خرید تیرچه - لیست کامل قیمت تیرچه + انواع تیرچه سقفی

همانطور که می‌دانید تیرچه از دسته عضو‌های پیش ساخته ای هستند که در ساخت سقف و کف سازه‌ها کاربرد دارند اما انواع تیرچه سقفی نیز زیاد هستند که اصولا ساخته شده با چوب و فولاد می‌باشند که متناسب با نوع کاری که دارید با شناخت انواع تیرچه، می‌توانید خرید تیرچه را انجام دهید. گروه صنعتی ثامن تجارت از نمونه فروشندگان مستقیم و بدون واسطه در زمینه فروش آهن آلات ساختمانی، پروفیل، تیرچه و... هستند که از طریق آن می‌توانید از قیمت روز تیرچه مطلع شوید و اقدام به خرید تیرچه با مناسب‌ترین قیمت روز نمائید.

تیرچه چیست؟

تیرچه (joists) محصولات پیش ساخته ای هستند که سقف یا کف سازه‌های مختلف به کار می‌روند. تیرچه‌ها معمولا از جنس چوب یا فولاد می‌باشند که هر کدام ویژگی و کاربرد منحصر به فردی دارد. در گذشته بیشتر از تیرچه‌های چوبی استفاده می‌شد اما امروزه تقاضاها به سمت استفاده از تیرچه فلزی رفته است.

این گونه تیرهای طراحی شده از آنجایی به آن تیرچه I گفته می‌شود، دارای مقطعی مشابه حرف رومی "I" هستند، اما تیرچه‌های مختلف فلزی شکل‌های مختلف دیگری نیز مانند "C"، "S" و "L" نیز به خود می‌گیرند. در این دانشنامه با قیمت تیرچه سقفی، طریقه اجرا آن، انواع تیرچه و تعریف آن آشنا می‌شوید. همچنین در این مقاله کارشناسان ثامن تجارت به تشریح کاربرد و مزیت‌های هر کدام از تیرچه‌های بتنی و کرومیت پرداخته اند که می‌توانید برای اجرای سقف joists بلوک از این دانشنامه بهره ببرید.

معرفی انواع تیرچه

جدول قیمت تیرچه

همانطور که می‌دانید جدول قیمت تیرچه حتی به صورت روزانه نیز ممکن است در حال تغییر باشد، پس جهت اطلاع از قیمت هر متر تیرچه بتنی، یونولیت و... باید به صورت تلفنی با شماره 91003181-021 تماس حاصل فرمائید و به صورت روزانه از قیمت روز تیرچه مطلع شوید. گروه صنعتی ثامن تجارت از دسته فروشندگان خبره و بی رقیب در زمینه فروش آهن آلات ساختمانی است که متخصص در این کار بوده و تمامی تولیدات را بدون واسطه به فروش می‌رساند. همچنین با خرید تیرچه از طریق بازرگانی ثامن تجارت می‌توانید بدون واسطه و مستقیم اقدام به خرید محصولات ساختمانی نمائید.

نام کالااندازهتقویتیبالازیگزالکششیقیمت هر متر
تیرچه صنعتی4.6-102*4.52.10تماس بگیرید
تیرچه صنعتی5.38102*4.52.10تماس بگیرید
تیرچه صنعتی5.610102*4.52.10تماس بگیرید
تیرچه صنعتی5.812102*4.52.10تماس بگیرید
تیرچه صنعتی614102*4.52.10تماس بگیرید
تیرچه صنعتی6.216102*4.52.10تماس بگیرید
تیرچه صنعتی6.42 * 12102*4.52.10تماس بگیرید
تیرچه صنعتی6.612 * 14102*4.52.10تماس بگیرید
تیرچه صنعتی6.82 * 14102*4.52.10تماس بگیرید
تیرچه صنعتی7.114 * 16102*4.52.10تماس بگیرید
تیرچه صنعتی7.42 * 16102*4.52.10تماس بگیرید

وظیفه تیرچه در ساختمان چیست؟

وظیفه انواع تیرچه در ساختمان تحمل بار مرده و زنده سقف است. نکته مهم در این قسمت این است که شرایط استفاده از تیرچه باید طوری باشد که تیرچه بتواند تحمل بار پیش بینی شده در بلند مدت را داشته باشد. joists متشکل از قسمت‌های مختلف آرماتور کششی، آرماتور تقویتی، آرماتور بالایی و عرضی، آرماتور کمکی و بتن پاشنه joists است که در عکس تیرچه زیر مشاهده می‌فرمایید:

انواع تیرچه سقفی و کاربرد آن‌ها:

قیمت تیرچه‌ها به طور کلی به 5 نوع کاربرد مختلف بستگی دارد که شامل موارد زیر است:

تیرچه بتنی

تیرچه‌های بتنی به سه دسته تیرچه بتنی سنتی، تیرچه بتنی صنعتی(پیش ساخته خرپایی) و تیرچه بتنی پیش تنیده تقسیم بندی می‌شوند. انواع تیرچه بتنی سنتی از بتن و آرماتور فولادی ساخته شده که بلوک‌ها به عنوان قالب ما بین تیرچه‌ها قرار گرفته و با بتن پوششی مقطع T شکلی را تشکیل می‌دهند.

