آخرین بروزرسانی: چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳
مشاوره و فروش
02137163
tellphone

تیرچه بلوک

توضیحات

همانطور که می‌دانید تیرچه از دسته عضو‌های پیش ساخته ای هستند که در ساخت سقف و کف سازه‌ها کاربرد دارند اما انواع تیرچه سقفی نیز زیاد هستند که اصولا ساخته شده با چوب و فولاد می‌باشند که متناسب با نوع کاری که دارید با شناخت انواع تیرچه، می‌توانید خرید تیرچه را انجام دهید. گروه صنعتی ثامن تجارت از نمونه فروشندگان مستقیم و بدون واسطه در زمینه فروش آهن آلات ساختمانی، پروفیل، تیرچه و… هستند که از طریق آن می‌توانید از قیمت روز تیرچه مطلع شوید و اقدام به خرید تیرچه با مناسب‌ترین قیمت روز نمائید.

تیرچه چیست؟

تیرچه (joists) محصولات پیش ساخته ای هستند که سقف یا کف سازه‌های مختلف به کار می‌روند. تیرچه‌ها معمولا از جنس چوب یا فولاد می‌باشند که هر کدام ویژگی و کاربرد منحصر به فردی دارد. در گذشته بیشتر از تیرچه‌های چوبی استفاده می‌شد اما امروزه تقاضاها به سمت استفاده از تیرچه فلزی رفته است.

این گونه تیرهای طراحی شده از آنجایی به آن تیرچه I گفته می‌شود، دارای مقطعی مشابه حرف رومی “I” هستند، اما تیرچه‌های مختلف فلزی شکل‌های مختلف دیگری نیز مانند “C”، “S” و “L” نیز به خود می‌گیرند. در این دانشنامه با قیمت تیرچه سقفی، طریقه اجرا آن، انواع تیرچه و تعریف آن آشنا می‌شوید. همچنین در این مقاله کارشناسان ثامن تجارت به تشریح کاربرد و مزیت‌های هر کدام از تیرچه‌های بتنی و کرومیت پرداخته اند که می‌توانید برای اجرای سقف joists بلوک از این دانشنامه بهره ببرید.

قیمت تیرچه

سقف تیرچه بلوک چیست؟

انواع تیرچه سقفی به سقف‌هایی گفته می‌شود که متشکل از تیرچه و بلوک (سیمانی یا سفالی) هستند. در مطالب بالا به طور کامل با انواع تیرچه آشنا شدیم که یکی از اجزای سقف تیرچه بلوک است. در اجرای سقف تیرچه بلوک علاوه بر تیرچه به بلوک، میلگرد و بتن پوششی نز نیازمند هستیم.

در حال حاضر تیرچه بلوک یکی از متداول ترین روش‌ها برای اجرای سقف‌ها هستند که موجب کاهش مصرف آرماتور فولادی و بتن می‌شود. در این روش بلوک‌ها تنها نقش پرکنندگی را ایفا می‌کنند و هیچ نقش سازه ای دیگری ندارند. برای پر کردن فضای بین تیرچه‌ها قبل از بتن ریزی، به جای بلوک‌های سیمانی یا سفالی از یونولیت نیز می‌توان استفاده کرد.

معایب و مزایای سقف تیرچه بلوک:

همانطور که می‌دانید مزایای سقف تیرچه را نمی‌توان نادیده گرفت چرا که ساخت سقف با تیرچه و بلوک روشی مرسوم است که بسیاری از این روش برای ساخت اصولی استفاده می‌کنند. اگر به نکات اجرایی سقف تیرچه بلوک توجه داشته باشید و این کار را به فردی متخصص بسپارید قطعا در کار خود موفق خواهید شد.

 1. سرعت نصب و اجرای بالا به دلیل پیش ساخته بودن
 2. کاهش لرزش سقف
 3. عایق صدا
 4. مقاومت بالا در برابر نیرو‌های افقی مانند باد و زلزله
 5. جابجایی آیان به دلیل داشتن وزن کم یا مناسب
 6. هزینه مناسب به دلیل تولید داخلی
 7. عدم نیاز به نیروی کار متخصص
معرفی انواع تیرچه

جدول قیمت تیرچه

همانطور که می‌دانید جدول قیمت تیرچه حتی به صورت روزانه نیز ممکن است در حال تغییر باشد، پس جهت اطلاع از قیمت هر متر مربع تیرچه بتنی، یونولیت و… باید به صورت تلفنی با شماره 91003181-021 تماس حاصل فرمائید و به صورت روزانه از قیمت روز تیرچه مطلع شوید. گروه صنعتی ثامن تجارت از دسته فروشندگان خبره و بی رقیب در زمینه فروش آهن آلات ساختمانی است که متخصص در این کار بوده و تمامی تولیدات را بدون واسطه به فروش می‌رساند. همچنین با خرید تیرچه از طریق بازرگانی ثامن تجارت می‌توانید بدون واسطه و مستقیم اقدام به خرید محصولات ساختمانی نمائید.

نام کالا اندازه تقویتی بالا زیگزال کششی قیمت هر متر
تیرچه صنعتی 4.6 10 2*4.5 2.10 تماس بگیرید
تیرچه صنعتی 5.3 8 10 2*4.5 2.10 تماس بگیرید
تیرچه صنعتی 5.6 10 10 2*4.5 2.10 تماس بگیرید
تیرچه صنعتی 5.8 12 10 2*4.5 2.10 تماس بگیرید
تیرچه صنعتی 6 14 10 2*4.5 2.10 تماس بگیرید
تیرچه صنعتی 6.2 16 10 2*4.5 2.10 تماس بگیرید
تیرچه صنعتی 6.4 2 * 12 10 2*4.5 2.10 تماس بگیرید
تیرچه صنعتی 6.6 12 * 14 10 2*4.5 2.10 تماس بگیرید
تیرچه صنعتی 6.8 2 * 14 10 2*4.5 2.10 تماس بگیرید
تیرچه صنعتی 7.1 14 * 16 10 2*4.5 2.10 تماس بگیرید
تیرچه صنعتی 7.4 2 * 16 10 2*4.5 2.10 تماس بگیرید

وظیفه تیرچه در ساختمان چیست؟

وظیفه انواع تیرچه در ساختمان تحمل بار مرده و زنده سقف است. نکته مهم در این قسمت این است که شرایط استفاده از تیرچه باید طوری باشد که تیرچه بتواند تحمل بار پیش بینی شده در بلند مدت را داشته باشد. joists متشکل از قسمت‌های مختلف آرماتور کششی، آرماتور تقویتی، آرماتور بالایی و عرضی، آرماتور کمکی و بتن پاشنه joists است که در عکس تیرچه زیر مشاهده می‌فرمایید:

انواع تیرچه سقفی و کاربرد آن‌ها:

قیمت تیرچه‌ها به طور کلی به 5 نوع کاربرد مختلف بستگی دارد که شامل موارد زیر است:

تیرچه بتنی

تیرچه‌های بتنی به سه دسته تیرچه بتنی سنتی، تیرچه بتنی صنعتی(پیش ساخته خرپایی) و تیرچه بتنی پیش تنیده تقسیم بندی می‌شوند. انواع تیرچه بتنی سنتی از بتن و آرماتور فولادی ساخته شده که بلوک‌ها به عنوان قالب ما بین تیرچه‌ها قرار گرفته و با بتن پوششی مقطع T شکلی را تشکیل می‌دهند.

ابعاد، فواصل و دهانه تیرچه با توجه به نوع قرارگیری و میزان فشار وارد شده برآن متفاوت است. میلگردهای فشاری و کششی اصلی از نوع میلگرد آجدار در سایز 8 الی 16 میلی متر است. میلگردهای مهاری نیز از نوع میلگرد‌های ساده و فاقد آج و در سایز 6 الی 12 میلی متر می‌باشند. حداقل ضخامت و حداقل عرض بتن به ترتیب 40 و 100 میلی متر است. نکته قابل توجه این است که قیمت تیرچه با تغییر سایز و ابعاد آن، متغیر می‌شود.

انواع تیرچه بتنی صنعتی (پیش ساخته خرپایی)

این نوع تیرچه که متشکل از خرپای فولادی و پاشنه بتنی است، شامل دو نوع تیرچه پیش ساخته خرپایی با قالب ماندگار(قالب سفالی) و تیرچه پیش ساخته خرپایی بدون قالب ماندگار هستند.

قیمت انواع تیرچه

تیرچه بتنی پیش تنیده

این نوع joists متشکل از مقطعی T شکل و مفتول‌های فولادی با مقاومت (1750 تا 1900 نیوتون بر میلی متر مربع)، تیرچه ای با مقاومت بالا محسوب می‌شود که تولید آن تنها در کارخانه‌های مجهز و با استاندارد بالا صورت می‌گیرد. استفاده از تیرچه‌های بتنی پیش تنیده معمولا برای سقف‌های تیرچه بلوک برای اماکن با بار زنده و اماکن نیمه صنعتی کاربرد دارد که باید قبل از خرید تیرچه به نوع آن توجه زیادی داشته باشید تا استحکام سازه افزایش پیدا کند.

تیرچه با قالب سفالی (تیرچه فوندوله دار)

مشخصات این تیرچه  با تیرچه‌های پیش ساخته خرپایی یکسان است با این تفاوت که از یک قالب سفالی برای بتن ریزی اطراف میلگرد‌های اصلی تیرچه استفاده می‌شود که به آن تیرچه‌های فوندوله دار نیز گفته می‌شود. در زمان خرید تیرچه در نظر داشته باشید که قیمت انواع تیرچه بتنی، کرومیت، پیش تنیده و… با یکدیگر متفاوت هستند و وابسته به نوع و ساختاری که دارند این تمایز قیمت در محصولات ایجاد می‌شود.

تیرچه کرومیت

تیرچه کرومیت که به آن joists فلزی با جان باز نیز گفته می‌شود، عملکردی شبیه تیرچه سفالی و بتنی دارد با این تفاوت که در تیرچه کرومیت در بال تحتانی به جای استفاده از بتن یا 2 میلگرد از ورق فولادی استفاده می‌شود. ورق فولادی مورد استفاده در این تیرچه که به اسم ورق کرومیت نام گذاری می‌شود دارای ضخامت 3 یا 4 میلی متر و عرض 12 الی 15 میلی متر است. انواع تیرچه کرومیت به دلیل مزایایی که دارند برای اجرای سقف از استقبال خوبی برخوردار هستند همچنین قیمت تیرچه کرومیت با دیگر انواع این محصول بسیار متفاوت است.

قیمت تیرچه

امروزه انواع تیرچه سقفی بر پایه قوانین و مقررات خاصی ساخته می‌شوند. ساخت تیرچه‌ها بر اساس ضوابط انجمن تیرچه‌های فولادی و انجمن ساختمان‌های فولادی آمریکا محاسبه و اجرا می‌شوند. عموما تیرچه‌ها از نوع خود ایستا می‌باشند که در زمان اجرا نیاز به شمع بندی ندارند و وزن بار‌های اجرایی را مستیقم تحمل می‌کنند.

در اصل از تیرچه‌ها برای ساختمان‌های چند طبقه بزرگ استفاده می‌کنند چرا که نیاز به شمع بندی نبوده و از این رو دارای هزینه ای مناسب هستند. تیرچه فولادی باجان باز یا تیرچه کرومیت به عنوان عضو پیش ساخته ای هستند که به صورت خرپاهای دو سر ساده اجرا می‌شوند و در سه مرحله نیز بارگذاری می‌شوند.

مراحل اجرای تیرچه:

 • مرحله اول که مربوط به باربری تیرچه می‌شود، تیرچه در زمان حمل و نقل بار ناشی از وزن خود را تحمل می‌کند.
 • در زمان اجرای سقف و قبل از گرفتن بتن یا بار مرده سقف (وزن سقف، تیرچه بلوک، بتن درجا و قالب‌ها) و بار زنده عوامل اجرایی را در حد فاصل تکیه گاه‌های تیرچه تحمل می‌کند.
 • مرحله سوم که مربوط به باربری می‌شود، پس از گرفتن بتن مقطع مرکب تنش‌های ناشی از تمامی بار‌های وارده بر سقف را تحمل می‌کند.

تیرچه فولادی از اجزای زیر تشکیل شده است:

 1. بال تحتانی
 2. اعضای قطری
 3. بال فوقانی
معرفی انواع تیرچه

مزیت استفاده از تیرچه کرومیت

از آنجایی که در اجرای سقف بوسیله تیرچه کرومیت فاصله بین تیرچه‌های کرومیت(حدود 70 سانت) از فاصله بین تیرچه‌های بتنی(حدود 50 سانت) بیشتر است، این امر موجب کمتر شدن قیمت تیرچه و هزینه سقف کرومیت و سبک ترشدن وزن سقف می‌شود. علاوه بر آن در اجرای سقف به وسیله تیرچه کرومیت امکان بتن ریزی چند سقف به صورت همزمان وجود دارد و همچنین بتن کمتری نیز مصرف می‌شود در نتیجه استفاده از تیرچه کرومیت نسبت به سایر تیرچه‌ها صرفه اقتصادی بیشتری دارد. از دیگر مزایای این joists نیز می‌توان به سرعت بالا در اجرای آن اشاره کرد.

وزن سقف تیرچه بلوک

نام بار وزن واحد حجم به واحد كيلوگرم بر متر مكعب ضخامت به سانتيمتر وزن واحد سطح به واحد كيلوگرم بر متر مربع
سراميك ۲۱۰۰ ۰.۵ ۱۰.۵
ملات ماسه سيمان ۲۱۰۰ ۲.۵ ۵۲.۵
پوكه با خرده آجر ۱۵۰۰ ۳ ۴۵
دال بتني ۲۵۰۰ ۵ ۱۲۵
چاله بتني ۲۵۰۰ ۱۰۰
بلوك سفالي ۸۰
اندود گچ و خاك ۱۶۰۰ ۲ ۳۲
اندود گچ سفيد ۱۳۰۰ ۱ ۱۳
مجموع ۶۳۸

قیمت تیرچه چقدر است؟

قیمت انواع تیرچه به عوامل بسیاری بستگی دارد از همه مهتر اینکه به دلیل نواسانات قیمت آهن الات نمی‌توان برای این محصول قیمتی ثابت را مشحص کرد؛ بنابراین شما برای اطلاع از اخرین قیمت تیرچه‌ها می‌بایست به یک منبع معتبر وصل شوید و از آنها اطلاعات لازم را دریافت کنید. شما می‌توانید برای بدست آوردن اطلاعات در مورد هزینه تیرچه و همچنین راهنمای خرید انواع آنها، با کارشناسان مجموعه ثامن تجارت در تماس باشید. اما حال برای شما چند مورد از عوامل تاثیر گذار دیگر در تعیین قیمت این محصول آورده ایم:

 • نوسانات ارزی
 • ابعاد و سایز تیرچه
 • وزن محصول
 • جنس و نوع آن
 • مسافت باربری و وضعیت اب و هوا هنگام حمل باربری
 • قیمت آهن

قیمت تیرچه بلوک

قیمت این محصول از مرحلۀ تولید تا اجرا به عوامل گوناگونی بستگی دارد؛ زیرا در هر یک از این فرایندها مصالح متفاوتی به کار گرفته می‌شود. به‌طورکلی از آن‌‌جایی که میلگرد و بتن تنها مواد اولیۀ سازندۀ تیرچه بلوک به شمار می‌رود، این دسته از فولادها قیمت کمتری نسبت به تیرآهن دارند. در ادامه قیمت پرمصرف‌ترین تیرچه بلوک‌های موجود در بازار را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

قیمت تیرچه ۷ متری

با نظر به این‌که تیرچه بلوک محصول مناسبی برای استفاده در ‌سقف‌های بزرگ و کوچک به شمار می‌رود، شما می‌توانید برای سقف‌هایی که طول بلندی دارند نیز از این محصول استفاده کنید. برای این دسته از تیرچه‌ها از میلگردهای قدرتمندی نسبت به تیرچه‌های ۳ متری و ۴ متری استفاده می‌کنند، بنابراین جای هیچ‌گونه نگرانی نسبت به میزان مقاومت این محصولات وجود ندارد. گفتنی است که استحکام، کیفیت و قدرت تیرچه ۷ متری تقریباً با به گونۀ سه‌ونیم متری برابر است. اگر قصد دارید از قیمت تیرچه ۷ متری اطلاع یابید تنها کافی است با کارشناسان سایت ما تماس حاصل نمایید.

قیمت تیرچه ۶ متری

این دسته از آهن‌آلات را می‌توان به شیوه‌های گوناگونی تولید کرد، که هر یک از این روش‌ها قیمت مخصوص به خود را دارد. ازجمله ‌روش‌های ساخت تیرچه بلوک ۶ متری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

روش اول میلگرد بالا ۱۴

میلگردهای پایین ۱۴

زیگزال دوبل ۶

روش دوم میلگرد بالا ۱۶

میلگردهای پایین ۱۶

زیگزال دوبل ۶

روش سوم میلگرد بالا ۱۴

میلگردهای پایین ۱۶

زیگزال دوبل ۸

برای اطلاع از قیمت تیرچه ۶ متری می‌توانید به لیست قیمت موجود در همین صفحه مراجعه کرده و یا با کارشناسان ثامن تجارت در ارتباط باشید.

قیمت تیرچه ۵ متری

این دسته از آهن‌آلات یکی از پرکاربردترین فولادها در تولید سقف و صنعت ساختمان‌سازی به شمار می‌رود که از طریق میلگردهای گوناگونی تولید شده و به مصرف می‌رسد. این دسته از تیرچه‌ها را با استفاده از یونولیت و یا بلوک‌های بتنی به ترکیب بسیار خوبی برای تولید سقف می‌رسانند. تیرچه بلوک ۵ متری ازجمله بهترین گزینه‌ها برای تولید سقف محسوب می‌شود، زیرا به‌راحتی و تنها با ایجاد یک پل روی سقف می‌توان این نوع محصول را به کار گرفت. برای دریافت اطلاعات مورد نیاز خود در زمینۀ قیمت تیرچه ۵ متری می‌توانید با متخصصان ثامن تجارت تماس گرفته و از قیمت روز این دسته از محصولات مطلع شوید.

قیمت تیرچه ۴ متری

یکی از مناسب‌ترین ابعاد تیرچه برای ساخت سازه‌های گوناگون و تولید سقف‌های ساختمانی اندازه ۴ متری آن است؛ زیرا این ابعاد میانه بوده و برای متراژ‌های کوچک و متوسط بسیار مناسب شناخته می‌شود. به همین دلیل تیرچه بلوک ۴ متری ‌مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین انواع این دسته از آهن آلات به شمار می‌رود. در بیشتر مواقع یک تیرچه بلوک ۴ متری می‌تواند از طریق ایجاد پل در میانۀ سقف‌هایی که طولشان ۸ متر است بسیار کاربردی واقع شود. این محصولات نیز با روش‌های گوناگونی به تولید می‌رسند که هر یک از این فرایندها در قیمت نهایی تیرچه تأثیرگذار است. بنابراین، برای اطلاع دقیق از قیمت تیرچه ۴ متری لازم است با کارشناسان ثامن تجارت تماس حاصل نموده و یا از جدول قیمت تیرچه بلوک قرار گرفته در همین صفحه استفاده کنید.

قیمت تیرچه ۴ متری

قیمت تیرچه کرومیت

تیرچه کرومیت آهن آلاتی است که در آن به‌جای استفاده از سیمان و بتن‌ریزی، ورق‌های فلزی را در بخش فوقانی و تحتانی تیرچه به کار می‌گیرند. این کار موجب می‌شود محصول نهایی بتواند وزن بالاتری را تحمل کند. تیرچه کرومیت از کارایی و کیفیت بالاتری نسبت به تیرچه بتنی برخوردار است، یکی از دلایل این امر وزن کمتر این دسته از تیرچه‌ها نسبت به گونۀ بتنی آن شناخته می‌شود. از مزایای به‌کارگیری این دسته از آهن‌آلات می‌توان به سبک بودن تیرچه، سرعت بالا در اجرای سقف، عدم نیاز به جک و اجرای شمع‌بندی، سهولت در اجرای داکت‌ها و… اشاره کرد. اگر شما نیز قصد دارید از قیمت تیرچه کرومیت اطلاع یافته و سپس اقدام به خرید نمایید، تنها کافی است سری به بخش مربوطه در همین صفحه زده و یا با متخصصان ما در ارتباط باشید.

قیمت هر متر تیرچه بتنی

این دسته از محصولات از سه بخش بلوک، تیرچه و دال، و نیز از میلگردهای فوقانی، تحتانی و زیگزال تشکیل می‌شوند. بتن به تنهایی دارای خاصیت کششی نبوده و اگر با وزنی بالاتر از قدرت تحمل خود مواجه شود دچار شکستگی می‌گردد. اما از آن‌جایی که میلگردها از خاصیت کششی برخوردار بوده و در مقابل وارد شدن نیرو انعطاف‌پذیر هستند، موجب می‌شوند که سازه دچار ترک یا شکستگی نشود. گفتنی است که این دسته از تیرچه‌ها شکلی شبیه به حرف T انگلیسی دارند. برای خرید این دسته از آهن‌آلات محبوب و اطلاع از قیمت هر متر تیرچه بتنی می‌توانید به لیست قیمت موجود در همین صفحه مراجعه کرده و یا با کارشناسان سایت ما در ارتباط باشید

قیمت تیرچه

خرید تیرچه سقفی با قیمت کف بازار

جهت اطلاع از آخرین قیمت تیرچه، با کارشناسان وب سایت ثامن تجارت در ارتباط باشید و به صورت مستقیم و بدون واسطه اقدام به خرید تیرچه نمائید. همچنین در نظر داشته باشید که انواع تیرچه‌ها تولید و توسط ثامن تجارت بدون واسطه به فروش می‌رسند، جهت اطلاع از قیمت تیرچه 4 متری، 6، 5 و تیرچه 6 متری و… با شماره 91003181-021 تماس بگیرید و از قیمت امروز تیرچه بدون اتلاف وقت مطلع شوید. همانطور که می‌دانید خرید تیرچه به صورت بدون واسطه از درب کارخانه تولیدی سبب می‌شود تا متحمل پرداخت هزینه‌های گزاف و اضافی نشوید!

سوالات متداول

1- تیرچه چیست؟

joists محصولات پیش ساخته ای هستند که سقف یا کف سازه‌های مختلف به کار می‌روند.

2- مهم ترین وظیفه انواع تیرچه چیست؟

وظیفه آنها در ساختمان تحمل بار مرده و زنده سقف است.