آخرین بروزرسانی: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
مشاوره و فروش
02191003181
tellphone
تماس با ما

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

لوله مانیسمان رده 20

سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۳
سایز ضخامت حالت واحد فروش قیمت (تومان)
1/2 اينچ 2.5 6 متری شاخه تماس بگیرید
2 اينچ 3 6متری شاخه 1,537,801
1/2-2 اينچ 3 6متری شاخه 2,152,921
3 اينچ 3.2 6متری شاخه 2,996,661
4 اينچ 4.5 6متری شاخه 3,649,714
5 اينچ 4 6متری شاخه 6,007,675
6 اينچ 5 6متری شاخه 7,176,404
8 اينچ 6.35 6متری شاخه 15,378,008

لوله مانیسمان رده 40

یکشنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۳
سایز ضخامت حالت واحد فروش قیمت (تومان)
5 اينچ 6.55 6متری شاخه 6,561,283
6 اينچ 7.1 6متری شاخه تماس بگیرید
1/4 اينچ 2.77 6متری شاخه تماس بگیرید

لوله مانیسمان رده 80

یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
سایز ضخامت حالت واحد فروش قیمت (تومان)
1 اينچ 3.73 6متری شاخه تماس بگیرید
3/4 اينچ 3.91 6متری شاخه تماس بگیرید
1 اينچ 4.45 6متری شاخه تماس بگیرید
1/2-1 اينچ 5.08 6متری شاخه تماس بگیرید
توضیحات

وزن، سایز، قطر و ضخامت از جمله ویژگی‌های مهم و مشخصات فنی لوله مانیسمان هستند. این موارد جزو مشخصات فنی لوله‌های استیل و هر نوع لوله دیگری هم به شمار می‌روند که می‌توان با استفاده از آن‌ها استاندارد و جدول لوله مانیسمان را ترتیب داد. قیمت لوله مانیسمان به صورت رده بندی شده ارائه شده است. به طوری که این لوله‌ها را با همین نام و رده‌ آن‌ها معرفی و تولید می‌کنند. در این مقاله از وب سایت ثامن تجارت به بررسی مشخصات فنی لوله مانیسمان می‌پردازیم.

لوله مانیسمان چیست؟

لوله های بدون درز دارای استحکام و عمر بالا هستند که برای انتقال سیالات حساس مورد استفاده قرار می گیرند. این لوله ها در چهار رده‌ی سبک، 40، 80 و 160 عرضه می شوند که ضخامت هر رده به ترتیب زیاد می شود. معمولا قیمت آنها به صورت کیلویی اعلام می شود اما قیمت کل هر شاخه به رده آن بستگی دارد. لوله های  فلزی به دو شکل کلی تولید می شوند: به صورت لوله های درز دار که با انواع جوش مستقیم یا مارپیچ تولید می شوند و یا به شکل لوله های بدون درز یا مانسیمان. حتی اگر فرآیند جوشکاری لوله مانیسمان با دقت انجام شود و مستحکم باشد، باز هم احتمال بروز مشکلاتی همچون ترک خوردن یا آسیب لوله وجود دارد.

توضیحات تکمیلی: لوله مانیسمان چیست؟

مشخصات فنی لوله مانیسمان

مشخصات فنی لوله مانیسمان

لوله‌های مانیسمان از نوع بدون درز هستند و به اصطلاح به آن‌ها سیم لس گفته می‌شود. منظور از بدون در بودن لوله، عدم وجود هر گونه محل اتصال در بدنه آن است. در واقع این نوع لوله‌ها به گونه‌ای تولید می‌شوند که هیچ نوع درز و نقطه جوشی در بدنه آ ن‌ها قابل مشاهده نیست. به طور کلی می‌توان استحکام این نوع لوله‌ها را بالا دانست که البته بدون درز بودن تنها دلیلی برای این ادعا نیست و توجه به مشخصات فنی لوله مانیسمان برای رسیدن به استحکام مورد قبول صنعت گران نیز ضروری است. لوله مانیسمان (Seamless pipe) دارای استاندارد ها و گواهی های متعددی می باشند که هر محصول با توجه به استاندارد های ادعا شده توسط کارخانه تولید می شود.

به طور کلی دو استاندارد زیر برای ساخت لوله های بدون درز فلزی استفاده می شود:

 • برای لوله های فولادی از استاندارد ASME B36.10
 • برای لوله های استیلی از استاندارد ASME.B36.19
مشخصات فنی لوله مانیسمان

انواع لوله‌های مانیسمان و رده آن‌ها

در بخش قبل در مورد رده بندی لوله‌های مانیسمان صحبت کردیم. تفاوت در مشخصات فنی لوله مانیسمان سبب ایجاد این رده‌ها شده است. به عبارتی دیگر دلیل این رده بندی، وجود تفاوت در ضخامت و قطر داخلی لوله‌ها است. رده‌های 20، 40، 60، 80، 120 و 160 متداول ترین انواع لوله مانیسمان را تشکیل می‌دهند.در ادامه در مورد این رده‌ها به صورت تفضیلی و تفکیک شده توضیحاتی را بیان خواهیم کرد. لوله های مانیسمان بر اساس نسبت قطر به ضخامت به رده های زیر تقسیم می شوند:

 • رده سبک: این دسته دارای ضخامت کم نسبت به قطر خود هستند و در سایز های 1 تا 16 اینچی عرضه می شوند.ضخامت آنها نیز از 3 تا 7.9 میلی متر متفاومت است.
 • رده 40: قطر لوله های این رده بین 0.5 تا 16 اینچ و ضخامت آنها بین 2.7 تا 12.7 میلی متر متغیر است.
 • رده 80: لوله های این رده قطری بین 0.5 تا 16 اینچ و ضخامتی بین 3.7 تا 21.4 دارند.
 • رده 160: قطر لوله های این رده های 40 و 80 بوده اما ضخامت آنها بین 4.7 تا 40.4 متغیر است.
خرید لوله مانیسمان

لوله مانیسمان رده 20

در تعریف کلی و بیان مشخصات لوله مانیسمان رده 20 باید گفت که این نوع لوله، نوعی لوله فولادی با سطح داخلی صاف و بدون درز می‌باشد که در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، انرژی، ساخت و ساز و سایر صنایع مورد استفاده واقع می‌شود. رده 20 به معنای مقاومت فشاری لوله با فشار 20 کیلوگرم بر سانتی ‌متر مربع است که می‌گوییم لوله‌ مانیسمان رده 20 قادر به تحمل فشار 20 کیلوگرم بر سانتی ‌متر مربع می‌باشد.

همچنین لوله مانیسمان رده 20 که به لوله سبک هم مشهور است از پرمصرف‌ترین و کاربردی‌ترین رده‌های لوله مانیسمان محصوب می‌شود؛ از همین رو، می‌توان گفت قیمت لوله مانیسمان رده 20 به دلیل وزن کم‌تر نسبت به رده‌های بالاتر نیز کم‌تر می‌باشد. علاوه بر اینها، لوله مانیسمان رده 20 عمدتا توکار است و در کاربردهایی به کار برده می‌شود که مربوط به تاسیسات و لوله‌کشی شوفاژ می‌باشد.

به طور کلی برای ساختمان‌های تا 5 طبقه مطابق با توصیه سازمان نظام مهندسی، حتما باید از لوله مانیسمان رده 20 استفاده شود. دلیل این امر ممانعت این لوله‌ها در برابر آسیب جدی، ایجاد ترک و یا شکاف در بدنه آن‌ها در اثر وقوع حوادثی از قبیل زلزله و نشست یا تخریب ساختمان است.

لوله مانیسمان رده 20

لوله مانیسمان رده 40

لوله مانیسمان رده ۴۰ یک نوع لوله فولادی است که برای انتقال فشار بالا، مایعات و گازها استفاده می‌شود. عدد ۴۰ به قطر خارجی لوله اشاره دارد و در این حالت، قطر خارجی لوله ۴۰ اینچ است که معادل حدود ۱۰۱۶ میلی‌متر است. لوله‌های مانیسمان اغلب بر اساس استاندارد ASME B36.10 ساخته می‌شوند و برای انتقال نفت، گاز طبیعی و سایر سیالات صنعتی استفاده می‌شوند. مشخصات لوله مانیسمان رده ۴۰ به شرح زیر است:

 • قطر خارجی: ۴۰ اینچ
 • ضخامت دیواره: متغیر و بسته به نیازهای مشتری و استانداردهای مربوطه
 • ماده ساخت: فولاد کربنی
 • استاندارد: اغلب ساخته شده بر اساس استاندارد ASME B36.10
 • استفاده: مناسب برای انتقال فشار بالا، مایعات و گازها مانند نفت و گاز طبیعی در صنایع نفت و گاز و صنایع پتروشیمی

مشخصات دقیق‌تر ممکن است بسته به شرکت سازنده و استانداردهای محلی متغیر باشد. در صورت نیاز، توصیه می‌شود با تولیدکننده یا تأمین‌کننده محصول تماس بگیرید تا مشخصات دقیق‌تر را بررسی کنید. در مقاله ای دیگر جدول وزن لوله ۴ اینچ فولادی را قرار داده ایم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر: جدول وزن لوله سیاه فولادی

جدول مشخصات لوله مانیسمان رده 40

جدول مشخصات لوله مانیسمان رده 40

در جدول زیر مشخصات فنی لوله مانیسمان رده 40 گنجانده شده است. این نوع برای استفاده در ساختمان سازی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد و به طور کلی می‌توان آن را پر کاربردترین نوع لوله مانیسمان مانیسمان معرفی نمود.

ردیف سایز (اینچ) قطر (میلیمتر) ضخامت (میلیمتر) وزن (کیلوگرم)
1 ½” 21.3 2.8 7.5
2 ¾” 26.7 2.9 10
3 1” 33.4 3.4 15
4 1 ¼” 42.2 3.6 18
5 1 ½” 48.3 3.7 22
6 2” 60.3 3.9 31
7 2 ½” 73 5.2 49
8 3” 88.9 5.5 63
9 4” 114.3 6 94
10 5” 141.3 6.6 125
11 6” 168.3 7.1 163
12 8” 219.1 8.2 245

همانطور که در جدول مشخصات لوله‌های مانیسمان رده 40 مشاهده می‌کنید، سایز برحسب اینچ، ضخامت بر حساب میلی‌متر و وزن بر حسب کیلوگرم جزو مشخصات فنی این لوله هستند که نسبت آن‌ها به یکدیگر باید رعایت شود.

کاربردهای لوله مانیسمان رده 40

لوله مانیسمان رده 40 به عنوان نوعی از لوله‌هایی که دارای مقاومت و استحکام بالا در برابر فشارهای بالا و شرایط سخت کاری در صنایع مختلف استفاده می‌شوند، شناخته شده است. برخی از کاربردهای اصلی لوله مانیسمان رده 40 به شرح زیر می‌باشد:

 • صنایع نفت و گاز: این لوله‌ها به عنوان یک جزء بسیار مهم در خطوط انتقال نفت و گاز کاربرد دارند. به دلیل مقاومت بالا در برابر فشار و دمای بالا، لوله‌ مانیسمان رده 40 مناسب برای انتقال مواد خطرناک نفتی و گازی می‌باشند.
 • صنایع پتروشیمی: در واحدهای پتروشیمی که بحث استفاده از فشار و دماهای بالا در میان است، استفاده از لوله‌ مانیسمان رده 40 به منظور انتقال مواد شیمیایی مطرح می‌شود.
 • ساختمان‌سازی: لوله‌ مانیسمان رده 40 در ساخت سازه‌های فلزی بزرگ مانند پل‌ها، تله‌کابین‌ها، و ساختمان‌های بلند کاربرد دارد. از آنجایی که این نوع لوله دارای استحکام بالایی می‌باشد، در سازه‌هایی استفاده می‌شود که نیاز به پایداری و قدرت تحمل فشار دارند.
 • خطوط انتقال آب و گاز پرفشار: برای انتقال آب و گاز به فشار بالا در شبکه‌های توزیع شهری و مناطق صنعتی، استفاده از لوله‌ مانیسمان رده 40 در میان است.
 • صنعت دریایی: در صنایع دریایی که با شرایط سخت دریاهای عمیق و فشار زیر دریا سر و کار دارند، لوله‌ مانیسمان رده 40 به عنوان یکی از مواد ساختاری اصلی استفاده خواهد شد.

به طور کلی، لوله‌ مانیسمان رده 40 با داشتن خاصیت مقاومت و استحکام بالا در برابر شرایط سخت و فشارهای بالا، در صنایعی که نیاز به انتقال مواد به صورت ایمن و قابل اعتماد دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربردهای لوله مانیسمان رده 40

لوله مانیسمان رده ۶۰

این محصول دارای قطری بین ۸ تا ۲۴ اینچ هستند که وزن آن‌ها نیز بر اساس قطر و ضخامتشان متغیر خواهد بود. همچنین اگر می‌خواهید در صنایع مختلف، از لوله بدون درز استفاده کنید، حتما از اتصالات هم‌جنس خودشان نیز استفاده کنید. اتصالات لوله مانیسمان، از دسته محصولاتی هستند که هم جنس با خود این محصولات بوده و کیفیت بالایی نیز دارند.

لوله مانیسمان رده ۸۰

لوله مانیسمان رده ۸۰ نیز یکی از پر فروش ترین محصولات لوله‌های فولادی بدون درز هستند که از سایز ۱.۲ تا ۲۴ اینچ به صورت محصولات بدون درز و با سایز‌های بیشتر از ۲۸ اینچ به صورت درز مخفی تولید می‌شوند. لوله رده ۸۰ و رده ۴۰ در بین این دسته از محصولات با فروش فوق العاده ای رو به رو شده اند. لوله مانسمان رده ۸۰ ضخامتی بین ۳ تا ۹ میلی‌متر دارد و حدود وزن این محصول نیز بین ۹ تا ۱۵۰ کیلوگرم است.

کاربرد لوله مانیسمان

بعد از معرفی مشخصات فنی لوله مانیسمان، نوبت به بیان توضیحاتی در مورد مهم ترین کاربردهای این لوله می‌رسد. موارد زیر از جمله کاربردهای اصلی این لوله‌ها هستند که به صورت لیست وار ارائه شده اند:

 • لوله مانیسمان برای انتقال انواع سیالات به خصوص آب و تسریع و بهوبد عملیات آب رسانی به مناطق مختلف
 • استفاده در صنایع داروسازی
 • صنایع غذایی
 • به کارگیری لوله‌های مانیسمان در نیروگاه‌های حرارتی به دلیل مقاومت این محصولات در برابر حرارت و دمای بالا
 • در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
کاتالوگ لوله مانیسمان

کاتالوگ لوله مانیسمان

در این مقاله از وب سایت ثامن تجارت سعی شد تا در حد امکان، مواردی از جمله انواع لوله مانیسمان و همین طور مشخصات فنی لوله مانیسمان، بررسی گردید. برای مشاهده کاتالوگ و دریافت اطلاعات بیشتر درباره قیمت لوله مانیسمان می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز به وب سایت ثامن تجارت مراجعه کنید. ضمن این که شما می‌توانید از قیمت این محصول نیز مطلع شده و در صورت تمایل برای خرید آن اقدام نمایید. در واقع خرید لوله مانیسمان از درب کارخانه منجر به کاهش هزینه‌های اضافی گشته و بدون واسطه از تولید کننده می‌توانید بهترین محصولات را خریداری کنید.

دسته بندی های لوله بدون درز

می توان لوله های بدون درز را به سه روش دسته بندی کرد:

 • روش اول: مطابق با استاندارد ANSI B36 ALP5L لوله های مانیسمان با توجه به ضخامت خود رده بندی می شوند.
 • روش دوم: مطابق با استاندارد ANSI که از یک فرمول کلی حاصل می شود، لوله های بدون درز فولادی در هشت دسته بندی قرار می گیرند.
 • روش سوم: مطابق با وزن کلی،لوله ها به سه گروه SDT (استاندارد)، XS (سنگین) و XXS (فوق سنگین) تقسیم می شوند.
دسته بندی های لوله بدون درز

مهم ترین کاربردهای لوله مانیسمان

 1. استفاده در خطوط فشار قوی
 2. استفاده در خطوط نفت و گاز
 3. استفاده از لوله های مانیسمان استیل در خطوط صنایع غذایی و دارویی
 4. کاربرد در خطوط هیدرولیک
قیمت لوله مانیسمان (لوله بدون درز)

تولید کنندگان لوله مانیسمان در ایران

تولید کنندگان لوله مانیسمان در ایران عبارت‌اند از:

 • لوله و نورد اهواز
 • لوله ساوه
 • لوله کاوه ایرانیان
 • لوله گستر اسفراین
 • شرکت فولاد صنعت
 • شرکت پروفیل فولادی اصفهان
 • کارخانه گروه ملی صنعتی فولاد ایران
تولید کنندگان لوله مانیسمان در ایران

قیمت لوله مانیسمان در ثامن تجارت

فروشگاه صنعتی آنلاین ثامن تجارت از بزرگترین فروشندگان مقاطع فولادی کشور می باشد که همواره سعی در ارائه با محصولات با قیمت مناسب و بالاترین کیفیت داشته است. شما می توانید قیمت انواع لوله های بدون درز(مانیسمان) وارداتی رده 20، 40، 80 و 160 و همچنین لوله مانیسمان اهواز، ساوه، اصفهان و… را در وب سایت ثامن تجارت مشاهده و بررسی فرمایید. همچنین جهت خرید محصول مورد نظر خود با کارشناسان ثامن تجارت در تماس باشید.

سوالات متداول

1- مهم ترین کاربرد لوله مانیسمان چیست؟

استفاده در صنایع داروسازی

2- لوله مانیسمان رده 20 چه مزایایی دارد؟

این نوع از لوله‌ها عموما برای گازکشی و به خصوص برای لوله‌های توکار در ساختمان‌ها استفاده می‌شود.