مشاوره و فروش
02137163

ساخت چرخ دنده پلیمری (مزایای ساخت چرخ دنده پلاستیکی)

852350 image1635587500 1
۸ آبان ۱۴۰۰
240 بازدید

ساخت چرخ دنده پلیمری به دلیل استفاده آن در بسیاری از صنایع، بسیار مرسوم است. از چرخ دنده های کارخانه کاغذ گرفته تا چرخ دنده های محرک در دستگاه های کپی، از این محصول برای سالیان سال استفاده می کنند. از این رو ساخت چرخ دنده پلاستیکی و پلیمری بسیار کاربرد دارد. علی‌رغم رواج دستگاه‌های الکترونیکی، بخش زیادی از فناوری کنونی برای انجام کار به ماشین‌آلات سنتی‌تر متکی است. به عنوان مثال، چرخ دنده ها هنوز هم در بسیاری از ماشین های مهم نقش زیادی دارند. برای صرفه جویی در هزینه و وزن، بسیاری از چرخ دنده ها از پلاستیک ساخته شده اند. در این مطلب از فروشگاه اینترنتی ثامن تجارت شما را با سفارش ساخت، تولید کننده، تعمیر، چرخ دنده پلاستیکی توضیح می دهیم.

تفاوت چرخ دنده پلاستیکی با چرخ دنده فلزی

ساخت چرخ دنده پلیمری (دنده پلاستیکی) طبق فرایند کاملا ماشینی صورت می گیرد. این قطعه در واقع چرخی است با دندانه هایی روی سطح آن که برای مشبک شدن با چرخ دنده یا قفسه دیگری طراحی شده و با ماشین کاری یا فرآیند قالب گیری تزریقی از هر پلیمر ترموپلاستیک مهندسی ساخته می شود. به طور کلی این محصول با نمونه های دیگر چرخ دنده های فلزی تفاوت های دارد که در ادامه آن ها را بیان می کنیم.

خوردگی

برخلاف چرخ دنده های فلزی، چرخ دنده های پلاستیکی کاملاً در برابر خوردگی مصون هستند.

وزن

چرخ دنده های ساخته شده از پلاستیک از نظر وزن سبک تر از چرخ دنده های مشابه ساخته شده از فلز هستند.

هزینه

ساخت چرخ دنده پلیمری به طور کلی ارزان تر از چرخ دنده های فلزی است.

فرایند تولید

ساخت چرخدنده های پلاستیکی می توانند تحت فشار تاب بخورند. اگر پلاستیک داغ شود، ممکن است مشکل ایجاد شود.

تعمیر چرخ دنده پلاستیکی

ساخت چرخ دنده‌ کوچک و بزرگ از پلاستیک ممکن است در اثر استفاده مکرر دندان‌هایشان ساییده شود. در حالی که این موضوع در مورد هر چرخ دنده ای صدق می کند، پلاستیک به عنوان یک ماده به اندازه فلزات بادوام نیست، اگرچه سازندگان می توانند پوشش هایی برای دندان ها اضافه کنند. از این رو تعمیر آن ها دارای مشکل است.

ساخت چرخ دنده پلیمری

فرایند ساخت چرخ دنده پلیمری چگونه است؟

تولید کننده چرخ دنده پلاستیکی از پلاستیک های مانند استال و نایلون استفاده می کنند. با این حال، در این نوع مواد تغییرات زیادی به وجود می آید. در بیشتر کاربردها، استال برای چرخ دنده های قالب گیری و نایلون برای چرخ دنده های ماشینی استفاده می شود. استال از نظر ابعادی پایدار است، در برابر اکثر مواد شیمیایی مقاوم است و رطوبت را جذب نمی کند. با این حال، هنگامی که تحت بارهای زیاد قرار می گیرد، به روانکاری مداوم نیاز دارد. از این رو استفاده از هر دو مواد برای ساخت چرخ دنده پلیمری نیاز است.

 نایلون از نظر ابعادی پایدارتر است؛ زیرا شکل آن در واکنش به دما و رطوبت متفاوت است. مزیت نایلون برای استفاده در چرخ دنده این است که معمولاً خود روان کننده است. هنگام استفاده از استال به عنوان ماده ای برای چرخ دنده، همیشه این نگرانی وجود دارد که ماده خام ممکن است دارای حفره باشد. این موضوع در هنگام استفاده از نایلون ریخته گری مشکلی ندارد.

مزایای ساخت چرخ دنده پلیمری چیست؟

این چرخ‌دنده‌ها را می‌توان به‌وسیله سوراخ‌کردن یا مهر زنی یا برای اجراهای با حجم زیاد، با قالب‌گیری تزریقی تولید کرد. به طور کلی سفارش ساخت چرخ دنده پلاستیکی دارای مزایای زیر است:

 1. کاهش وزن و اینرسی کمتر به دلیل چگالی کمتر مواد؛
 2. قابلیت جذب ضربه و لرزش به دلیل خاصیت ارتجاعی مواد؛
 3. کاهش سر و صدا؛
 4. ضریب اصطکاک پایین؛
 5. خود روانکاری در اکثر موارد؛
 6. قابل استفاده در محیط های مرطوب و مناطق تهیه غذا.

