آخرین بروزرسانی: پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳
مشاوره و فروش
02191003181
tellphone
تماس با ما

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

صفحه ستون ضخامت 10 میل

دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
ابعاد واحد فروش قیمت (تومان)
طبق سفارش کیلوگرم 26,899

صفحه ستون ضخامت 12 میل

دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
ابعاد واحد فروش قیمت (تومان)
طبق سفارش کیلوگرم 26,899

صفحه ستون ضخامت 15 میل

دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
ابعاد واحد فروش قیمت (تومان)
طبق سفارش کیلوگرم 26,926

صفحه ستون ضخامت 20 میل

دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
ابعاد واحد فروش قیمت (تومان)
طبق سفارش کیلوگرم 26,926

صفحه ستون ضخامت 25 میل

دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
ابعاد واحد فروش قیمت (تومان)
طبق سفارش کیلوگرم 26,953

صفحه ستون ضخامت 30 میل

دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
ابعاد واحد فروش قیمت (تومان)
طبق سفارش کیلوگرم 26,926

صفحه ستون ضخامت 8 میل

دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
ابعاد واحد فروش قیمت (تومان)
طبق سفارش کیلوگرم 26,899
توضیحات

852350 image1657619495 1

قیمت صفحه ستون با توجه به وزن و ابعاد آن متفاوت است. به طور کلی صفحه ستون ها ورق های برش خورده ای هستند که برای اتصال ستون های فولادی به پی قابل استفاده است. صفحه ستون، بار وارد شده از ساختمان به ستون را به پی وارد می نماید. ابعاد صفحه ستون تعیین کننده مقدار بار گسترده شده به پی را مشخص می کند و کاملا به ابعاد و بار محاسبه ربط دارد. در این مطلب از سایت ثامن تجارت شما را با قیمت صفحه ستون 20*20، 25*25، 30*30، 40*40 و 50*50 و قیمت هر کیلو صفحه ستون آشنا می کنیم.

صفحه ستون یا بیس پلیت چیست؟

نصب صفحه ستون یا بیس پلیت (Base Plate) یکی از مهم ترین کار هایی است همه مهندسان عمران و افرادی که خانه های مختلف را می سازند، باید به آن دقت داشته باشند و این کار را به نحو احسن انجام دهند. صفحه ستون یک ورق ضخیم فلزی است که در پایین ستون های یک سازه نصب می شود و تاثیر بسیاری از استحکام ستون دارد و این استحکام را به مقدار زیادی افزایش می دهند و به این شکل می توانند استحکام ساختمان را در شرایط مختلف تضمین کنند.

به زبانی دیگر صفحات ستون، ورق های سیاه و مسطحی هستند که بین ستون و بتن برای اتصال بیشتر قرار می گیرند و عملکردشان این است که فشار وارده به ستون و بتن یا فنداسیون را توزیع و پخش کنند. این صفحات ستون ویژگی ها و نکات مهمی دارند و به دو روش متصل می شوند که در ادامه این موارد را توضیح می دهیم. جدول وزنی صفحات ستون مربعی که در تعیین قیمت هر کیلو صفحه ستون و بولت بسیار تاثیر گذار است، از دیگر مواردی است که در ادامه آنرا بررسی خواهیم کرد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر: اهمیت صفحه ستون

صفحه ستون

وزن انواع Base Plate

وزن صفحه ستون 40*40 چقدر است؟ یکی از مهم ترین محصولات آهن آلات که در ساختن و عملی کردن پروژه های عمرانی و ساختمانی بسیار زیادی به کار می رود از دسته مهم ترین محصولات مورد نیاز برای تولید ساختمان است، صفحات ستون یا Base Plate ها هستند که باید از آنها در محکم کردن ستون های ساختمان استفاده کرد و از واجب ترین کار هایی است که برای ساخت سازه های مختلف باید انجام داد. نکته قابل توجه این است که یکی از عوامل موثر بر قیمت صفحه ستون وزن آن می باشد.

