مشاوره و فروش
02191003181

مشخصات فنی لوله مانیسمان (جدول مشخصات + کاربرد)

3 اردیبهشت 1402
4 بازدید

وزن، سایز، قطر و ضخامت از جمله ویژگی‌های مهم و مشخصات فنی لوله مانیسمان هستند. این موارد جزو مشخصات فنی لوله‌های استیل و هر نوع لوله دیگری هم به شمار می‌روند که می‌توان با استفاده از آن‌ها استاندارد و جدول لوله مانیسمان را ترتیب داد. قیمت لوله مانیسمان به صورت رده بندی شده ارائه شده است. به طوری که این لوله‌ها را با همین نام و رده‌ آن‌ها معرفی و تولید می‌کنند. در این مقاله از وب سایت ثامن تجارت به بررسی مشخصات فنی لوله مانیسمان می‌پردازیم.

مشخصات فنی لوله مانیسمان

لوله‌های مانیسمان از نوع بدون درز هستند و به اصطلاح به آن‌ها سیم لس گفته می‌شود. منظور از بدون در بودن لوله، عدم وجود هر گونه محل اتصال در بدنه آن است. در واقع این نوع لوله‌ها به گونه‌ای تولید می‌شوند که هیچ نوع درز و نقطه جوشی در بدنه آ ن‌ها قابل مشاهده نیست. به طور کلی می‌توان استحکام این نوع لوله‌ها را بالا دانست که البته بدون درز بودن تنها دلیلی برای این ادعا نیست و توجه به مشخصات فنی لوله مانیسمان برای رسیدن به استحکام مورد قبول صنعت گران نیز ضروری است.

مشخصات فنی لوله مانیسمان

انواع لوله‌های مانیسمان

در بخش قبل در مورد رده بندی لوله‌های مانیسمان صحبت کردیم. تفاوت در مشخصات فنی لوله مانیسمان سبب ایجاد این رده‌ها شده است. به عبارتی دیگر دلیل این رده بندی، وجود تفاوت در ضخامت و قطر داخلی لوله‌ها است. رده‌های 20، 40، 60، 80، 120 و 160 متداول ترین انواع لوله مانیسمان را تشکیل می‌دهند.در ادامه در مورد این رده‌ها به صورت تفضیلی و تفکیک شده توضیحاتی را بیان خواهیم کرد.

لوله مانیسمان رده 20

این نوع از لوله‌ها عموما برای گازکشی و به خصوص برای لوله‌های توکار در ساختمان‌ها استفاده می‌شود. به طور کلی برای ساختمان‌های تا 5 طبقه مطابق با توصیه سازمان نظام مهندسی، حتما باید از لوله مانیسمان رده 20 استفاده شود. دلیل این امر ممانعت این لوله‌ها در برابر آسیب جدی، ایجاد ترک و یا شکاف در بدنه آن‌ها در اثر وقوع حوادثی از قبیل زلزله و نشست یا تخریب ساختمان است.

لوله مانیسمان رده 40:

لوله مانیسمان رده ۴۰ یک نوع لوله فولادی است که برای انتقال فشار بالا، مایعات و گازها استفاده می‌شود. عدد ۴۰ به قطر خارجی لوله اشاره دارد و در این حالت، قطر خارجی لوله ۴۰ اینچ است که معادل حدود ۱۰۱۶ میلی‌متر است. لوله‌های مانیسمان اغلب بر اساس استاندارد ASME B36.10 ساخته می‌شوند و برای انتقال نفت، گاز طبیعی و سایر سیالات صنعتی استفاده می‌شوند. مشخصات لوله مانیسمان رده ۴۰ به شرح زیر است:

  • قطر خارجی: ۴۰ اینچ
  • ضخامت دیواره: متغیر و بسته به نیازهای مشتری و استانداردهای مربوطه
  • ماده ساخت: فولاد کربنی
  • استاندارد: اغلب ساخته شده بر اساس استاندارد ASME B36.10
  • استفاده: مناسب برای انتقال فشار بالا، مایعات و گازها مانند نفت و گاز طبیعی در صنایع نفت و گاز و صنایع پتروشیمی

مشخصات دقیق‌تر ممکن است بسته به شرکت سازنده و استانداردهای محلی متغیر باشد. در صورت نیاز، توصیه می‌شود با تولیدکننده یا تأمین‌کننده محصول تماس بگیرید تا مشخصات دقیق‌تر را بررسی کنید.

