش هستید، نیاز به خرید فولاد هادفیلد به جای فولاد ساده کربنی است. شما توانسته برای خرید فولاد منگنزی و استعلام قیمت به روز آن از کارشناسان وبسایت ثامن تجارت کمک بگیرید.