صفحه های ستون در ابعاد و در وزن های مختلف تولید می شوند. وزن ورق سیاه یکی از مهم ترین موضوعاتی است که سازندگان و مهندسان عمران مختلف به آن دقت می کنند و به دلیل اینکه باید برای وزن آن هزینه کنند، برایشان اهمیت زیادی دارد. در ادامه این مقاله در وب سایت ثامن تجارت قصد داریم تا شما را با صفحات ستون آشنا کنیم، برخی از نکات مهم درباره آنها را به شما بگوییم و درباره وزن اندازه های مختلف آن صحبت کنیم.

همانطور که اشاره شد وزن صفحه ستون از مهم ترین موضوعاتی است که در زمان خرید، تولید، نصب و ساخت ساختمان و سازه های مختلف به آن دقت می شود. به این خاطر که وزن Base Plate که در زیر ستون های ساختمان استفاده می شود، تاثیر مستقیم و بسیار زیادی در وزن ساختمان دارد و در استحکام بیشتر ساختمان و مقاومت آن در برابر اتفاقات مختلف مثل زلزله، قابل توجه است.

در جدول بالا می توانید مشاهده کنید که صفحات ستون غالبا در ابعادی مربعی شکل و با طول و عرضی یکسان تولید می شوند و ابعاد و البته ضخامتشان، در وزن آنها تاثیر بسیار زیادی دارد. صفحه ستون 40*40 با ضخامت 1 میلی متر؛ وزنی معادل 1 کیلو گرم و 250 گرم، با ضخامت 1.25 میلی متر؛ وزنی نزدیک به 1 کیلو و 550 گرم، با ضخامت 2 میلی متری وزنی معادل 2.45 کیلوگرم و با ضخامت سه میلی متر وزنی معادل 3 کیلو و 600 گرم دارد.

صفحه ستون های 40*40 با ضخامت یک میلیمتر معمولا برای ساختمان های ساده و کوچک و معمولا یک طبقه مورد استفاده قرار می گیرند. ضخامت 1.25 mm نیز معمولا برای همین سازه ها استفاده می شود. اما هر چه وزن سازه بالا تر میرود و از نظر مهندسان به استحکام و مقاومت بیشتری نیاز دارد، از صحفه ستون های 40*40 با ضخامت بیشتری مثل 2 یا 3 میلی متر استفاده می شود. این باعث می شود که استحکام سازه بالا برود. برای ساختمان های بزرگ تر نیز معمولا تعداد ستون ها را بالا می برند تا بتوانند استحکام سازه را تضمین کنند. و در اخر همانطور که گفته شد وزن در تعیین قیمت هر کیلو صفحه ستون نیز تاثیر بسزایی دارد.

قیمت انواع صفحه ستون موجود در بازار

صفحات ستون یا بیس پلیت یک نوع صفحه فولادی است که صاف و مسطح می باشد. مهم ترین وظیفه آن حمایت از ستون و انتقال فشار و وزن از روی ستون به فونداسیون است. این محصول در ابعادهای گوناگونی در بازار موجود است که هر کدام توانایی تحمل وزن خاصی را دارند. در ادامه شما را با به روزترین قیمت صفحه ستون 20*20، 25*25، 30*30، 40*40 و 50*50 آشنا می کنیم.

انواع صفحه ستون

قیمت صفحه ستون 20*20 (قیمت پلیت آهنی)

به طور کلی بارهای وارد بر اتصال پای ستون، نیروی است که باید از ستون به پی منتقل شوند. در بعضی از موارد که شما قصد استفاده از صفحه ستون در مکان های با میزان بار و فشار کم را دارید، می توانید از کوچکترین ابعاد آن مانند بیس پلیت 20 در 20 استفاده کنید.

قیمت صفحه ستون 25*25

این نوع در ابعاد 25 در 25 در بازار موجود است که توانایی حمل بار کمی از ساختمان را دارد. در صورتی که دیگر نمونه ها و گریدهای بالاتر بیس پلیت در بازار موجود نباشد، شما می توانید چندین صفحه ستون در ابعاد پایین را در بنا استفاده کنید. برای اطلاع از قیمت صفحه ستون 25*25 به سایت ثامن تجارت مراجعه کنید.

