مشاوره و فروش
02137163

ورق پلی اتیلن چیست؟

852350 image1641204032 1
۲۶ خرداد ۱۴۰۳
29 بازدید

این مقاله از سری مقالات آموزشی وب سایت  ثامن تجارت را به ورق پلی اتیلن اختصاص داده ایم و شما با مطالعه علاوه بر این که متوجه می شوید ورق پلی اتیلن چیست؟ با طریقه تولید، مشخصات و کاربردهای ورق پلی اتیلن هم آشنا می شوید. مقاومت شیمیایی بالا و همچنین مقاوم بودن در برابر خوردگی و فرسودگی از مهم ترین مزایای ورق پلی اتیلن است. ورق پلی اتیلن شفاف هم نوعی از این ورق ها است که در جای خود بسیار پرکاربرد و مقرون به صرفه است. در ادامه در مورد انواع محصولات تولید شده از پلی اتیلن هم اطلاعاتی را بیان خواهیم کرد.

ورق پلی اتیلن چیست؟

ورق پلی اتیلن که به آن ورق PE هم گفته میشود یکی از پرکاربردترین محصولات در تمامی صنایع و حتی مصارف خانگی است. زمانی که پلی اتیلن برای نخستین بار در محیط آزمایشگاه تولید شد، به دلیل توانایی خوب در انعطاف و قالب پذیری، مورد توجه قرار گرفت. این محصول در ابتدا به شکل موم سفید رنگ بود و بعدها توسط پلیمریزاسیون گاز بی رنگ اتیلن به بازار عرضه شد. این محصول در قابل ورق، برای ساخت محصولات از جنس لاستیک و پلاستیک بسیار مفید و پر کاربرد است. امروزه این محصول دارای انواع مختلفی از جمله ورق پلی اتیلن سنگین تزریقی، ورق پلی اتیلن شفاف و… است.

به نقل از ویکی پدیا:

پلی‌اتن‌ یا پلی‌اتیلن‌ رایج‌ترین پلاستیکی است که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد و معمولاً به اختصار PE نوشته می‌شود. پلی‌اتیلن نوعی پلیمر است که در درجه اول در صنعت بسته‌بندی جهت تولید اقلامی از قبیل کیسه‌های پلاستیکی، فیلم‌های پلاستیکی، ژئوممبران و ظروف از جمله بطری‌ها و غیره استفاده می‌شود. در سال ۲۰۱۷، در جهان سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون تن رزین پلی‌اتیلن تولید می‌شود که ۳۴٪ از کل بازار پلاستیک‌ها را تشکیل می‌دهد.

انواع ورق پلی اتیلن بر اساس ضخامت

این دسته از ورق‌ها ضخامت‌های گوناگونی دارند که برحسب گیج (اندازه‌گیری سنتی امپراتوری) یا میکرون (استاندارد متریک اروپایی) اندازه‌گیری می‌شوند. هر چه گیج یا میکرون بالاتر باشد، ورق پلی اتیلن ضخیم‌تر است. ضخامت‌های گوناگون بیشتر برای کاربردهای متفاوت مناسب است.

ورق پلی اتیلن

ورق پلی اتیلن سبک بسیار نازک است (حدود 86 میکرون) و اغلب به‌عنوان پوشانندۀ گردوغبار یا برای محافظت از سطح در هنگام رنگ‌آمیزی یا اسپری استفاده می‌شود. ورق پلی اتیلن متوسط ​​حدود 125 میکرون بوده و برای محافظت عمومی و پوشاندن وسایل بزرگ مانند مبلمان کاربرد دارد. همچنین به‌عنوان محافظ کف هنگام رنگ‌آمیزی و تزئین، و برای بسته‌بندی عمومی هنگام نگهداری یا جابه‌جایی وسایل خوب است. باغبانان اغلب از آن برای کلوش یا گرم کردن زمین استفاده می‌کنند.

ورق‌های پلی اتیلن سنگین حدود 250 میکرون هستند و در مواقعی که به حفاظت قوی‌تری نیاز است (معمولاً در کاربردهای ساختمانی یا صنعتی) استفاده می‌شوند. برای استفاده به‌عنوان یک غشای مقاوم در برابر رطوبت، پوشش موقت سقف یا تعمیر پنجره، برای آب‌بندی اتاق‌ها یا محافظت از میزها، و برای محافظت در برابر آب‌وهوا، و همچنین برای انجام بسته‌بندی‌های سنگین در هنگام ذخیره‌سازی یا حمل‌ونقل ایدئال است.

ویژگی‌های ورق پلی اتیلن

ورقه‌های پلی اتیلن شفاف بوده و در رنگ‌های گوناگونی وجود دارند، و به همین دلیل برای کدگذاری رنگ بسیار مفید هستند. همچنین می‌توان این محصولات را برای اهداف تجاری یا اطلاعاتی مورد چاپ قرار داد. ورقه‌های پلاستیکی مشکی در برابر قرار گرفتن در معرض اشعۀ ماوراءبنفش بسیار بهتر مقاومت می‌کنند و بنابراین به‌سرعت سایر رنگ‌ها در نور خورشید خراب نمی‌شوند.

رول‌های ورق پلی اتیلن نیز در اندازه‌های گوناگونی وجود دارند (پلی اتین در رول‌هایی تا عرض 4 متر نیز ساخته می‌شود). برای سهولت در استفاده و ذخیره‌سازی می‌توان آن را در مرکز چند تا کرد و گاهی اوقات دارای سوراخ‌هایی است که باعث می‌شود طول ورق از رول جدا شود. همچنین می‌توان سوراخ‌های پانچ‌شده و سوراخ‌های میکرو نیز اضافه کرد که باعث تنفس فیلم می‌شود و از مه‌آلود شدن آن جلوگیری می‌کند.

مزایای ورق پلی اتیلن

در بخش قبل به شما گفتیم که ورق پلی اتیلن در برابر فرسودگی و خورده شدن مقاوم است. همچنین به منعطف بودن و قابلیت شکل پذیری آن هم اشاره کردیم. در این بخش تلاش داریم تا همه مزایای مهم ورق پلی اتیلن را نسبت به محصولات مشابه آن، بررسی نموده و خواص مثبت این محصول را به صورت یکجا ذکر نماییم.

این ویژگی ها و خواص عبارت اند از:

  • مقاومت شیمیایی قابل قبول
  • برش پذیری و امکان ارائه در ابعاد مختلف جهت استفاده در موارد گوناگون
  • تحمل پذیری گرما تا حدود 130 درجه سانتی گراد
  • چگالی ورق پلی اتیلن از آب کمتر است
  • ورق پلی اتیلن شفاف است
  • جوش پذیری و مقاوم بودن در برابر خوردگی
  • بهداشتی و عاری از هرگونه سم و بو

کاربردهای مهم ورق پلی اتیلن 

تا به اینجا از مقاله “ورق پلی اتیلن چیست”، در مورد ماهیت این محصول و مزایا و ویژگی های آن صحبت کردیم. حال اجازه دهید تا عمده ترین کاربردهای این محصول را بر شمریم.

قیمت ورق پلی اتیلن

تولید رول با مشخصات متنوع 

ورق پلی اتیلن را می توان به صورت رول هایی با وزن و ضخامت های گوناگون تولید کرد. به طور کل وزن این محصول در بازه 20 تا 205 کیلوگرم تعیین می گردد. به هر حال این مشخصات هر چه که باشند، در جای خود مفید و قابل استفاده خواهند بود. این موارد تنها چند نمونه از عوامل موثر بر قیمت ورق پلی اتیلن بودند.

ساخت وسایل آشپزخانه با ورق پلی اتیلن

این محصول را در ساخت انواع محصولات و کالاهای مورد نیاز در آشپزخانه مورد استفاده قرار می دهند. به عنوان مثال برای تولید وسایل نگه داری غذا کاربرد که دلیل آن می تواند همان توانایی و مقاومت ورق پلی اتیلن در برابر گرما و اسیدیته باشد.

تولید انواع مخازن نگهداری سیالات 

امروزه ساخت انواع تانکرها و مخازن آب بسیار متداول شده است. دلیل این امر عدم ایجاد تغییر در بو و مزه آب است. با توجه به این مورد، آب نگه داشته شده در این تانکرها قابل شرب و قابل استفاده برای مصارف خانگی و صنعتی خواهد بود.

از دیگر کاربردهای این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ورق پلی اتیلن سبک

تولید انواع کیسه‌های پلاستیکی

تولید واشر

تولید درزگیر

ورق پلی اتیلن سنگین

ساخت تجهیزات پزشکی

تجهیزات خودرو

ساخت ظروف پلاستیکی

قیمت هر کیلو ورق پلی اتیلن چقدر است؟ 

حال که با مطالعه ای مقاله از سایت ثامن تجارت متوجه شدید که ورق پلی اتیلن چیست، خوب است تا قیمت این محصول پر کاربرد را نیز بدانید. از آن جایی که این ورق با چگالی ها و ویژگی های متنوع قابل تولید است، تعیین قیمت کلی برای آن زیاد ساده نیست. در واقع این نوع مصرف و ویژگی های ساختاری محصول است که قیمت آن را تعیین می کند. هر ساله کارخانه های تولید کننده انواع ظروف پلاستیکی به عنوان عمده ترین مشتریان این محصول، اقدام به خرید و پرداخت قیمت های اغلب مناسبی در ازای هر کیلو از ورق پلی اتیلن می کنند. شما با مراجعه به بخش محصولات سایت ثامن تجارت می توانید از قیمت این محصول به صورت آنلاین مطلع شوید و نسبت به خرید ورق پلی اتیلن، پلی اتیلن HDPE، پلیمر و سایر محصولات دیگر اقدام نمائید.

مطالب مرتبط