نبشی آلومینیومی چیست؟ (معرفی انواع + روش تولید)

phone iconبرای دریافت قیمت لحظه ای و مشاوره خرید با تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۳۱۸۱ تماس بگیرید

نبشی آلومینیومی چیست: آلومینیوم عنصری است که در ترکیبات تشکیل دهنده بسیاری از محصولات به خصوص محصولات مربوط به ساخت و ساز به کار می رود. نبشی هایی که از این جنس ساخته می شوند، امروزه فروش قابل توجهی داشته و عرضه و تقاضا برای آن ها نیز روز به روز افزایش می یابد. دلیل این عمر برخورداری این محصول از خواص آلومینیوم نظیر ضد زنگ بودن است.

آلومینیوم، نرم و چکش خوار است و ساخت پروفیل با استفاده از آن موجب می شود تا محصول نهایی دارای مقاومت بالایی در برابر بروز شکستگی و آسیب های مشابه شوند.  ما در این مقاله از وب سایت ثامن تجارت علاوه بر ارائه توضیح در مورد مشخصات و جدول وزن نبشی آلومینیوم، در مورد انواع این محصول از جمله نبشی آلومینیومی رنگی و نبشی آلومینیومی طلایی و ... نیز صحبت خواهیم کرد.

نبشی آلومینیومی چیست؟

آلومینیوم عنصری است که مانند اکسیژن و سیلیکون در پوسته زمین موجود می باشد. این عنصر برخلاف آهن، به شکل خالص قابل دسترسی نیست و باید سنگ هایی که دارای آلومینیوم هستند، مانند سنگ بوکسیت، فراوری شود.

زمانی که با استفاده از آلومینیوم، نبشی تولید می شود، قابلیت های مهمی مانند چکش خواری بالا و انعطاف پذیری در کنار سبک بودن را می توان در این نبشی مشاهده کرد. در اینجا باید بدانید که با وجود این ویژگی ها، قیمت انواع نبشی آلومینیومی زیاد بالا نیست. چرا که تولید این محصول در کارخانه های زیادی در حال انجام است که در نتیجه آن می توان از در دسترس بودن این نوع محصولات، اطمینان حاصل نمود.

انواع نبشی آلومینیومی

در بخش قبل از مقاله نبشی آلومینیومی چیست، در مورد این که قیمت انواع نبشی آلومینیومی منصفانه و قابل قبول است، صحبت کردیم. اما باید بدانید که این انواع چه هستند و روش تولید آن ها به چه صورت می باشد. به طور کل نبشی ها را با توجه به روش تولید آن ها به دو دسته فابریک و پرسی تقسیم می کنند. البته این محصول را با توجه به شکل ظاهری نیز تقسیم بندی می نمایند که عبارت اند از:

  • نبشی آلومینیومی رنگی
  • نبشی آلومینیومی لچکی دار و
  • نبشی آلومینیومی آنادایز

در ادامه در مورد هر کدام از این محصولات به صورت جداگانه مطالبی را ارائه می دهیم.

نبشی آلومینیوم رنگی

یکی از انواع نبشی های آلومینیومی، نوع رنگی آن است که بسیار مورد استقبال خریداران قرار می گیرد. این نوع از نبشی ها شباهت زیادی به نبشی های آنادایز که در ادامه معرفی می شوند، دارند. اما تفاوت اصلی آن ها در برخی نبشی آلومینیومی از یک لایه رنگ پودری می باشد.

نبشی آلومینیومی آنادایز

در این بخش از مقاله نبشی آلومینیومی چیست، در مورد نوع خاصی از آ یعنی نبشی آنادایز صحبت می کنیم. این نوع محصول با طی فرایند الکترولیز تولید می شود و با استفاده از آن یک لایه از فلز روی به این نبشی افزوده می شود. لایه روی مانند لایه ای که برای تولید ورق گالوانیزه بر روی ورق های فولادی قرار می گیرد، نبشی ر از خطر فرسودگی و خورده شدن محافظنت می کند.

نبشی الومینیومی لچکی دار

نوع دیگری از نبشی هی آلومینیومی به نبشی های لچکی دار از این جنس، شهرت دارند. این محصولات با نام نبشی دیواره دار هم شناخته می شوند. شکل ظاهری نبشی لچکی دار به این صورت است که در آن دو دیواره اضافی در کنار بال های نبشی واقع شده. دلیل وجود این دیواره ها، بر طرف کردن مشکل اتصال برخی از پروفیل های آلومیینیومی به هم است.

روش های تولید نبشی آلومینیومی

در بخش های پیشین از مقاله نبشی آلومینیومی به این موضوع که این نبشی به دو صورت پرسی و فابریک تولید می شوند، اشاره کردیم.  توجه داشته باشید که در تولید ورق آلومینیوم از روش اکستروژن استفاده می شود. در حالی که این روش در تولید ورق های آهنی، به کار نمی آید. در روش اکستروژن، ابتدا ماده اولیه را به شکل خمیر در می آورند. حال این خمیر باید با استفاده از قالب هایی در حرارت بالا قرار گرفته و بعد از حرارت دهی به سرعت سرد شوند. سرد شدن یکباره موجب می شود تا از تغییر شکل محصول، جلوگیری به عمل آید.

روش فابریک در تولید نبشی آلومینیومی

در روش فابریک، شمش آلومینیوم به عنوان ماده اولیه کار شناخته شده و در اولین مرحله به این شمش حرارت می دهند. شمش آلومینیوم بعد از این کار قالب زده می شود و به شکل نبشی در می آید.

روش پرسی برای تولید نبشی آلومینیومی

روش پرسی هم به این صورت است که در آن، یک ورق آلومینیومی با استفاده از دستگاه های مخصوص پرس و همچنین دستگاه رول فرمینگ، خم شده و تغییر شکل می دهد تا در نهایت به صورت یک نبشی در آید.

کاربردهای ورق آلومینیومی

در این مقاله از وب سایت ثامن تجارت تلاش تا به شما بگوییم نبشی آلومینیومی چیست و چگونه تولید می شود. همچنین سعی کردیم تا انواع این محصول را به شما معرفی کرده و در مورد برخی از آن ها از جمله نبشی آلومینیومی رنگی مطالبی را بیان کنیم. در این بخش هم به شکل کوتاه و مختصر به شما خواهیم گفت که نبشی آلومینیومی در کجاها مورد استفاده قرار می گیرد.این نبشی عموما در تولید خرپا، ساخت پل، صنایع هوایی و دریایی و همچنین برای کابینت سازی و ساخت ماشین آلات سنگین کاربرد دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولاتی از این دست به دانشنامه آهن آلات وب سایت ما مراجعه نمایید.

ارســــال دیـــــــدگاه

دیدگاهی ثبت نشده

دسته بندی محصولات

دسته بندی موجود نیست