ابعاد، فواصل و دهانه تیرچه با توجه به نوع قرارگیری و میزان فشار وارد شده برآن متفاوت است. میلگردهای فشاری و کششی اصلی از نوع میلگرد آجدار در سایز 8 الی 16 میلی متر است. میلگردهای مهاری نیز از نوع میلگرد‌های ساده و فاقد آج و در سایز 6 الی 12 میلی متر می‌باشند. حداقل ضخامت و حداقل عرض بتن به ترتیب 40 و 100 میلی متر است. نکته قابل توجه این است که قیمت تیرچه با تغییر سایز و ابعاد آن، متغیر می‌شود.

انواع تیرچه بتنی صنعتی (پیش ساخته خرپایی)

این نوع تیرچه که متشکل از خرپای فولادی و پاشنه بتنی است، شامل دو نوع تیرچه پیش ساخته خرپایی با قالب ماندگار(قالب سفالی) و تیرچه پیش ساخته خرپایی بدون قالب ماندگار هستند.

قیمت انواع تیرچه

تیرچه بتنی پیش تنیده

این نوع joists متشکل از مقطعی T شکل و مفتول‌های فولادی با مقاومت (1750 تا 1900 نیوتون بر میلی متر مربع)، تیرچه ای با مقاومت بالا محسوب می‌شود که تولید آن تنها در کارخانه‌های مجهز و با استاندارد بالا صورت می‌گیرد. استفاده از تیرچه‌های بتنی پیش تنیده معمولا برای سقف‌های تیرچه بلوک برای اماکن با بار زنده و اماکن نیمه صنعتی کاربرد دارد که باید قبل از خرید تیرچه به نوع آن توجه زیادی داشته باشید تا استحکام سازه افزایش پیدا کند.

تیرچه با قالب سفالی (تیرچه فوندوله دار)

مشخصات این تیرچه  با تیرچه‌های پیش ساخته خرپایی یکسان است با این تفاوت که از یک قالب سفالی برای بتن ریزی اطراف میلگرد‌های اصلی تیرچه استفاده می‌شود که به آن تیرچه‌های فوندوله دار نیز گفته می‌شود. در زمان خرید تیرچه در نظر داشته باشید که قیمت انواع تیرچه بتنی، کرومیت، پیش تنیده و… با یکدیگر متفاوت هستند و وابسته به نوع و ساختاری که دارند این تمایز قیمت در محصولات ایجاد می‌شود.

تیرچه کرومیت

تیرچه کرومیت که به آن joists فلزی با جان باز نیز گفته می‌شود، عملکردی شبیه تیرچه سفالی و بتنی دارد با این تفاوت که در تیرچه کرومیت در بال تحتانی به جای استفاده از بتن یا 2 میلگرد از ورق فولادی استفاده می‌شود. ورق فولادی مورد استفاده در این تیرچه که به اسم ورق کرومیت نام گذاری می‌شود دارای ضخامت 3 یا 4 میلی متر و عرض 12 الی 15 میلی متر است. انواع تیرچه کرومیت به دلیل مزایایی که دارند برای اجرای سقف از استقبال خوبی برخوردار هستند همچنین قیمت تیرچه کرومیت با دیگر انواع این محصول بسیار متفاوت است.

قیمت تیرچه

امروزه انواع تیرچه سقفی بر پایه قوانین و مقررات خاصی ساخته می‌شوند. ساخت تیرچه‌ها بر اساس ضوابط انجمن تیرچه‌های فولادی و انجمن ساختمان‌های فولادی آمریکا محاسبه و اجرا می‌شوند. عموما تیرچه‌ها از نوع خود ایستا می‌باشند که در زمان اجرا نیاز به شمع بندی ندارند و وزن بار‌های اجرایی را مستیقم تحمل می‌کنند.

در اصل از تیرچه‌ها برای ساختمان‌های چند طبقه بزرگ استفاده می‌کنند چرا که نیاز به شمع بندی نبوده و از این رو دارای هزینه ای مناسب هستند. تیرچه فولادی باجان باز یا تیرچه کرومیت به عنوان عضو پیش ساخته ای هستند که به صورت خرپاهای دو سر ساده اجرا می‌شوند و در سه مرحله نیز بارگذاری می‌شوند.

