مشاوره و فروش
02191003181

صفحه ستون و بولت چیست؟

3 اردیبهشت 1402
73 بازدید

به طور کلی صفحه ستون ها یا همان بیس پلیت (Base plate)، ورق های آهنی می باشند که وظیفه آنها اتصال ستون به پی ساختمان می باشد. در ادامه با اینکه صفحه ستون و بولت چیست، انواع اتصال صفحه ستون، طریقه هواگیری و سایر جزییات آن آشنا می شوید همچنین می توانید به صورت مستقیم و بدون واسطه نسبت به خرید صفحه ستون از طریق فروشگاه اینترنتی ثامن تجارت اقدام نمائید چرا که به دلیل خرید مستقیم و بدون واسطه هزینه کمتری در قبال خرید آهن آلات ساختمانی، فولاد های آلیاژی، استیل و فلزات رنگی و… پرداخت خواهید کرد.

صفحه ستون و بولت چیست؟

صفحه ای فولادی می باشد که جهت حمایت از ستون بین اسکلت فلزی و ستون قرار می گیرد و وظیفه آن انتقال فشار و وزن وارد شده به ستون بر روی فوندانسیون یا پی ساختمان می باشد و همچنین موجب افزایش تماس ستون و پی ساختمان می شود. در اصل بیس پلیت یا صفحه ستون یک صفحه مسطح ساخته شده با فولاد می باشد که به عنوان یک رابط بین ستون و بتن در فونداسیون فولادی قرار می گیرد.

بیس پلیت که نام دیگر آن صفحه ستون می باشد سبب می شود تا اتصال بین ستون و بتن بهتر شده و وزن وارد شده به بتن از ستون منتقل شده و توزیع می شود. ابعاد صفحه ستون عمدتا ۳۰ در ۳۰ می باشد که در اصل بستگی زیادی به استحکام فولادی، میزان بار ناشی از آنالیز سازه، میزان خروج از مکز بار را دارد. عمدتا جنس صفحه ستون از فولاد بوده و با هر چیزی که دارای مقاومت بیشتری نسبت به فولاد داشته باشد نیز ساخته می شوند.

اصولا ضخامت بیس پلیت بین ۸ تا ۲۰ میلی متر می باشد و همچنین اندازه بیس پلیت باید از سطح مقطع ستون فولادی بیشتر باشد تا بدین ترتیب فشار به آسانی به سطحی بزرگتر وارد شود که بدین ترتیب فشار کمتری به بتن و فونداسیون وارد خواهد شد. هر چه سطح مقطع بزرگتر باشد فشار نیز متقابلا کاهش پیدا می کند.

ستون چیست؟

ستون را می توان سازه ای تعریف کرد که به شکل عمودی قرار می گیرد و وظیفه انتقال بار ساختارهای بالایی به ساختارهای پایینی است. در واقع ستون ها وظیفه تحمل سقف هارا برعهده دارند. برای ستون ها با توجه به موارد استفاده آن ها و مقدار فشار وارد شده بر آن از سایز های مختلف قوطی و یا تیرآهن معمولی به صورت تک و دوبل و یا تیرآهن های بال پهن استفاده کرد. جهت اتصال ستون های فولادی به فوندانسیون ساختمان می بایست از صفحه ستون ها استفاده کرد.

کاربرد صفحه ستون و بولت:

  • اتصال ستون هاي فلزي به پي بتن؛
  • كاهش تنش سانتي متري فشار به پي؛
  • مقاومت مناسب در برابر بارهاي كششي به علت اتصال بولت ها؛
  • قابليت اتصال ورق هاي عمودي و افقي براي افزايش مقاومت اتصال و ورق؛
  • نصب آسان و اجراي ساده و سريع.

وظیفه بیس پلیت چیست؟

صفحه ستون با توزيع فشارهاي متصل شده از طريق ستون به بتن از آسيب به پي ساختمان جلوگيري مي كند.

پارامترهای مهم در طراحی صفحه ستون چیست؟

مهمترین پارامتر در طراحی بیس پلیت طول، عرض و ضخامت صفحه ستون می باشد. ابعاد صفحه ستون به بار ستون (ثقلي) و بار لنگري (زلزله) و …ارتباط دارد كه هر چه تحمل بار بيشتر باشد به تناسب ابعاد و ضخامت صفحه ستون را تحت تاثير قرار مي دهد.

طریقه صفحه گذاری

از حساس ترین و دقیق ترین مراحل پایه ای ساختمان، صفحه گذاری می باشد. از این رو نصب دقیق بیس پلیت ها در محل تعیین شده امر بسیار مهمی است. معمولا بعد از اینکه طبق نقشه آکس بندی صورت گرفت، محل نصب صفحه ستون توسط ریسمان کشی مشخص می شود.

زیرسازی صفحه ستون(گروت ریزی)

سطح زیرین صفحه ستون ها باید کاملا صاف و مسطح باشد. برای رسیدن به این منظور از گروت برای پر کردن فضای خالی استفاده می شود که بهترین گزینه برای زیرسازی مناسب بیس پلیت ها می باشد. گروت همچنین باعث چسبندگی بیشتر صفحه ستون می گردد تا انتقال بار به درستی انجام گیرد.

گروت چیست؟

گروت ماده ای متشکل از ماسه، سیمان، آب و مواد دیگری می باشد که پس از خشک شدن در هر شرایط آب و هوایی تغییر نمی کند و دچار انبساط و انقباض نمی شود. برای یک گروت ریزی مناسب این عمل به صورت مداوم و پیوسته باید صورت بگیرد و بهتر است برای گروت ریزی های حجیم، از پمپ استفاده می شود.

بولت چیست؟

انواع صفحه ستون ها به وسیله بولت به فوندانسیون یا همان پی ساختمان متصل می شود. برای این منظور با توجه به فشار وارد شده بر صفحه تعداد دو، چهار، شش و یا بیشتر سوراخ در صفحه ستون ایجاد می شود تا برای هریک یک عدد بولت تعبیه گردد، سر بولت ها رزوه شده و بوسیله مهره به صفحه ستون بسته می شود. همچنین برای افزایش درگیری با پی ساختمان انتهای بولت خم می شود(بولت عصایی).

انواع دیگر بولت شامل انکر بولت، بولت دوسر رزوه، بولت تمام رزوه و بولت بیرونی می باشد اما اغلب جهت اتصال پلیت به فوندانسیون ساختمان از بولت عصایی استفاده می گردد و می توانید خرید صفحه ستون و بولت را بدون واسطه با قیمتی مناسب تر خریداری کنید.

هواگیری صفحه ستون و بولت چیست؟

هواگیری صفحه ستون یا همان ریگلاژ نهایی بعد از بتن ریزی صورت می گیرد. ابتدا پیچ های بولت ها را شل می کنیم سپس آکس ها را چک کرده، بعد از ریگلاژ کردن صفحه مهره ها را محکم می کنیم تا صفحه ها آماده برای سوار کردن ستون ها شود.

انواع اتصال صفحه ستون چیست؟

اتصال صفحه ستون به فوندانسیون به دو صورت مفصلی و گیره دار صورت می گیرد.

اتصال مفصلی: این نوع اتصال برای ساختمان های چند طبقه کاربرد دارد. پی و فوندانسیون ساده باعث کاهش نیروی کششی بین بیس پلیت و بتن می شود که لازم است در این شرایط از اتصال مفصلی استفاده می شود.

اتصال گیره دار: این نوع اتصال باعث انتقال تمامی نیروهای فشاری، خمشی و برشی به فوندانسیون ساختمان می شود. در اتصال گیره دار برای به حداقل رساندن چرخش صفحه ستون باید بولت ها به اندازه کافی بلند بوده و صفحه ستون نیز از ضخامت بالایی برخوردار باشد.

محاسبه وزن صفحه ستون

ابعاد صفحه ستون با توجه به کاربرد آنها متفاوت است و در سایز های 25*25 ، 30*30 ، 40*4   0 و … و همچنین در ضخامت های 10 الی 40 میلیمتر متغیر است. براي محاسبه وزن پليت و يا انواع ورق هاي فولادي بايد از فرمول زير استفاده كرد:

  • طول ورق (cm) * عرض ورق (cm) * چگالی فولاد(7.85) * ضخامت ورق (mm) * 0.0001
  • به عنوان مثال وزن پلیت با ابعاد 40*40 سانتی متر با ضخامت 20 میلیمتر به صورت زیر محاسبه می گردد:
  • 25=0.0001*7.85*20*40*40
  • وزن به دست آمده توسط اين فرمول حدودي بوده و دارای تلورانس اندکی با وزن واقعی بار بعد از باسکول شدن دارد.

محاسبه قیمت صفحه ستون و بولت:

بعد از محاسبه وزن صفحه ستون می بایست وزن را در قیمت ورق ضرب کرد. برای این منظور قیمت روز ورق سیاه در ضخامت های مختلف از کارخانه های فولاد مبارکه اصفهان، فولاد گیلان، اکسین اهواز، فولاد کاویان و … را در وب سایت ثامن تجارت مشاهده کنید. برای محاسبه قیمت کامل صفحه ستون با توجه به سفارش مورد نظر باید اجرت سوراخکاری و قیمت بولت را نیز محاسبه کرد که برای این منظور با کارشناسان ثامن تجارت تماس بگیرید. با مطالعه مقاله فوق با عنوان صفحه ستون و بولت چیست و تمام جزییات آن آشنا شدید که می تواند شما را در انجام یک صفحه گذاری دقیق یاری کند.

کلام آخر:

همانطور که متوجه شدید کار ساختمان سازی کاری آسان و بدون دردسر نیست و اگر می خواهید خانه و یا واحد های مسکونی بسازید که مقاومت بالایی داشته باشند، باید این کار را به افراد متخصص و کاربلد در این زمینه بسپارید چرا که کیفیت و جنس مناسب آهن آلات ساختمانی که خریداری می کنید اهمیت زیادی دارد. فروشگاه اینترنتی ثامن تجارت از دسته فروشگاه های با سابقه در زمینه فروش می باشد که شما می توانید با کارشناسان این مجموعه در ارتباط باشید و از قیمت صفحه ستون و بولت مطلع شده و نسبت به خرید خود در هر زمان اقدام نمائید.

 

سوالات متداول:

مهترین ویژگی صفحه ستون چیست؟

نصب آسان و اجراي ساده و سريع

صفحه ستون و بولت چیست؟

صفحه ستون ها یا همان بیس پلیت ورق های آهنی می باشند که وظیفه آنها اتصال ستون به پی ساختمان می باشد.

مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه