آخرین بروزرسانی: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
مشاوره و فروش
02191003181
tellphone
تماس با ما

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

تیرچه کرومیت وزن تیرچه کرومیت

شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
قیمت (تومان)
توضیحات

خرید تیرچه کرومیت به دلیل استحکام بالا و تحمل وزن ساختمان نسبت به دیگر انواع تیرچه رواج بیشتری دارد. این محصول که با نام تیرچه فلزی و تیرچه جان باز معروف است از جمله سقف‌های پیش ساخته بوده که از ورق و نبشی در ساخت آن استفاده می‌کنند. از این رو قیمت نبشی و ورق در نرخ این محصول تاثیرگذار بوده و شما برای اطلاع از قیمت تیرچه کرومیت توانسته با کارشناسان وبسایت ثامن تجارت در ارتباط باشید.

تیرچه کرومیت چیست؟

تیرچه کرومیت که به عنوان تیرچه جان باز و تیرچه فلزی معروف است از انواع تیرچه‌های پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز محسوب می‌شود. تیرچه‌های فلزی نوعی تیرچه پیش ساخته بوده که از اجزای مختلفی ساخته شده‌اند. بال تحتانی آن از تسمه و بال فوقانی از تسمه دیگر به همراه دو میلگرد ساخته می‌شوند.

برای اتصال دو بال تیرچه از میلگرد خم شده استفاده کرده و از این رو تیرچه کرومیت توانسته وزن قالب و بتن را به راحتی تحمل کند. در هنگام بتن ریزی تیرچه باز ساختاری یکپارچه با بتن به وجود می‌آورد و تحمل بارهای وارد شده به سقف را در پی دارد. همچنین بار قبل و بعد از بتن‌ریزی و بارهای زنده و مرده ساختمان را تحمل می‌کند. برای اطلاع بیشتر توانسته به مقاله «تیرچه کرومیت چیست؟» مراجعه کنید.

تیرچه کرومیت

وزن تیرچه کرومیت

وزن تیرچه‌های فلزی تحت تاثیر عوامل گوناگونی همچون: بارگذاری سقف، نوع بلوک مصرفی، نحوه بتن ریزی، طول و ارتفاع تیرچه هست. اما مهم‌ترین عامل در وزن، طول تیرچه خواهد بود و هر چه طول دهانه بیشتر باشد وزن یک متر تیرچه جان باز به همان نسبت تغییر پیدا می‌کند. وزن از مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت تیرچه کرومیت است از این رو در ادامه شما را با جدول وزن هر متر تیرچه فلزی آشنا می‌کنیم:

طول تیرچه کرومیت وزن 
دو متری 9 کیلوگرم
سه متری 16 الی 19 کیلوگرم
چهار متری 32 الی 36 کیلوگرم
پنج متری 45 الی 50 کیلوگرم
شش متری 65 الی 72 کیلوگرم
هفت متری 84 الی 95 کیلوگرم
هشت متری 110 الی 125 کیلوگرم

مطلب پیشنهادی: وزن یک متر تیرچه کرومیت چند کیلوگرم است؟

انواع تیرچه کرومیت

به طور کلی تیرچه کرومیت دارای انواع مختلفی نیست ولی با توجه به نحوه اجرا به انواع سقف کرومیت تقسیم‌بندی می‌شود که شامل موارد زیر است:

 1. سقف پلیمری کرومیت
 2. سقف کامپوزیت کرومیت
 3. سقف کاذب کرومیت
 4. سقف ضربی کرومیت.
قیمت تیرچه کرومیت یا تیرچه جان باز

کاربردهای تیرچه فلزی

با توجه به استقامت بالای تیرچه‌های فلزی از آن‌ها به وفور در ساختمان‌سازی استفاده می‌کنند. همچنین مزایای دیگر همچون: هموار بودن سطح بعد از نازک‌کاری، سرعت اجرای بالا، عایق رطوبت و صدا و مناسب بودن قیمت تیرچه کرومیت موجب شده تا این نوع تیرچه بیشتر از دیگر تیرچه‌ها در سقف استفاده شود. امروزه خرید تیرچه کرومیت برای استفاده در موارد زیر در ساخت و ساز کاربرد دارد:

 • در سقف‌های وزن پایین و دهانه بلند تیرچه جان باز کاربرد دارد.
 • برای ساخت اسکلت فلزی در ساختمان از این محصول استفاده کرده و این نوع سقف به عنوان یک سقف شبکه‌ای و حفره‌ای شناخته می‌شود.
تیرچه فلزی

تفاوت تیرچه کرومیت با تیرچه بتنی

این دو نوع تیرچه از جمله پرکاربردترین مصالح در ساخت سقف محسوب می‌شود. هر دو تیرچه با یکدیگر تشابهاتی داشته اما در مواردی مانند نوع اجرا، ساختار، قیمت تیرچه کرومیت و تیرچه بتنی با یکدیگر فرق دارند.

 1. تیرچه‌های بتنی به شمع بندی و جک گذاری زیر سقف نیاز داشته در صورتی تیرچه فلزی به شمع بندی نیازی ندارد. زیرا تیرچه‌های بتنی نتوانسته وزن بتن خیس را تحمل کنند بنابراین باید در فاصله‌های 1 متری زیر تیرچه شمع گذاشت تا بتن به مقاومت مورد نیاز را به دست آورده و سپس شمع‌های آن را باز کرد.
 2. تیرچه بتنی دارای پاشنه بتنی به همراه آرماتور است در صورتی که تیرچه جان باز فولادی از یک تسمه در پایین با میلگرد‌های زیگزاگی که نبشی بالا را به تسمه پایینی وصل می‌کند به وجود آمده است.
 3. سرعت اجرا کردن سقف کرومیت بسیار بالاتر است. زیرا سقف تیرچه بتنی نیاز به شمع بندی در زیر تیرچه بلوک داشته که موجب شده تا طبقه طبقه اجرا شود. در صورتی در سقف فلزی توانسته چندین سقف را هم زمان بتن‌ریزی کرد.
 4. فاصله بین تیرچه‌ها در سقف تیرچه بلوک 50 سانتی متر بوده اما در سقف کرومیت 70 سانتی‌متر است از این رو از تعداد تیرچه‌های کمتری در سقف کرومیت استفاده می‌کنند.
 5. قیمت تیرچه بلوک حدود 50 درصد پایین‌تر از قیمت تیرچه کرومیت (Chromite beam) است.
 6. نحوه اجزای تیرچه بلوکی مانند تیرچه خرپائی بوده ولی میلگردهای منفی در آن حذف می‌شود و بر اساس استاندارد از هر طرف تیرچه به اندازه 15 سانتی متر داخل تیر اصلی قرار داده می‌شود.
 7. در سقف تیرچه فلزی از تیرچه‌های پیش ساخته فولادی استفاده کرده در صورتی که سقف تیرچه بتنی از تیرچه‌های فوتدوله‌ای استفاده می‌شود.