هزینه کمتر

 به طور کلی، تولید چرخ دنده پلیمری ارزان تر است. از آن جایی که معمولاً نیازی به تکمیل ثانویه نیست، دنده‌های پلاستیکی معمولاً 50 تا 90 درصد نسبت به چرخ‌دنده‌های فلزی مهر و موم شده یا ماشینکاری شده صرفه‌جویی می‌کنند.

آزادی طراحی

 قالب گیری پلاستیک هندسه دنده کارآمدتری نسبت به فلز ارائه می دهد. قالب‌گیری برای ایجاد اشکالی مانند چرخ دنده‌های داخلی، چرخ‌دنده‌های خوشه‌ای و چرخ‌دنده‌های حلزونی ایده‌آل است، جایی که هزینه شکل‌دهی آنها در فلز می‌تواند گران باشد.

دقت بالا در طراحی

 با کیفیت مواد ثابت و کنترل دقیق فرآیند قالب‌گیری، چرخ دنده‌های پلاستیکی می‌توانند به سطوح بالایی از دقت دست یابند.

ساخت قطعات بزرگتر و قوی تر

 از آن جایی که تولید چرخ دنده پلیمری می توانند پهن تر از نمونه های دیگر باشند؛ ظرفیت باربری بیشتر و انتقال قدرت بیشتری را در یک مرحله امکان پذیر می کنند. به لطف کنترل‌های قالب‌گیری بهتر و طراحی‌هایی که عوامل محیطی را بهتر منعکس می‌کنند، ظرفیت درایو دنده پلاستیکی اکنون از 1/4 به 10 اسب بخار افزایش یافته است.

ساخت چرخ دنده پلاستیکی

سبک وزن

 ساخت چرخ دنده پلیمری از نظر وزن سبک تر از چرخ دنده های مشابه ساخته شده است. وزن مخصوص فولاد 7.85 است، در حالی که وزن مخصوص نایلون و استال نزدیک به 1.4 است.

جذب ضربه خوب

ساخت چرخ دنده ریز و بزرگ از پلاستیک قابلیت این را دارد که برای جذب بارهای ضربه ای منحرف شود. همچنین در توزیع بارهای موضعی ناشی از ناهماهنگی و خطاهای دندان کار بهتری انجام می دهد.

کاهش نویز

 خاصیت میرایی سر و صدا پلاستیک ها منجر به ساخت چرخ دنده پلیمری آرام می شود. این باعث شده است که پلاستیک برای شکل های دندانی با دقت بالا و مواد روان کننده یا انعطاف پذیر مورد نیاز در تلاش مداوم برای درایوهای آرام تر ضروری باشد.

روانکاری

 روانکاری ذاتی بسیاری از پلاستیک ها آن ها را برای چاپگرهای کامپیوتری، اسباب بازی ها و سایر موقعیت های کم بار که نیاز به چرخ دنده های خشک دارند، ایده آل می کند. پلاستیک ها را می توان با گریس یا روغن نیز روانکاری کرد.

معایب ساخت چرخ دنده پلیمری چیست؟ (محدودیت ساخت چرخ دنده پلاستیکی)

با این حال مانند سایر مواد استفاده از مواد پلاستیکی در چرخ دنده ها نیز دارای معایبی است که شامل موارد زیر است:

 • ظرفیت حمل بار کمتر در مقایسه با چرخ دنده های فلزی با اندازه مشابه.
 • چرخ دنده های قالبی نمی توانند همان تلرانس های بالایی را که چرخ دنده های فلزی می توانند تحمل کنند.
 • پلاستیک در مقایسه با فلز از پایداری ابعادی کمتری برخوردار است و این منجر به تغییرات ابعادی به دلیل شرایط دما و رطوبت می شود.
 • هزینه مواد به طور قابل توجهی بالاتر دیگر مواد پایه است و به دلیل نوسانات در هزینه مواد شیمیایی پایه می تواند؛ بسیار متفاوت باشد.
 • مشکل در اتصال چرخ دنده های پلاستیکی به شفت های فلزی.
 • اپایداری ابعادی بیشتر به دلیل ضریب انبساط حرارتی و جذب رطوبت بیشتر.
 • هزینه بالای قالب اولیه برای ایجاد فرم و ابعاد دندان.
 • می تواند تحت تأثیر مواد شیمیایی خاص قرار گیرد.

بسیاری از طراحان به دلیل استحکام کمتر مواد پلیمری و پلاستیکی در مقایسه با فلزات، تمایلی به استفاده از پلاستیک برای طراحی چرخ دنده خود ندارند. یکی از راه‌های بهبود استحکام چرخ‌دنده‌های نایلونی، ریختن مواد به شکل میله‌ای و افزودن نوعی الیاف به مخلوط است. در این مطلب شما را با مزایا، معایب و نحوه ساخت چرخ دنده پلیمری آشنا کردیم. شما برای سفارش ساخت چرخ دنده پلاستیکی می توانید به فروشگاه اینترنتی ثامن تجارت به عنوان بهترین و ارزان ترین فروشگاه چرخ دنده پلاستیکی در مشهد و تهران مراجعه کنید و قیمت قطعات لاستیکی مشاهده کنید.

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *