تعریف مواد اولیه محصولات فولادی

phone iconبرای دریافت قیمت لحظه ای و مشاوره خرید با تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۳۱۸۱ تماس بگیرید

در ادامه این مطلب از ثامن تجارت قصد داریم تا با تعریف مواد اولیه محصولات فولادی آشنا شویم.

انواع مواد اولیه محصولات فولادی

سنگ آهن(Iron ore):

نوعی سنگ معدنی از فراوان ترین عناصر فلزی می باشد این سنگ معدنی حاوی رگه های آهن می باشد که با فرآیند ذوب و احیا آهن آن جدا می شود. سنگ آهن ماده اولیه آهن و فولاد می باشد که به روش های کوره بلند کوره قوس الکتریکی کوره القایی ذوب می شود تا نهایتا به فولاد خام تبدیل شود.

شمش(ingot):

شمش ها دارای سطح مقطع ذوزنقه ای شکل بزرگتر از 225 سانتی متر و به طول حداکثر2متر می باشند.شمش ها که محصولات نیم ساخته ای به حساب می آیند به دلیل شکل ضاهری دارای سهولت حمل می باشند تا در طی مراحل بعد ، تحت فرآیندهای مختلف تبدیل به قطعات مورد نیاز می شوند.

بیلت(Billet):

بیلت یا شمشال به طور کلی به فرآورده فولادی با سطح مقطع کمتر از 225 سانتی متر گفته می شود. طول بیلت بیشتر از شمش است و دارای سطح مقطع دایره ، مستطیل ، مربع و یا هشت ضلعی با عرض کمتر از 15 سانتی متر می باشد و برای تولید سایر محصولات فلزی در طی مراحلی مورد استفاده قرار می گیرد.

بلوم(Bloom):

بلوم یا شمشه جزء دسته بیلت قرار می گیرد ، که دارای سطح مقطع مربع یا مستطیل شکل بیش از 225 سانتی متر و با عرض بیش از 15 سانتی متر است. از بلوم برای ساخت فرآورده های فولادی مانند ریل ، تیرآهن ، ناودانی ، پروفیل ، سپری و ... استفاده می شود.

اسلب(Slab):

اسلب یا تختال مواد اولیه ساخت ورق های فولادی می باشند. سطح مقطع آن معمولا مستطیل شکل بیش از 100 سانتی متر می باشد و در طول آن معمولا 12 متر تولید می شود.

ارســــال دیـــــــدگاه

دیدگاهی ثبت نشده

دسته بندی محصولات

دسته بندی موجود نیست