آخرین بروزرسانی: پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳
مشاوره و فروش
02191003181
tellphone
تماس با ما

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

میلگرد زیگزاگ حالت 55سانتی

شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
سایز حالت واحد فروش قیمت (تومان)
5 55سانتی كیلوگرم تماس بگیرید
6 55سانتی كیلوگرم تماس بگیرید
8 55سانتی كیلوگرم تماس بگیرید
توضیحات

میلگردها از دسته مهم‌ترین محصولات آهنی هستند که در ساخت و ساز انواع ساختمان‌ها و سازه‌ها کاربرد بسیار زیادی دارند. میلگردها انواع بسیار مختلف و متنوعی دارند و یکی از انواع کمتر شناخته شده آنها، میلگردهای زیگزاگ می‌باشد که به حالت زیگ زاگ وجود دارند و معمولا در ساختمان‌ها و در میان بتن قرار می‌گیرند. همچنین این میلگردها از پاشیده شدن و تخریب بافت بتن جلوگیری می‌کنند. در ادامه این مطلب در وب سایت ثامن تجارت، قصد داریم تا شما را به طور کامل با میلگرد های زیگزاگ، ویژگی ها و کاربرد های آنها آشنا کنیم. شما می‌توانید جهت خرید و یا استعلام از قیمت روز میلگرد زیگزاگ با کارشناسان مجموعه ثامن تجارت تماس بگیرید و از جدیدترین قیمت میلگرد مطلع شوید.

میلگرد زیگزاگ چیست؟

میلگرد زیگزاگ، تیرچه میلگرد هایی هستند که انعطاف پذیری بیشتری دارند و عمدتا در سایزهای 5 الی 10 میلیمتر می باشند. میلگرد زیگزاگ معمولا از جنس فولاد می باشد و در تولید خرپا و تیرچه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. میلگردهای زیگزاگ در سقف های تیرچه بتنی و فلزی نیز کاربرد بسیار زیادی دارند که به عنوان میلگردهای عرضی نیز شناخته می‌شوند. ما در ادامه برای پاسخ به سوال میلگرد زیگزاگ چیست سعی کردیم تا اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار دهیم.

در تیرچه های بتنی، دو عدد میلگرد در بال بالایی قرار دارد و میلگردهای عرضی با سایز 5/6 و یا 8 از طریق جوش الکتریکی به میلگردهای پایینی و بالایی جوش داده میشوند. در تیرچه فلزی، یک ورق یا تسمه در بال پایینی و یک نبشی در بال بالایی قرار دارد. با توجه به نوع سازه ها، مقاومت بتن و بار وارده به تیرچه ها، وزن میلگرد زیگزاگ، تعداد و فاصله آنها از یکدیگر مشخص میشود. شما می توانید برای اطلاع از قیمت میلگرد زیگزاگ، قیمت زیگزاگ تیرچه، جدول میلگرد تیرچه و… به سایت ثامن تجارت مراجعه کنید.

میلگرد زیگزاگ چیست؟

اجزای مختلف میلگرد زیگزاگ

تیرچه هایی که در سقف ها بکار می رود بر دو نوع می باشند. تیرچه های بتنی و فلزی که در هر دو نوع آنها از زیگزاگ استفاده می شود. در تیرچه های بتنی از زیگزاگ های عرضی استفاده میشود. در تیرچه های فلزی از زیگزاگ ها به صورت ردیفی استفاده میشود. که برای تقویت و استحکام آنها از ورق استفاده میشود. همچنین این نوع از میلگردها برای اتصال پاشنه با بتن ها نیز کاربرد دارند. تیرچه های بتنی مستحکم تر می باشند. تیرچه های فلزی از یک ورق فلزی در پایین و یک نبشی در بالای آن تشکیل شده است.

میلگرد پایینی (کششی)

به میلگردی که در پایین خرپا قرار می گیرد و قسمت پایینی آن است، میلگرد کششی یا پایینی گفته می شود. این میلگرد ها طبق استاندارد ISISR2090 تولید می شود. میلگرد زیرین باید در زمان حمل و نقل بتواند نیروی کششی حاصل از لنگر خمشی را تحمل نماید. نیروی باربری اولین نیروی وارد شده بر میلگرد زیرین بوده و نیروی دیگری که میلگرد زیرین باید تحمل نماید، نیروی حاصل از وزن مرده سقف است. این وزن حاصل محاسبه‌ فاصله‌ بین محور تا محور تیرچه‌ها و بین دو تکیه‌گاه شمع‌بندی است.

میلگرد بالایی

میلگردی که در بالای خرپا قرار می گیرد، میلگرد بالایی نامیده می شود که در مرحله اول باربری یعنی زمان حمل و نقل، وزن تیرچه را با کمک دیگر اجزاء تحمل می‌کند. همچنین وزن مرده سقف را در زمان بین قالب‌بندی و بتن‌ریزی تحمل می‌نماید. باید توجه داشت که اگر در زمان اجرای سقف یعنی مرحله دوم باربری میلگرد بالایی از سطح بولک‌ها بالاتر قرار گیرد، می‌تواند در نقش میلگرد حرارتی عمل نماید.

میلگرد عرضی (زیگزاگی)

به میلگردی که به شکل زیگزاگ در می آید و دو میلگرد پایین و بالا را به آن جوش می دهند، میلگرد عرضی گفته می شود. این میلگرد معمولا با ویژگی ها و مشخصات مختلف و مقاومی انتخاب می شود، زیرا تاثیر بسیار زیادی در استحکام و مقاومت خرپا دارد. میلگرد عرضی در مرحله اول زمانی که خرپا حمل می شود باید بتواند وزن خود را تحمل کند؛ در اینجا میلگرد زیگزاگ با قرارگیری بین میلگرد کششی و میلگرد بالایی، نیرو را بین اجزاء تقسیم کرده و خود نیز مانند یک عضو مورب و زاویه دار این نیرو را تحمل می‌کند تا خرپا در زمان حمل و نقل دچار شکستگی نشود.

در مرحله بعدی که بار مرده سقف بر خرپا وارد می شود، آرماتورها ایستایی لازم را تامین می کنند و در مرحله سوم که بتن‌ریزی انجام می گیرد، باید یک پیوستگی بین میلگرد کششی و بتن پوششی ایجاد شود که وظیفه این کار به عهده میلگرد عرضی است.

مشخصات فنی و نحوه محاسبه طول میلگردهای زیگزاگ:

مطابق با استاندارد های بین الملل برای نحوه محاسبه طول میلگرد های زیگزاگ از فرمول زیر استفاده می شود که هر کدام از پارامتر ها گویای مشخصه خاصی از میلگرد هستند.

H = d – (a – b) – c / 2

 • H: نشان دهنده فاصله میلگرد بالا به پایین
 • D: ضخامت سقف سازه مورد نظر
 • A: ضخامت بتن ریزی سقف
 • B: فاصله میلگرد بالایی تا روی بلوک
 • C: نشان دهنده ضخامت پاشنه تیرچه

بعد از انجام فرمول فوق و بدست آوردن مقدار H، نوبت به انجام یک فرمول دیگر میرسد که میزان طول میلگرد برای تیرچه مشخص می شود.

مشخصات فنی و نحوه محاسبه طول میلگرد های زیگزاگ

انواع میلگرد زیگزاگ

اصولا ساخت خرپاهای میلگردی زیگزاگ با هدف ساخت تیرچه از میلگرد صورت می گیرند. در بعضی از پروژه ها مدل های مختلفی از میلگرد زیگزاگ مورد استفاده قرار می گیرد. بهتر است بدانید که در ساخت برخی از میلگردهای زیگزاگی از نبشی استفاده میشود. به این صورت که جای میلگرد زیرین و همچنین میلگرد بالایی از نبشی آهن استفاده میشود.

میلگرد های زیگزاگ برای مصارف گوناگون و با اشکال مختلفی طراحی و تولید می شوند. در برخی از پروژه های عمرانی لازم است که به جای میلگرد های نبشی، در بخش های پایینی و یا بالایی سازه از میلگرد های زیگزاگ استفاده شود.

نوعی دیگر از میلگرد های زیگزاگ هست که به خرپا منفرد معروف است و با نام میلگرد منفرد نیز تولید می شود. در این مدل از میلگرد های زیگزاگ، به جای دو عدد میلگرد موازی، در بخش کششی فقط حاوی یک میلگرد آجدار است و به عبارت دیگر بالا و پایین، هر کدام از یک میلگرد تشکیل می شوند.

ویژگی‌های ظاهری و ابعادی میلگرد زیگزاگ

همانطور که گفته شد، میلگرد های زیگزاگ، میلگرد های ساده ای هستند که به شکل زیگ زاگ در آمده اند تا در بین دو میلگرد دیگر قرار بگیرند و در سازه های مختلف استفاده بشوند. این نوع از میلگرد ها، ویژگی های ظاهری و ابعادی دارند که در ادامه قصد داریم تا برخی از آنها را برای شما شرح بدهیم.

معمولا برای تولید میلگرد های زیگزاگ، از میلگرد های آجدار و ساده استفاده می شود و در هنگامی که از میلگرد های آجدار برای تولیدشان استفاده می شود، قطر هر میلگرد زیگزاگ، از 6 تا 16 میلی متر می باشد. در زمانی که از میلگرد های ساده برای تولید این دسته از میلگرد ها استفاده شود نیز قطر میلگرد، 4 میلی متر است.

ویژگی های ظاهری و ابعادی میلگرد زیگزاگ

یکی از نکات مهم درباره ظاهر میلگرد های زیگزاگ، گام آن است. به فاصله دو نقطه متوالی جوش داده شده میلگرد زیگزاگ گام گفته می شود که حداقل اندازه آن، 15 و حداکثر اندازه آن 200 میلی متر می باشد. عرض قسمت زیرین تیرچه نیز معمولا از 10 سانتی متر کمتر نمی باشد.

به نقل از سایت ویکی پدیا :

میلگرد آهن آجدار آرماتور فولادی یا فیبر پلیمری تقویت شده ای است که در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین آن (بتن) مورد استفاده قرار می‌گیرد. فولاد یا فیبر پلیمری که به این منظور در سازه‌های بتن آرمه به کار می‌رود به شکل سیم یا میلگرد می‌باشد. در موارد خاصی از فولاد ساختمانی نظیر نیمرخ‌های شکل، ناودانی یا قوطی نیز برای مسلح کردن بتن استفاده می‌شود. آج در میلگرد به منظور درگیرکردن فولاد در بتن است بدین منظور آج در میلگرد به صورت مارپیچ و با عمق استاندارد ایجاد می‌شود تا بتواند سطح درگیری میلگرد و بتن بالا رود.

کاربرد اصلی میلگردهای زیگزاگ

میلگرد زیگزاگ از میلگرد هایی هستند که شکل زیگ زاگی و خاصی دارند و در ساختمان سازی و ساخت سازه هاب بتنی بزرگ، کاربرد بسیار زیاد و مهمی دارند. این دسته از میلگرد ها به دلیل شکل خاصشان و همچنین این ویژگی که بار بیشتر را می توانند نسبت به میلگرد های معمولی، تحمل کنند، باعث می شود که این میلگرد ها، اهمیت و کاربرد بسیار زیادی داشته باشند و برای ساخت و ساز ساختمان ها و سازه های مورد استفاده قرار می گیرند.

از مهم ترین عملکردهای میلگرد زیگزاگ در تیرچه می توان به مقاوم بودن آن در برابر تنش های کششی و برشی اشاره کرد. میلگردهای زیگزاگی اکثرا در پروژه های عمرانی و ساختمانی کاربرد زیادی دارند.

کاربرد اصلی میلگرد های زیگزاگ

نحوه تولید میلگردهای زیگزاگ

برای تولید خرپا یا میلگرد های زیگزاگ به دو صورت دستی و مکانیزه صورت می گیرد. امروزه در بسیاری کشور ها از روش اتوماتیک برای ساخت آن استفاده می کنند، اما هنوز کارگاه های دستی که با ابزار خم و برش اقدام به ساخت میلگرد زیگزاگ می‌نمایند، در جهان و مخصوصا در کشور ما؛ ایران، کم نیستند. در ادامه تلاش داریم تا این دو روش را برایتان توضیح دهیم.

1) روش مکانیزه:

در این روش که معمولا در کارخانه های پیشرفته جهان و تنها به‌وسیله‌ یک کارگر انجام می‌شود، تمام مراحل تولید میلگرد زیگزاگ با دستگاه و با سرعت بسیار بالایی انجام می گیرد. ابتدا میلگرد های دارای کربن کم که به صورت کلاف روی هم قرار دارند را با گذشتن از بین غلتک های ویژه صاف شده و تحت کشش قرار می‌گیرند. سپس گروهی دیگر از میلگرد ها تحت فشار، به شکل ۷ برعکس در آمده و به آن‌ها نیز میلگرد زیگزاگ گفته می‌شود. بعد از آن نیز، این میلگرد ها در دستگاه زیگزاگ میلگرد به روش الکتریکی، با استفاده از نقطه جوش و با کمک آرماتور به یک‌دیگر وصل می‌شوند و نهایتا خرپای ساخته شده در اندازه های متنوعی که دلخواه تولید کننده هستند، برش داده می شود.

2) روش دستی ساخت خرپا:

در روش دستی تولید میلگرد های زیگزاگ ابتدا میلگرد ها در کنار هم قرار می گیرند و طولی که قرار است خرپا بر اساس آن ساخته شود، علامت گذاری می شود. در مرحله بعد میلگرد ها در دستگاه برش زن قرار گرفته می شوند و نقطه های علامت خورده، برش داده می شوند. بعد از این مرحله میلگرد ها را به صورت دستی به صورت زیگ زاگ در می آورند و و سپس آنها را به میلگرد های پایینی و بالایی جوش می دهند و به روش دستی خرپا را تولید می کنند. در ویدیو زیر می توانید روش تولید میلگرد زیگزاگ به صورت دستی را مشاهده کنید.