قیمت صفحه ستون 30*30

از این محصول بیشتر در مکان های استفاده می شود که فشار کمی بر روی ستون است. این نوع دارای دو یا چهار گل می باشد که در مکان های با وزن بسیار کمی بر روی ستون استفاده می شود. از موارد و فضاهای مورد مصرف و تاثیر گذار در  قیمت هر کیلو صفحه ستون 30 در 30 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ستون سقف های پلیتی؛
 2. آلاچیق ها؛
 3. سایه بان ها برای پارکینگ ها.

قیمت صفحه ستون 40*40 در ثامن تجارت

به طور کلی بازار نهاده های آهنی دارای نوسانات قیمتی زیادی است. این نوع تغییرات قیمت آهن و ورق صفحه ستون ناشی از مسائل اقتصادی چون تغییرات قیمت ارز و دلار می باشد. شما برای اطلاع از قیمت هر کیلو صفحه ستون، دست دوم، جوشی، آماده 40*40، 25*25، 20*20، 10*10، 30*30 و 50*50 در بازار امروز می توانید به سایت ثامن تجارت مراجعه کنید.

قیمت صفحه ستون 50*50

از این نوع صفحه ستون بیشتر در مواردی استفاده می شود که قرار است فشار و وزن زیادی را روی صفحه باشد. دلیل این امر این است که مساحت بالا و سطح تماس بالا با فونداسیون بنا موجب می شود که انتقال فشار بهتر صورت گیرد. در نصب صفحات، توجه به وزن صفحه ستون 50*50 مهم است. زیرا باید صفحه کاملا تراز باشد و ستون جوش داده شده و پیچ شده روی آن شاغول می شود. شما برای اطلاع از قیمت هر کیلو صفحه ستون 50 در 50 و قیمت صفحه ساختمانی می توانید به فروشگاه اینترنتی ثامن تجارت مراجعه کنید.

برترین کارخانه‌جات تولیدکننده صفحه ستون در ایران

خوشبختانه در حال حاضر ایران به دلیل داشتن سنگ آهن، دارای کارخانه‌های متعددی برای تولید انواع مقاطع فولادی از جمله بیس پلیت‌هاست. از جمله برترین کارخانه‌جات تولید کننده صفحه ستون در ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ذوب آهن اصفهان: این مجموعه ظرفیت تولید 2 میلیون تن صفحه ستون و مقاطع فولادی را در سال دارد.
 • فولاد ناب تبریز: این شرکت که حاصل سرمایه گذاری ایران و ترکیه بوده مشغول به تولید محصولاتی همچون ناودانی، نبشی، تیرآهن و صفحه ستون است.
 • پروفیل صنعت ماهان: در طول سال 1 میلیون تن صفحه ستون و مقاطع فولادی را تولید می‌کند.
 • فولاد خوزستان: بعد از فولاد مبارکه اصفهان، این شرکت به عنوان دومین تولیدکننده فولاد خام در ایران است. تولیدات کارخانه فولاد اکسین خوزستان شامل بلوم، پلیت، شمش و صفحه ستون است.
 • مجموعه نورد آریان فولاد: این شرکت دارای ظرفیت تولیدی 1 میلیون تن در سال است و بهترین صفحه ستون در ایران را تولید می‌کند.
 • کارخانه فولاد صنعت بناب یا شاهین بناب: کارخانه صنعت بناب از طریق مشارکت بانک گردشگری احداث شده و محصولاتی مانند میلگرد و صفحه ستون را تولید می‌کنند.

کاربرد صفحه ستون چیست؟

همانطور که گفته شد، صفحه ستون در نصب ستون روی پی به کار برده می شود. برای تولید این محصول، ورق فلزی با ضخامتی از 8 تا 12 را با توجه به ابعاد مورد نیاز بریده می شود. سپس سوراخ هایی برای پیچ شدن آن به بتن، روی سطح آن ایجاد می شود تا برای اتصال به پی قابل استفاده باشد.

به نقل از ویکی پدیا:

سُتون عضوی از سازه است به شکل عمودی که معمولاً برای انتقال و حمل بار سازه‌های بالایی به سازه‌های زیرین ایجاد می‌شود. سازه‌های مهندسی با هدف مشابه عبارتند از تاق و فرسب. البته ستون ممکن است وزن هیچ سازه‌ای را تحمل نکند و تنها برای زیبایی باشد.

چند نمونه از کاربرد های صفحه ستون عبارتند از:

 • کاهش تنش سانتی متری فشار به پی
 • مقاومت مناسب در برابر بارهای کششی به علت اتصال بولت ها
 • اتصال ستون های فلزی به پی بتنی
 • نصب آسان و اجرای ساده و سریع
 • قابلیت اتصال ورق های عمودی و افقی برای افزایش مقاومت اتصال و ورق.
قیمت صفحه ستون

خرید اینترنتی صفحه ستون

به طور کلی بیس پلیت اولا موجب افزایش سطح تماس ستون و پی می شود و هم چنین موجب توزیع نیروهای ستون در حد قابل تحمل برای پی می باشد. از این رو خرید صفحه ستون درجه یک و باکیفیت بسیار حائز اهمیت است. شما با مراجعه به سایت ثامن تجارت می توانید بهترین و باکیفیت ترین نوع آن را خریداری کنید. همچنین قیمت روز صفحه ستون 40*40 یا قیمت هر کیلو صفحه ستون را می توانید در سایت مشاهده کنید. نکته قابل توجه این است که قیمت پلیت آهنی به دلیل نوسانات ارزی روزانه در حال تغییر است؛ بنابراین ما نمی توانیم قیمتی ثابت را برای آن مشخص کنیم.

اتصال صفحه ستون به پی و ستون چگونه است؟

 1. ابتدا برای اتصال بیس پلیت، باید بولت هایی که یک سر رزوه شده و یک سر آن به صورت 90 درجه خم شده است را به داخل قفسه آرماتوربندی شده پی وارده کرده که صفحه ستون به آن متصل شده است.
 2. سپس بتن ریزی را انجام داده و مراحل عمل آوری بتن می بایست تا زمانی که به مقاومت مورد نظر برسد، انجام شود. برای این مرحله باید دقت کافی را به خرج دهید که صفحه کاملا روی بتن قرار داده شود و به آن بچسبد. در ضمن از تراز بودن آن باید مطمئن شوید.
 3. در مرحله آخر اتصال ستون به صفحه ستون با جوش و پیچ انجام می شود که با توجه به صلب بودن یا نبودن اتصال، انجام می شود. عمدتا برای اجرای صلب این اتصال از ورق هایی به صورت عمود در کنار هم استفاده می کنند.

4 پارامتر مهم در تولید بیس پلیت ها

 1. انتخاب طول صفحه ستون (N) و عرض آن (B)
 2. بررسی کردن ظرفیت تحمل بتن با استفاده از ابعاد صفحه
 3. فرض و محاسبه خم شدن صفحه در قسمت های یاتاقان های معلق توسط پارامتر های (M) و (N)
 4. محاسبه ضخامت صفحه (TP) مناسب با استفاده از زمان های ایجاد فشار خمشی داخلی.

جهت کسب اطلاعات بیشتر: اسکلت فلزی ساختمان دو طبقه

خرید صفحه ستون - Base plate

قیمت صفحه ساختمانی امروز

به طور کلی ستون های ساختمانی از اسکلت فلزی ساخته شده اند. وظیفه این قطعه این است که بارها و فشارها را که به فنداسیون ساختمان وارد می شود را انتقال دهد. این نوع ستون های فلزی، فشار و وزن فوق العاده بالایی را تحمل می کنند، از این رو می بایست بسیار مقاوم باشند. این نوع ستون ها، وسیله ای هستند که فشار را به پی منتقل کنند. از این رو قیمت صفحه ستون ساختمانی هر چقدر هم باشد، به دلیل وظیفه حیاتی آن باز مقرون به صرفه است. در بعضی از موارد برای محکم سازی چند برابر بنا از تعبیه ستون های در قسمت پایینی ستون ها استفاده می کنند.

انواع اتصال صفحه ستون

صفحه های ستون همیشه با بولت ها و مهره های بزرگ و قوی متصل می شوند و در فنداسیون خانه دو نوع اتصال گیردار و مفصلی دارند که در ادامه به توضیح کامل آنها می پردازیم.

اتصال گیردار

اگر از اتصال گیردار برای صفحه های ستون استفاده شود، باید انکر بول ها به اندازه ای بلند باشند تا صفحه ورق نچرخد. همچنین برای کاهش چرخش صفحه ستون باید ضخامت بالا باشد. اتصال گیر دار تمام نیرو های فشاری، برشی و خمشی را به فنداسیون منتقل می کند و این باعث می شود که فشار در ساختمان کم شود و این می تواند به توزیع فشار کمک کند.

اتصال مفصلی

برای بسیاری از ساختمان های چند طبقه از اتصال های مفصلی برای Base Plate ها استفاده می شود. فنداسیون نیروی کششی بین صفحه ستون و تیر را کاشه می دهد و اتصالات مفصلی باعث می شوند که نیروی های برشی و فشاری آهن آلات به فنداسیون منتقل شود که می توانید بسیار مفید باشد.

 ابعاد صفحه ستون

یکی از مهم ترین موضوعاتی که در تولید و خرید و استفاده از صفحات ستون باید به آن دقت داشته باشید ابعاد بیس پلیت است. این ابعاد باید با اندازه های دقیقی در نظر گرفته شود و ابعاد مختلف آن می تواند ویژگی ها و استحکام مختلفی داشته باشند. ابعاد صفحه ستون با بار ستون (ثقلی) و بار لنگری (زلزله) و… ارتباط مستقیم دارد. هر چه تحمل بار بیشتر باشد، متناسب با آن، ابعاد و ضخامت صفحه ستون را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین، هر چه ابعاد و ضخامت بیشتر باشد، قیمت هر کیلو صفحه ستون نیز بیشتر می شود.

در ابعاد صفحه ستون طول، عرض و ضخامت Base Plate بسیار مهم است. تفاوت های طول و عرض باعث می شود که صفحه های ستون به دو دسته صفحات ستون مربعی و مستطیلی تقسیم بندی شوند. در ادامه قصد داریم تا جدول وزنی صفحات ستون مربعی را برای شما شرح دهیم.

چند نکته مهم درباره بیس پلیت ها

 • اندازه و ضخامت صفحه ستون در مدل محاسبه زمان خمشی داخلی محاسبه می شود.
 • طراحی پایه بتنی صفحه ستون معمولا شامل بار های فشرده سازی محوری است که احتمالا از یک منبع خارجی مانند زلزله اعمال می شود.
 • اگر باها و لحظه های اعمال فشار بر روی ستون زیاد شوند، انکر بولت ها (Anchor Bolt) در معرض تنش قرار می گیرند و ممکن است که صفحه ستون در محل خود خمیده یا جابجا شوند.
بیس پلیت

نصب صفحه ستون چه شکلی است؟

صفحه های ستون باید در ابتدا در مکان دقیق و معینی روی پایه بتنی قرار بگیرد که برای تعیین مکان آن، معمولا از تراز و ریسمان کشی استفاده می شود. در آکس بندی و ریسمان کشی محل های تقاطع ریسمان ها باید 90 درجه باشد. این بخش ها محل انتقال وزن ساختمان در نظر گرفته می شوند. سپس باید صفحات ستون را به طور دقیق نصب کرد و آنها را با انکر بولت های محکم و بلند متصل کرد.

خرید آنلاین صفحه ستون یا بیس پلیت

به طور کلی صفحه ستون (Base plate)به عنوان یک رابط فولادی بین ستون های فلزی و پایه های بتونی در فنداسیون بناها قابل استفاده است. در واقع از این نوع زیر ستون ها برای پخش کردن بارهای اعمال شده به قسمت بتنی و پیوند دادن انتهای پایین ستون به پی استفاده می شود. شما برای خرید اینترنتی بین صفحه ساختمانی و اطلاع از لیست قیمت ورق و صفحه ستون 40*40، 20*20، 25*25، 30*30 و50*50 و قیمت هر کیلو صفحه ستون می توانید به مرجع فروش اینترنتی آهن آلات ثامن تجارت مراجعه کنید.

سوالات متداول

1- صفحه ستون چیست؟ 

صفحه ستون یا بیس پلیت (Base Plate) یکی از مهم ترین محصولات آهن آلات در ساختمان سازی است که در زیر ستون های ساختمان قرار می گیرد و با بولت و مهره به بتن زیرش سفت می شود که باعث بالا رفتن استحکام و مقاومت ساختمان می شود.

2- صفحه ستون 40*40 به چه معناست؟

صفحه ستون 40*40 یعنی بیس پلیتی با اندازه های 40 سانتی متری برای اضلاعش که امروزه یکی از مهم ترین و کاربردی ترین انواع صفحه ستون در صنایع ساختمان سازی است.

3- وزن بیس پلیت چرا انقدر مهم است؟

صفحات ستون، ستون های ساختمان را به بتن سفت می کنند و در هر شرایطی، از تکان خوردن آنها را جلوگیری می کنند و برای ساختمان های بزرگتر، باید از صفحات ستون با سایز، ضخامت یا وزن بیشتر استفاده کرد تا بتوان ساختمان را بدون هیچ رسیکی ساخت.

به طور کلی صفحه ستون ها یا همان بیس پلیت (Base plate)، ورق های آهنی می باشند که وظیفه آنها اتصال ستون به پی ساختمان می باشد. در ادامه با اینکه صفحه ستون و بولت چیست، انواع اتصال صفحه ستون، طریقه هواگیری و سایر جزییات آن آشنا می شوید همچنین می توانید به صورت مستقیم و بدون واسطه نسبت به خرید صفحه ستون از طریق فروشگاه اینترنتی ثامن تجارت اقدام نمائید چرا که به دلیل خرید مستقیم و بدون واسطه هزینه کمتری در قبال خرید آهن آلات ساختمانی، فولاد های آلیاژی، استیل و فلزات رنگی و… پرداخت خواهید کرد.

صفحه ستون و بولت چیست؟

صفحه ای فولادی می باشد که جهت حمایت از ستون بین اسکلت فلزی و ستون قرار می گیرد و وظیفه آن انتقال فشار و وزن وارد شده به ستون بر روی فوندانسیون یا پی ساختمان می باشد و همچنین موجب افزایش تماس ستون و پی ساختمان می شود. در اصل بیس پلیت یا صفحه ستون یک صفحه مسطح ساخته شده با فولاد می باشد که به عنوان یک رابط بین ستون و بتن در فونداسیون فولادی قرار می گیرد.

بیس پلیت که نام دیگر آن صفحه ستون می باشد سبب می شود تا اتصال بین ستون و بتن بهتر شده و وزن وارد شده به بتن از ستون منتقل شده و توزیع می شود. ابعاد صفحه ستون عمدتا ۳۰ در ۳۰ می باشد که در اصل بستگی زیادی به استحکام فولادی، میزان بار ناشی از آنالیز سازه، میزان خروج از مکز بار را دارد. عمدتا جنس صفحه ستون از فولاد بوده و با هر چیزی که دارای مقاومت بیشتری نسبت به فولاد داشته باشد نیز ساخته می شوند.

اصولا ضخامت بیس پلیت بین ۸ تا ۲۰ میلی متر می باشد و همچنین اندازه بیس پلیت باید از سطح مقطع ستون فولادی بیشتر باشد تا بدین ترتیب فشار به آسانی به سطحی بزرگتر وارد شود که بدین ترتیب فشار کمتری به بتن و فونداسیون وارد خواهد شد. هر چه سطح مقطع بزرگتر باشد فشار نیز متقابلا کاهش پیدا می کند.

