آخرین بروزرسانی: چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳
مشاوره و فروش
02137163
tellphone

پلی اورتان

توضیحات

پلی اورتان از پلیمر های پر استفاده در صنعت است که در موارد گوناگونی کاربرد دارد. خواص گوناگون و متعدد این پلیمر، سبب استفاده گسترده از آن در صنایع شده است. برای آشنایی بیشتر با این پلیمر، ویژگی های چند منظوره آن و کاربرد های گسترده‌ای که دارد، با ما در ادامه این مطلب از سایت مجموعه ثامن تجارت همراه باشید.

معرفی محصول پر فروش بازار: پلی اورتان

پلی اورتان چیست: پلی یورتان (PU)  نوعی پلیمر با خواص متنوع است. از جمله خواص عالی این پلیمر، چسبندگی، سختی خوب، الاستومری، مقاومت خوب در برابر ضربه و… می باشد. این ماده شیمیایی درطی فرایندهایی ویژه، در اشکال مختلفی تهیه و تولید می شود و هریک از این حالات، کاربرد هایی دارند. از جمله خواص فیزیکی که پلیمر پلی اورتان دارد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت در برابر حرارت و گرمای زیاد
 • استحکام فوق العاده
 • مقاومت در برابر ترک خوردگی و ضربه
 • استحکام و عدم تغییر شکل در برخورد با مواد اسیدی و روغن ها
 • مقاومت در برابر شرایط محیطی مختلف
 • قابلیت تحمل فشار بالا

از ویژگی های مهم و کلیدی پلیمر پلی یورتان، میزان سختی است که دارد. به طورکلی به منظور بهبود خواص و ویژگی های این ماده، افزودنی های مختلفی به ترکیبات آن اضافه می شود تا در موارد مختلف بهتر عمل کند. به عنوان نمونه، افزودن تثبیت کننده های سیلیکونی، پایداری و استحکام فوم پلی اورتان را افزایش می دهد. از طرفی دیگر، افزودن کاتالیست به پلی یورتان، اتصالات عرضی پلی ال و ایزوسیانات را بهبود خواهد داد.

قیمت پلی اورتان - پلی اورتان چیست

انواع پلی اورتان

همانطور که پیش تر اشاره شد، پلی اورتان در صنایع و در حالات مختلفی کاربرد دارد. از انواع پلی اورتان به رنگ های پلیمری، پوشش و عایق ها، فوم های نرم و سخت، ترموپلاستیک ها، چسب و جلا دهنده، رزین و… اشاره نمود. ورق های پلی اورتان از انواع این پلیمر هستند که در صنایع به طور گسترده استفاده می شوند. در ادامه با خواص و کاربرد های بیشتری از این ماده آشنا خواهیم شد.

انواع پلی یورتان

کاربرد های پلی اورتان

امروزه در انواع صنایع اسم پلی اورتان به گوش می خورد. به دلیل مواد تشکیل دهنده و ترکیبات درونی این پلیمر، خواص و ویژگی های خوبی در آن به وجود می آید. این خواص آنهارا برای استفاده در تولیدات گوناگون مناسب می کند. در اینجا قصد داریم تا با چند نمونه از کاربرد های پلی اورتان آشنا شویم و درباره هریک توضیح دهیم.

 • استفاده از پلی یورتان در صنایع تولید مبلمان: انعطاف پذیری و نرمی این ماده سبب شده تا در ساخت و تولید مبلمان و تخت به کار برود.
 • کاربرد در صنایع خودرو سازی: امروزه راحتی صندلی های اتومبیل، مدیون وجود پلی یورتان در آنهاست. کاهش استرس و خستگی سرنشینان و راننده خودرو و دوام خوب، از فواید استفاده از این پلیمر در ساخت صندلی ها می باشد. همچنین از این ماده برای عایق سازی بدنه خودرو نیز استفاده می شود.
 • استفاده از ساختمان سازی: به جای استفاده از گچ بری های سنتی می توان از ابزارهای پیش ساخته پلیمری از جنس پلی اورتان استفاده نمود. دوام بالای این پلیمر و قیمت مقرون به صرفه آن، سبب استفاده از آن به طور گسترده در صنایع ساختمان شده است. عایق بندی نیز از دیگر موارد کاربرد پلی یورتان در ساختمان سازی می باشد.
 • استفاده در تولید یخچال: استفاده از پلی اورتان در ساخت و تولید یخچال و فریزر باعث کاهش هدررفت انرژی می شود. فضای داخلی یخچال به دلیل استفاده از این پلیمر، خنک تر خواهد ماند. دوام خوب و عدم وجود مواد خطرناک در ترکیبات این ماده، موجب استفاده از آن در ساخت یخچال شده است.
 • پوشش: مقاومت در برابر خوردگی PU باعث شده تا در پوشش کف از آن استفاده شود. عمر خوب این ماده و مقاومت دربرابر شرایط متغیر دما و آب وهوا، آنرا برای استفاده در کف ها، جاده ها، واگن و پل ها، دیوارها و… مناسب می سازد.