فروش میلگرد زیگزاگی

خرید میلگرد زیگزاگ برای تهیه تیرچه های فولادی و استفاده در ساختمان سازی و تولید خرپاهای فلزی کاربرد زیادی دارند. به میلگرد زیگزاگ گاها زیگزاگ تیرچه هم می گویند. جنس فولاد به کار رفته در این میلگردها فولاد A1 و در بعضی موارد نیز فولاد A2 می باشد. این لوله ها در بازار با سایزهای مشخصی شناخته میشوند که بیان کننده ی قطر این محصولات فولادی است. همانند میلگرد ساده و یا میلگرد آجدار مشخصات فنی میلگرد کلاف را می توان از توضیحات قرار داده شده در ثامن تجارت بدست آورد.

نکات مهم در ساخت میلگردهای زیگزاگ:

 • در بعضی از کارگاه ها بسته به سفارش مشتری و یا نحوه تولید در پایین خرپا، به جای میلگرد از نبشی استفاده می شود.
 • در اتصال میلگرد ها، از میلگرد های A3 ساده یا آجدار استفاده می شود.
 • برای رفع مشکل جوش پایینی خرپا می توان در زمان خم میلگرد ارتفاع میلگرد عرضی را بلندتر از خرپا انتخاب کرد و در نقطه پایینی، میلگرد را به شکل قلاب با میلگردهای زیرین اتصال داد.
 • میلگرد های زیگزاگ به میلگرد های کششی به اندازه کافی گیرایی نخواهد داشت.

مزایای فروش اینترنتی میلگرد زیگزاگ:

 • مقایسه قیمت میلگرد زیگزاگ در شهرهای مختلف
 • بررسی مشخصات کامل محصول
 • سفارش آنلاین میلگرد زیگزاگ
 • خرید با قیمت مناسب

قیمت میلگرد زیگزاگ در ایران

سایت ثامن تجارت یکی از بهترین مراکز خرید میلگرد زیگزاگ می باشد. و شما می توانید برای هر مقدار میلگرد زیگزاگ تیرچه در این سایت اقدام کنید و هیچ محدودیتی در میزان سفارش خود ندارید. قیمت میلگرد زیگزاگ در ثامن تجارت به نسبت دیگر مراکز فروش آهن آلات مناسب می باشد. در نظر داشته باشید که امکانات ویژه ای برای خرید میلگرد زیگزاگ تیرچه در این سایت در نظر گرفته شده است که شما می توانید برای تهیه محصول مورد نظر خود از آن بهره مند شوید.

خرید میلگرد زیگزاگی به صورت آنلاین

شما میتوانید برای تهیه کردن میلگردهای زیگزاگ به صورت اینترنتی و بدون هیچ مشکلی، به مرجع خرید اینترنتی آهن آلات و محصولات فولادی و پلیمری، خرید میلگرد زیگزاگ مورد نظر خودتان را با بالاترین کیفیت، در ابعاد مورد نیاز خود و از همه مهم تر با قیمت روز خریداری فرمایید و در هزینه و زمان بسیار زیادی صرفه جویی کنید.

سوالات متداول

1. میلگرد زیگزاگ چیست؟ 

میلگرد زیگزاگ یا خرپا یکی از مهم ترین انواع میلگرد است که به این شکل ظاهری تولید می شود که یک میلگرد با قطر های مختلف را به صورت زیگزاگ در می آورند و در میان دو میلگرد یا ورق آهنی می گذارند که بسیار مستحکم و مقاوم است.

2. کاربرد میلگرد زیگزاگ چیست؟

این میلگرد ها بیشتر در صنایع ساختمان و ساخت سازه های مختلف بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می گیرند و از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند.

3. آیا قیمت های میلگرد زیگزاگ در سایت ثامن تجارت به روز است؟

بله؛ وب سایت ثامن تجارت یکی از مهم ترین و بزرگ ترین مرجع های خرید اینترنتی انواع آهن آلات و پلیمر های مختلف است که محصولات خود را به قیمت روز به فروش می رساند.

4. بارگیری میلگرد های زیگزاگ در کج انجام می شود؟

بارگیری میلگرد های زیگزاگ به درخواست شما به صورت بسته های مختلف به مقصد از انبار های ثامن تجارت بارگیری می شود. در برخی موارد نیز این بارگیری مستقیم از کارخانه انجام می شود.

5. قیمت میلگرد زیگ زاگ با ارزش افزوده محاسبه می شود؟

بله؛ در وب سایت ثامن تجارت نیز مانند تمامی سایت های دیگر، قیمت میلگرد زیگزاگ بارزش افزوده محاسبه شده و به صورت قیمت روز به شما نشان داده می شود و میتوانید این قیمت را روزانه استعلام کنید.