جدول مشخصات لوله مانیسمان رده 40

جدول مشخصات لوله مانیسمان رده 40

در جدول زیر مشخصات فنی لوله مانیسمان رده 40 گنجانده شده است. این نوع برای استفاده در ساختمان سازی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد و به طور کلی می‌توان آن را پر کاربردترین نوع لوله مانیسمان مانیسمان معرفی نمود.

ردیف سایز (اینچ) قطر (میلیمتر) ضخامت (میلیمتر) وزن (کیلوگرم)
1 ½” 21.3 2.8 7.5
2 ¾” 26.7 2.9 10
3 1” 33.4 3.4 15
4 1 ¼” 42.2 3.6 18
5 1 ½” 48.3 3.7 22
6 2” 60.3 3.9 31
7 2 ½” 73 5.2 49
8 3” 88.9 5.5 63
9 4” 114.3 6 94
10 5” 141.3 6.6 125
11 6” 168.3 7.1 163
12 8” 219.1 8.2 245

همانطور که در جدول مشخصات لوله‌های مانیسمان رده 40 مشاهده می‌کنید، سایز برحسب اینچ، ضخامت بر حساب میلی‌متر و وزن بر حسب کیلوگرم جزو مشخصات فنی این لوله هستند که نسبت آن‌ها به یکدیگر باید رعایت شود.

لوله مانیسمان رده ۶۰

این محصول دارای قطری بین ۸ تا ۲۴ اینچ هستند که وزن آن‌ها نیز بر اساس قطر و ضخامتشان متغیر خواهد بود. همچنین اگر می‌خواهید در صنایع مختلف، از لوله بدون درز استفاده کنید، حتما از اتصالات هم‌جنس خودشان نیز استفاده کنید. اتصالات لوله مانیسمان، از دسته محصولاتی هستند که هم جنس با خود این محصولات بوده و کیفیت بالایی نیز دارند.

لوله مانیسمان رده ۸۰

لوله مانیسمان رده ۸۰ نیز یکی از پر فروش ترین محصولات لوله‌های فولادی بدون درز هستند که از سایز ۱.۲ تا ۲۴ اینچ به صورت محصولات بدون درز و با سایز‌های بیشتر از ۲۸ اینچ به صورت درز مخفی تولید می‌شوند. لوله رده ۸۰ و رده ۴۰ در بین این دسته از محصولات با فروش فوق العاده ای رو به رو شده اند. لوله مانسمان رده ۸۰ ضخامتی بین ۳ تا ۹ میلی‌متر دارد و حدود وزن این محصول نیز بین ۹ تا ۱۵۰ کیلوگرم است.

کاربرد لوله مانیسمان:

بعد از معرفی مشخصات فنی لوله مانیسمان، نوبت به بیان توضیحاتی در مورد مهم ترین کاربردهای این لوله می‌رسد. موارد زیر از جمله کاربردهای اصلی این لوله‌ها هستند که به صورت لیست وار ارائه شده اند:

  • لوله مانیسمان برای انتقال انواع سیالات به خصوص آب و تسریع و بهوبد عملیات آب رسانی به مناطق مختلف
  • استفاده در صنایع داروسازی
  • صنایع غذایی
  • به کارگیری لوله‌های مانیسمان در نیروگاه‌های حرارتی به دلیل مقاومت این محصولات در برابر حرارت و دمای بالا
  • در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
کاتالوگ لوله مانیسمان

کاتالوگ لوله مانیسمان

در این مقاله از وب سایت ثامن تجارت سعی شد تا در حد امکان، مواردی از جمله انواع لوله مانیسمان و همین طور مشخصات فنی لوله مانیسمان، بررسی گردید. برای مشاهده کاتالوگ و دریافت اطلاعات بیشتر درباره قیمت لوله مانیسمان می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز به وب سایت ثامن تجارت مراجعه کنید. ضمن این که شما می‌توانید از قیمت این محصول نیز مطلع شده و در صورت تمایل برای خرید آن اقدام نمایید. در واقع خرید لوله مانیسمان از درب کارخانه منجر به کاهش هزینه‌های اضافی گشته و بدون واسطه از تولید کننده می‌توانید بهترین محصولات را خریداری کنید.

 

سوالات متداول

1- مهم ترین کاربرد لوله مانیسمان چیست؟

استفاده در صنایع داروسازی

2- لوله مانیسمان رده 20 چه مزایایی دارد؟

این نوع از لوله‌ها عموما برای گازکشی و به خصوص برای لوله‌های توکار در ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

منبع : mannesmann-linepipe.com

مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه