آخرین بروزرسانی: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
مشاوره و فروش
02191003181
tellphone

فولاد ساختمانی و کربنی

توضیحات

فولادهای ساختمانی و کربنی از جمله پرکاربردترین فولادها بوده که برای ساخت مصالح ساختمانی از آن‌ها استفاده می‌کنند. این فولاد به دلیل پایین بودن مقدار عناصر آلیاژی به فولاد نرمه معروف بوده که دارای مقدار کربن 0.3 درصد هستند. از دیگر ویژگی‌های محبوب این دسته از فولادها، خواص مکانیکی خوب و پایین بودن قیمت فولادهای ساختمانی و کربنی است. شما برای استعلام قیمت فولاد نرمه می‌توانید با کارشناسان فروشگاه آنلاین ثامن تجارت در ارتباط باشید.

فولادهای ساختمانی و کربنی چیست؟

فولاد ساختمانی که با نام فولاد نرمه شناخته می‌شود از پرکاربردترین فولادها بوده که در ساخت مقاطع و مصالح ساختمانی کاربرد دارند. فولادهای ساختمانی و کربنی از جمله فولادهای ساده کربنی هستند و مقدار کربن آن 0.3 درصد می‌باشد. افزایش میزان درصد کربن در آن موجب افزایش تنش تسلیم، مشکل در جوش پذیری و کاهش شکل پذیری خواهد شد که آن‌ها را برای ساختمان‌سازی مناسب نمی‌کند.

از این رو فولاد ساختمانی (Structural Steel) دارای پله تسلیم مشخص بوده و پروفیل ساختمانی با توجه به آن تولید می‌شوند. در ضمن فولادهای ساختمانی و کربنی دارای استحکام و چقرمگی مناسب، تغییر شکل کم و … می‌باشند که آن‌ها را بهترین گزینه برای استفاده در مصالح ساختمانی می‌کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر: کاربرد های ورق فولادی قلع اندود 

انواع فولادهای ساختمانی و کربنی

این محصول براساس معیارهای همچون: استاندارد DIN1700، شکل مقطع، میزان عناصر تشکیل دهنده آن و … به انواع فولادهای ساختمانی و کربنی گوناگونی تقسیم می‌شود. در بین تمامی دسته‌بندی‌ها، استاندارد DIN1700 بسیار پرکاربردتر بوده که در این تقسیم‌بندی، ST مخفف Structural به معنی ساختمان و ساختار است. در ادامه این مطلب شما را با انواع فولاد نرمه به شرح زیر آشنا می‌کنیم:

 • فولاد آلیاژی ST44
 • فولاد نرمه ST52
 • فولاد کربنی ST37
 • فولاد ساختمانی و کربنی A105
 • فولاد ساختمانی A106

فولاد نرمه ST44

از جمله مهم‌ترین مشخصات این محصول می‌توان به یکسان بودن مقاومت در کشش و فشار، توانایی شکل‌دهی، ماشینکاری، جوشکاری، مقاومت بالا و شکل‌پذیری مطلوب اشاره کرد. به دلیل این ویژگی‌هاست که فولادهای ساختمانی و کربنی ST44 در ساخت ریل‌ها، دیواره قطعات صنعتی و شاسی ماشین آلات سنگین کاربرد دارند.

فولاد ساختمانی و کربنی ST52

فولاد نرمه ST52 از جمله مصالح ساختمانی بوده در برابر دیگر مصالح ساختمانی کاربرد بالاتری دارند. میزان کربن محلول در این نوع گرید بالا بوده اما افزایش مقدار عنصر کربن موجب کاهش قابلیت جوشکاری و افزایش شکست آن می‌شود.

فولاد ساختمانی آلیاژ ST37

به خاطر پایین بودن قیمت فولادهای ساختمانی و کربنی ST37، تولید انبوه و گستره بالای خواص، این نوع فولاد آلیاژی در میان مواد مهندسی در درجه اول است. در ضمن به دلیل دارا بودن خاصیت شکل‌پذیری و جوشکاری در ساخت قطعات گوناگون صنعتی، مخازن ذخیره و تحت فشار استفاده می‌شوند.

فولاد نرمه A105

فولاد ساختمانی و کربنی A105 با هدف تولید مصالح استفاده شده و در قسمت‌های گوناگون صنعت حضور پررنگی دارد. مقاومت اصطکاکی و سایشی فولاد آلیاژی A105 موجب گردیده تا از آن برای ساخت فلنج، اتصالات 45 و 90 درجه، کوپلینگ و اتصالات T شکا استفاده کنند.

فولاد ساختمانی A106

استحکام بالا و توانایی مطلوب در برابر حرارت و تحمل فشار بالای فولاد ساختمانی A106 موجب محبوبیت آن برای استفاده در بخش‌های گوناگون صنعت کرده است. از مهم‌ترین کاربرد فولادهای ساختمانی و کربنی A106، تولید لوله‌های بدون درز است.

کاربرد فولادهای ساختمانی و کربنی

همانطور که از نام فولادهای ساختمانی پیداست از آن‌ها برای تولید انواع مقطع‌های فولادی در ساختمان‌سازی استفاده می‌کنند. اما به دلیل داشتن ویژگی‌های همچون: استحکام بالا، توانایی در برابر حرارت، تحمل فشار بالا و … در دیگر صنایع حضور دارند. از جمله کاربردهای فولادهای ساختمانی و کربنی به قرار زیر است:

 1. صنعت خودروسازی
 2. ساخت بدنه کشتی
 3. ریل راه آهن
 4. ساخت سینک ظرفشویی
 5. ساخت اجاق گاز
 6. تولید یخچال
 7. ساخت کابینت
 8. دیواره آسانسورها
 9. ساخت وسایل تزئینی منزل
 10. تولید ساعت
 11. دستگیره درب‌ها.