مشاوره و فروش
02191003181

ورق استیل تایوانی چه نوع ورقی است؟

3 اردیبهشت 1402
5 بازدید

استیل یا فولاد، آلیاژی است که پایۀ آن را آهن تشکیل داده و درصد کربن آن از 2 کمتر است. میزان سختی و انعطاف‌پذیری فولاد به نوع و مقدار آلیاژهای به کار رفته در آن بستگی دارد. در نوشتۀ امروز از وب سایت ثامن تجارت قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم که ورق استیل تایوانی چه نوع ورقی است؟ و چه کاربردهایی دارد. اگر شما نیز می‌خواهید اطلاعات خود را در زمینۀ ورق های استیلی افزایش دهید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان همراه ما بمانید. شما همچنین می‌توانید برای اطلاع از قیمت ورق استیل مورد نیاز خود با کارشناسان سایت ما در ارتباط باشید.

ورق استیل تایوانی چه نوع ورقی است؟

ورق استیل به مقطعی فلزی گفته می‌شود که از ترکیب فلز خالص استیل با دیگر عناصر به وجود می‌آید. استنلس استیل که به آن فولاد ضد زنگ نیز می‌گویند، در موارد متعددی به کار گرفته می‌شود. ورق های استیل را می‌توان به دو گروه بگیر (ورقی که جذب آهنربا می‌شود) و نگیر (ورقی که جذب آهنربا نمی‌شود) تقسیم کرد. ورق استیل نگیر کاربرد بیشتری داشته و به‌طبع قیمت بالاتری نیز دارد. از آن‌جایی که این دسته از آهن آلات در کشور ما ساخته نمی‌شوند، واردات آن‌ها از کشورهایی مانند تایوان، چین و آفریقای جنوبی صورت می‌گیرد.

دلایل ضد زنگ بودن ورق استیل تایوانی

استیل در صورتی زنگ نمی‌زند که دست‌کم از 10.5 درصد کروم برخوردار باشد. کروم بعد از این‌که با اکسیژن ترکیب می‌شود اسید کروم را ایجاد می‌کند، و این اسید لایه‌ای را روی ورق استنلس استیل تشکیل می‌دهد. این لایه اگرچه با چشم دیده نمی‌شود، اما ارتباط میان هوا و فلز را از بین برده و موجب سالم ماندن فولاد می‌گردد. هرچه میزان کروم و سایر عناصر به کار رفته در آلیاژ بیشتر باشد، قدرت این لایه افزایش یافته و خاصیت ضد زنگ بودن استیل تقویت می‌شود.

در ادامۀ نوشتۀ ورق استیل تایوانی چه نوع ورقی است؟ بد نیست بدانید استنلس استیل های استاندارد 300 که حاوی نیکل هستند، به آهنربا جذب نمی‌شوند، اما استاندارد 400 این فولاد عاری از نیکل بوده و تنها دارای کروم هستند، بنابراین به‌سرعت به آهنربا جذب می‌شوند.

ورق استیل تایوانی

آشنایی با انواع ورق های استیل تایوانی

یکی از معیارهای طبقه‌بندی این دسته از ورق‌ها، نوع آلیاژهای به کار رفته در آن‌ها است. در این قسمت از نوشتۀ ورق استیل تایوانی چه نوع ورقی است؟ قصد داریم شما را با مهم‌ترین سری‌ها و استانداردهای ورق استیل آشنا سازیم:

ورق استیل تایوانی سری 200

ورق استیل 201 این ورق‌ها به روش نورد سرد تولید می‌شوند و از نوع آستینیتی هستند.
ورق استیل 202 از ترکیب با فولاد زنگ‌نزن تولید می‌شوند و این دسته نیز از گونۀ آستینیتی به شمار می‌روند.

ورق استیل تایوانی سری 300

ورق استیل 301 این ورق‌ها انعطاف‌پذیری بالایی داشته و به‌راحتی در معرض جوشکاری قرار می‌گیرند.
ورق استیل 302 از مقاومت بالایی برخوردار بوده و استحکام خوبی در برابر خوردگی و ضربه دارند.
ورق استیل 303 از آن‌جایی که گوگرد و فسفر بیشتری دارند، بسیار شکل‌پذیر هستند.
ورق استیل 304 این استیل‌ها حاوی 18 درصد کروم و 8 درصد نیکل هستند؛ به همین دلیل آن را به نام ورق 8/18 نیز می‌شناسند.
ورق استیل L304 مشابه ورق استیل قبلی است، با این تفاوت که کربن کمتری دارد.
ورق استیل 309 از کاربردی‌ترین ورق‌ها که مقاوم حرارتی فوق‌العاده‌ای به شمار می‌رود.
ورق استیل 316 دارای 2 درصد مولیبدن است که با نام استنلس استیل دریایی هم شناخته می‌شود. زیرا کاربرد فراوانی در صنایع کشتی‌سازی دارد.
ورق استیل L316 مشابه استیل قبلی است، با این تفاوت که میزان کربن کمتری دارد.
ورق استیل 317 از درصد مولیبدن بالایی برخوردار است.
ورق استیل 321 خصوصیاتی مشابه با ورق استیل 304 دارد.

کلام پایانی

در این مقاله از وب سایت ثامن تجارت به این پرسش پاسخ دادیم که ورق استیل تایوانی چه نوع ورقی است؟ و شما را با انواع و کاربردهای گوناگون این دسته از مقاطع فولادی آشنا ساختیم. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، استیل‌ها از انواع و میزان متفاوتی از آلیاژها تشکیل شده‌اند، که همین موضوع باعث می‌شود هر کدام ویژگی‌های منحصربه‌فردی داشته باشند. اگر قصد دارید از قیمت ورق استیل مورد نظر خود اطلاع یافته و یا اقدام به خرید ورق استیل، لوله مانیسمان، ورق آلومینیوم، ورق مس و سایر محصولات ثامن تجارت نمایید، تنها کافی است با کارشناسان سایت ما در ارتباط بوده و یا به بخش مربوطه در منوی سایت ما مراجعه کنید.

مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه