تیرچه بتنی چیست؟ و معرفی انواع تیرچه های بتنی

phone iconبرای دریافت قیمت لحظه ای و مشاوره خرید با تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۳۱۸۱ تماس بگیرید

تیرچه بتنی نمونه ای از انواع تیرچه از پیش ساخته می باشد که از میلگرد و بتن تشکیل شده است که از این نوع تیرچه ها اغلب برای ساخت سقف ساختمان ها استفاده می کنند. به صورت کلی در اصل تیرچه بتنی ساخته شده از بتن و آرماتور های فولادی می باشد که جهت اطلاع از بهترین قیمت تیرچه بتنی با قیمت مناسب و کیفیتی بالا می توانید از طریق سایت ثامن تجارت اقدام به خرید تیرچه با قیمت مناسب درب کارخانه نمائید.

تیرچه بتنی چیست؟

در اصل تیرچه بتنی نمونه ای از قطعات پیش ساخته ای می باشد که با میلگرد و بتن ساخته شده است. تیرچه ها یکی از مهم ترین عناصر و قطعات در ساختمان سازی می باشند که کاربرد های زیادی در بالا بردن استحکام و مقاومت سقف سازه ها دارند. در اصل این قطعه با قرار گرفتن بلوک ها در بین تیرچه ها، با قالب و یا بتن پوششی درجا ریخته شده و تشکیل می شوند بدین صورت که مقطع مرکب T شکل می باشند. تیرچه های بتنی به صورت شکل T کنار یکدیگر چسبیده می شوند. این نوع تیر های T شکل تحمل کننده لنگر های خمشی و ناشی از بار های سقف می باشند و به تیر های اصلی نیز منتقل می شوند.

انواع تیرچه‌های بتنی

ابعاد تیرچه بتنی با توجه به نوع، اندازه و بار زنده وارد شده بر سقف، دهانه و فاصله بین تیرچه ها کاملا متفاوت می باشد که در اصل تیرچه بتنی دارای حداقل عرض بوده و ضخامت بتن آن نیز ۴۰ میلی متر می باشد. قطر در میلگرد کششی و فشاری نیز برابر ۸ میلی متر می باشد که این قطر در میلگرد ساده برابر ۶ میلی متر می باشد. قبل از به دست آمدن مقاومت بتن ریخته شده، وزن بلوک و بتن ها به کمک شمع بندی و یا تکیه گاه های موقت تحمل می شود. انواع تیرچه بتنی عبارتند از:

 • تیرچه خرپایی
 • تیرچه پیش تنیده

تیرچه خرپایی

برای اطلاع از بهترین قیمت تیرچه بتنی می توانید با توجه به نوع و سبک سازه ای که دارید اقدام به خرید یکی از انواع تیرچه های بتنی که در ادامه توضیحات بیشتری در مورد آن ها می دهیم کنید و در نظر داشته باشید که مسلما قیمت تیرچه خرپایی و تیرچه بتنی پیش تنیده با توجه به نوع و سبک ساختاری که دارند متفاوت می باشد که قیمت ها نیز روزانه با نوساناتی رو به رو می باشند.

تیرچه خرپایی نیز نوعی تیرچه بتنی می باشد که ابعاد و وزن آن نیز با توجه به اندازه دهانه و میزان باری که باید تحمل کند متغیر بوده و مسلما قیمت آن نیز متفاوت می باشد با توجه به طول و عرض دهانه! این مدل تیرچه ها به گونه ای می باشند که میلگرد ها به صورت زیگزاگ و در راستای طولی قرار گرفته و به شکل خرپا در می آیند.

اجزای تیرچه‌های خرپایی

 1. آرماتور عرضی
 2. آرماتور کششی
 3. بتن پاشنه تیرچه
 4. آرماتور بالایی
 5. آرماتور کمکی اتصال
 6. آرماتور تقویتی.

تیرچه پیش تنیده

شما در ساخت و ساز های خود حتما باید به حداکثر طول مجاز تیرچه بتنی توجه داشته باشید و توجه داشته باشید که هر چه این طول دهانه افزایش پیدا کند، قیمت تیرچه بتنی نیز افزایش پیدا می کند.

تیرچه پیش تنیده چیست؟ تیرچه پیش تنیده نمونه ای از انواع تیرچه هایی است که با سیم های فولادی با قطر ۵ میلی متر، توسط دستگاهی کشیده می شوند و بعد از آن بتن ریزی روی آن ها صورت می گیرد، بعد از اینکه بتن محکم شد، مفتول ها را از آن خارج می کنند. توجه داشته باشید که برای خرید تیرچه بتنی پیش تنیده از کارخانه ها اقدام به خرید نمائید چرا که این نوع تیرچه بتنی حتما باید در کارخانه و با دقتی بالا به تولید رسیده باشد. از دسته ویژگی های تیرچه بتنی پیش تنیده که می توان به آن اشاره نمود مقاومت C35 با مقاومتی بین ۱۷۵۰ تا ۱۹۰۰ نیوتن بر میلی متر مربع می باشد.

تیرچه بتنی

بارگذاری تیرچه بتنی

تیرچه‌های بتنی از جمله قطعات پیش ساخته بوده که برای ساخت و ساز مناسب است و متریال اصلی از بتن و میلگرد می‌باشد. در طی سه مرحله می‌توان آن‌ها را بارگذاری کرد که در ادامه توضیح می‌دهیم.

مرحله اول

ابتدا تیرچه‌ها بار ناشی از وزن خود را در زمان حمل و نقل تحمل می‌کنند.

مرحله دوم

تیرچه‌ها فقط در زمان اجرای سقف، بار مرده‌ای که از اجزای سقف ناشی شده و بارهای زمان اجرا در حد فاصل تکیه‌گاه‌های اصلی را متحمل می‌شوند. 

مرحله سوم

سپس تکیه گاه‌های موقت را برمیدارند و تیرچه بار ساخته شده از بارهای مرده و زنده، در زمان انجام عملیات بهره برداری را تحمل می‌کنند.

وزن تیرچه بتنی

اندازه و نوع تیرچه تاثیر بالای در میزان وزن تیرچه‌های بتنی دارد. برای محاسبه کردن وزن آن‌ها عواملی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 1. مشخصات مکانیکی بتن
 2. مشخصات مکانیکی کابل فولادی در تیرچه بتنی
 3. مشخصات هندسی مقطع.
انواع تیرچه بتنی

بهترین قیمت تیرچه بتنی

همانطور که می دانید اکثر مصالح ساختمانی بر حسب وزنی که دارند قیمت گذاری می شوند که این مورد برای خرید تیرچه صدق نمی کند. بهترین قیمت تیرچه بتنی و دیگر انواع تیرچه ها بر حسب متر مربع محاسبه می شوند و گاها نیز محاسبه قیمت تیرچه ها بر اساس طول و عرض آن ها نیز صورت می گیرد. در پاسخ به این سوال پر تکرار که می پرسند چرا قیمت تیرچه بتنی و دیگر انواع تیرچه ها بر اساس وزن آن محاسبه نمی شود باید بگوئیم که:

 1. چون وزن تیرچه ها با یکدیگر متفاوت می باشند؛
 2. اگر تعیین قیمت تیرچه را بر حسب وزن آن محاسبه کنند، تولید کننده می تواند تقلب کرده و از مصالح نامرغوب برای ساخت تیرچه استفاده نماید.

پس در نظر داشته باشید که برای اطلاع از بهترین قیمت تیرچه بتنی از خود تولید کنندگان این مصالح ساختمانی را خریداری کنید چرا که خرید مستقیم و بدون واسطه سبب می شود تا هزینه کمتری در قبال خرید تیرچه پرداخت کنید و از کیفیت محصول خریداری شده اطمینان خاطر داشته باشید.

بهترین قیمت تیرچه بتنی

مزایای تیرچه‌های بتنی

 • با کمک کارگران ساده نیز می‌توان اقدام به نصب و اجرای تیرچه کرد.
 • استفاده کردن از این نوع تیرچه‌ها موجب ایجاد مقاومت بالا در برابر نیروی افقی همچون باد و زلزله می‌شود. 
 • در زمان اجرا کردن سقف، دلیل استفاده از شمع‌بندی، میزان ارزش سقف کمتر می‌شود. 
 • استفاده از بلوک توخالی باهدف قرارگیری بین تیرچه‌ها، کاهش مقدار مصرف بتن و کاهش هزینه‌های نهایی پروژه را در پی دارد. 
 • تیرچه بتنی به دلیل داشتن وزن کم در زمان حمل و نقل نیازی به جرثقیل نبوده و موجب کاهش هزینه‌های حمل و نصب می‌شود. 

کلام آخر:

همانطور که می دانید یکی از مهم ترین بخش های هر سازه ای که بوجود آورنده استحکام و مقاومتی بالا هستند، سقف ساختمان ها می باشند که باید با بهترین تیرچه های مناسب خود سازه ساختمانی ساخته شوند تا در برابر زلزله و دیگر عوامل محیطی و طبیعی مقاومتی بالا داشته و دچار ریزش نشوند. شما می توانید از طریق گروه صنعتی ثامن تجارت اقدام به خرید تیرچه نمائید و از بهترین قیمت تیرچه بتنی نیز مطلع شوید. همچنین کارشناسان فروش ثامن تجارت نیز راهنمایی های لازم را در جهت خرید بهترین تیرچه انجام می دهند.

ارســــال دیـــــــدگاه

دیدگاهی ثبت نشده

دسته بندی محصولات

دسته بندی موجود نیست