ستون چیست؟

ستون را می توان سازه ای تعریف کرد که به شکل عمودی قرار می گیرد و وظیفه انتقال بار ساختارهای بالایی به ساختارهای پایینی است. در واقع ستون ها وظیفه تحمل سقف هارا برعهده دارند. برای ستون ها با توجه به موارد استفاده آن ها و مقدار فشار وارد شده بر آن از سایز های مختلف قوطی و یا تیرآهن معمولی به صورت تک و دوبل و یا تیرآهن های بال پهن استفاده کرد. جهت اتصال ستون های فولادی به فوندانسیون ساختمان می بایست از صفحه ستون ها استفاده کرد.

کاربرد صفحه ستون و بولت:

 • اتصال ستون هاي فلزي به پي بتن؛
 • كاهش تنش سانتي متري فشار به پي؛
 • مقاومت مناسب در برابر بارهاي كششي به علت اتصال بولت ها؛
 • قابليت اتصال ورق هاي عمودي و افقي براي افزايش مقاومت اتصال و ورق؛
 • نصب آسان و اجراي ساده و سريع.

وظیفه بیس پلیت چیست؟

صفحه ستون با توزيع فشارهاي متصل شده از طريق ستون به بتن از آسيب به پي ساختمان جلوگيري مي كند.

پارامترهای مهم در طراحی صفحه ستون چیست؟

مهمترین پارامتر در طراحی بیس پلیت طول، عرض و ضخامت صفحه ستون می باشد. ابعاد صفحه ستون به بار ستون (ثقلي) و بار لنگري (زلزله) و …ارتباط دارد كه هر چه تحمل بار بيشتر باشد به تناسب ابعاد و ضخامت صفحه ستون را تحت تاثير قرار مي دهد.

طریقه صفحه گذاری

از حساس ترین و دقیق ترین مراحل پایه ای ساختمان، صفحه گذاری می باشد. از این رو نصب دقیق بیس پلیت ها در محل تعیین شده امر بسیار مهمی است. معمولا بعد از اینکه طبق نقشه آکس بندی صورت گرفت، محل نصب صفحه ستون توسط ریسمان کشی مشخص می شود.

زیرسازی صفحه ستون(گروت ریزی)

سطح زیرین صفحه ستون ها باید کاملا صاف و مسطح باشد. برای رسیدن به این منظور از گروت برای پر کردن فضای خالی استفاده می شود که بهترین گزینه برای زیرسازی مناسب بیس پلیت ها می باشد. گروت همچنین باعث چسبندگی بیشتر صفحه ستون می گردد تا انتقال بار به درستی انجام گیرد.

گروت چیست؟

گروت ماده ای متشکل از ماسه، سیمان، آب و مواد دیگری می باشد که پس از خشک شدن در هر شرایط آب و هوایی تغییر نمی کند و دچار انبساط و انقباض نمی شود. برای یک گروت ریزی مناسب این عمل به صورت مداوم و پیوسته باید صورت بگیرد و بهتر است برای گروت ریزی های حجیم، از پمپ استفاده می شود.

بولت چیست؟

انواع صفحه ستون ها به وسیله بولت به فوندانسیون یا همان پی ساختمان متصل می شود. برای این منظور با توجه به فشار وارد شده بر صفحه تعداد دو، چهار، شش و یا بیشتر سوراخ در صفحه ستون ایجاد می شود تا برای هریک یک عدد بولت تعبیه گردد، سر بولت ها رزوه شده و بوسیله مهره به صفحه ستون بسته می شود. همچنین برای افزایش درگیری با پی ساختمان انتهای بولت خم می شود(بولت عصایی).

انواع دیگر بولت شامل انکر بولت، بولت دوسر رزوه، بولت تمام رزوه و بولت بیرونی می باشد اما اغلب جهت اتصال پلیت به فوندانسیون ساختمان از بولت عصایی استفاده می گردد و می توانید خرید صفحه ستون و بولت را بدون واسطه با قیمتی مناسب تر خریداری کنید.

هواگیری صفحه ستون و بولت چیست؟

هواگیری صفحه ستون یا همان ریگلاژ نهایی بعد از بتن ریزی صورت می گیرد. ابتدا پیچ های بولت ها را شل می کنیم سپس آکس ها را چک کرده، بعد از ریگلاژ کردن صفحه مهره ها را محکم می کنیم تا صفحه ها آماده برای سوار کردن ستون ها شود.

انواع اتصال صفحه ستون چیست؟

اتصال صفحه ستون به فوندانسیون به دو صورت مفصلی و گیره دار صورت می گیرد.

اتصال مفصلی: این نوع اتصال برای ساختمان های چند طبقه کاربرد دارد. پی و فوندانسیون ساده باعث کاهش نیروی کششی بین بیس پلیت و بتن می شود که لازم است در این شرایط از اتصال مفصلی استفاده می شود.

اتصال گیره دار: این نوع اتصال باعث انتقال تمامی نیروهای فشاری، خمشی و برشی به فوندانسیون ساختمان می شود. در اتصال گیره دار برای به حداقل رساندن چرخش صفحه ستون باید بولت ها به اندازه کافی بلند بوده و صفحه ستون نیز از ضخامت بالایی برخوردار باشد.

محاسبه وزن صفحه ستون

ابعاد صفحه ستون با توجه به کاربرد آنها متفاوت است و در سایز های 25*25 ، 30*30 ، 40*4   0 و … و همچنین در ضخامت های 10 الی 40 میلیمتر متغیر است. براي محاسبه وزن پليت و يا انواع ورق هاي فولادي بايد از فرمول زير استفاده كرد:

 • طول ورق (cm) * عرض ورق (cm) * چگالی فولاد(7.85) * ضخامت ورق (mm) * 0.0001
 • به عنوان مثال وزن پلیت با ابعاد 40*40 سانتی متر با ضخامت 20 میلیمتر به صورت زیر محاسبه می گردد:
 • 25=0.0001*7.85*20*40*40
 • وزن به دست آمده توسط اين فرمول حدودي بوده و دارای تلورانس اندکی با وزن واقعی بار بعد از باسکول شدن دارد.

محاسبه قیمت صفحه ستون و بولت:

بعد از محاسبه وزن صفحه ستون می بایست وزن را در قیمت ورق ضرب کرد. برای این منظور قیمت روز ورق سیاه در ضخامت های مختلف از کارخانه های فولاد مبارکه اصفهان، فولاد گیلان، اکسین اهواز، فولاد کاویان و … را در وب سایت ثامن تجارت مشاهده کنید. برای محاسبه قیمت کامل صفحه ستون با توجه به سفارش مورد نظر باید اجرت سوراخکاری و قیمت بولت را نیز محاسبه کرد که برای این منظور با کارشناسان ثامن تجارت تماس بگیرید. با مطالعه مقاله فوق با عنوان صفحه ستون و بولت چیست و تمام جزییات آن آشنا شدید که می تواند شما را در انجام یک صفحه گذاری دقیق یاری کند.

کلام آخر:

همانطور که متوجه شدید کار ساختمان سازی کاری آسان و بدون دردسر نیست و اگر می خواهید خانه و یا واحد های مسکونی بسازید که مقاومت بالایی داشته باشند، باید این کار را به افراد متخصص و کاربلد در این زمینه بسپارید چرا که کیفیت و جنس مناسب آهن آلات ساختمانی که خریداری می کنید اهمیت زیادی دارد. فروشگاه اینترنتی ثامن تجارت از دسته فروشگاه های با سابقه در زمینه فروش می باشد که شما می توانید با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید و از قیمت صفحه ستون و بولت مطلع شده و نسبت به خرید خود در هر زمان اقدام نمائید.

سوالات متداول:

مهترین ویژگی صفحه ستون چیست؟

نصب آسان و اجراي ساده و سريع

صفحه ستون و بولت چیست؟

صفحه ستون ها یا همان بیس پلیت ورق های آهنی می باشند که وظیفه آنها اتصال ستون به پی ساختمان می باشد.