مراحل اجرای تیرچه:

 • مرحله اول که مربوط به باربری تیرچه می‌شود، تیرچه در زمان حمل و نقل بار ناشی از وزن خود را تحمل می‌کند.
 • در زمان اجرای سقف و قبل از گرفتن بتن یا بار مرده سقف (وزن سقف، تیرچه بلوک، بتن درجا و قالب‌ها) و بار زنده عوامل اجرایی را در حد فاصل تکیه گاه‌های تیرچه تحمل می‌کند.
 • مرحله سوم که مربوط به باربری می‌شود، پس از گرفتن بتن مقطع مرکب تنش‌های ناشی از تمامی بار‌های وارده بر سقف را تحمل می‌کند.

تیرچه فولادی از اجزای زیر تشکیل شده است:

 1. بال تحتانی
 2. اعضای قطری
 3. بال فوقانی
معرفی انواع تیرچه

مزیت استفاده از تیرچه کرومیت

از آنجایی که در اجرای سقف بوسیله تیرچه کرومیت فاصله بین تیرچه‌های کرومیت(حدود 70 سانت) از فاصله بین تیرچه‌های بتنی(حدود 50 سانت) بیشتر است، این امر موجب کمتر شدن قیمت تیرچه و هزینه سقف کرومیت و سبک ترشدن وزن سقف می‌شود. علاوه بر آن در اجرای سقف به وسیله تیرچه کرومیت امکان بتن ریزی چند سقف به صورت همزمان وجود دارد و همچنین بتن کمتری نیز مصرف می‌شود در نتیجه استفاده از تیرچه کرومیت نسبت به سایر تیرچه‌ها صرفه اقتصادی بیشتری دارد. از دیگر مزایای این joists نیز می‌توان به سرعت بالا در اجرای آن اشاره کرد.

وزن سقف تیرچه بلوک

نام باروزن واحد حجم به واحد كيلوگرم بر متر مكعبضخامت به سانتيمتروزن واحد سطح به واحد كيلوگرم بر متر مربع
سراميك۲۱۰۰۰.۵۱۰.۵
ملات ماسه سيمان۲۱۰۰۲.۵۵۲.۵
پوكه با خرده آجر۱۵۰۰۳۴۵
دال بتني۲۵۰۰۵۱۲۵
چاله بتني۲۵۰۰۱۰۰
بلوك سفالي۸۰
اندود گچ و خاك۱۶۰۰۲۳۲
اندود گچ سفيد۱۳۰۰۱۱۳
مجموع۶۳۸--

قیمت تیرچه چقدر است؟

قیمت انواع تیرچه به عوامل بسیاری بستگی دارد از همه مهتر اینکه به دلیل نواسانات قیمت آهن الات نمی‌توان برای این محصول قیمتی ثابت را مشحص کرد؛ بنابراین شما برای اطلاع از اخرین قیمت تیرچه‌ها می‌بایست به یک منبع معتبر وصل شوید و از آنها اطلاعات لازم را دریافت کنید. شما می‌توانید برای بدست آوردن اطلاعات در مورد هزینه تیرچه و همچنین راهنمای خرید انواع آنها، با کارشناسان مجموعه ثامن تجارت در تماس باشید. اما حال برای شما چند مورد از عوامل تاثیر گذار دیگر در تعیین قیمت این محصول آورده ایم:

 • نوسانات ارزی
 • ابعاد و سایز تیرچه
 • وزن محصول
 • جنس و نوع آن
 • مسافت باربری و وضعیت اب و هوا هنگام حمل باربری
 • قیمت آهن
قیمت تیرچه

سقف تیرچه بلوک چیست؟

انواع تیرچه سقفی به سقف‌هایی گفته می‌شود که متشکل از تیرچه و بلوک (سیمانی یا سفالی) هستند. در مطالب بالا به طور کامل با انواع تیرچه آشنا شدیم که یکی از اجزای سقف تیرچه بلوک است. در اجرای سقف تیرچه بلوک علاوه بر تیرچه به بلوک، میلگرد و بتن پوششی نز نیازمند هستیم. 

در حال حاضر تیرچه بلوک یکی از متداول ترین روش‌ها برای اجرای سقف‌ها هستند که موجب کاهش مصرف آرماتور فولادی و بتن می‌شود. در این روش بلوک‌ها تنها نقش پرکنندگی را ایفا می‌کنند و هیچ نقش سازه ای دیگری ندارند. برای پر کردن فضای بین تیرچه‌ها قبل از بتن ریزی، به جای بلوک‌های سیمانی یا سفالی از یونولیت نیز می‌توان استفاده کرد.

معایب و مزایای سقف تیرچه بلوک:

همانطور که می‌دانید مزایای سقف تیرچه را نمی‌توان نادیده گرفت چرا که ساخت سقف با تیرچه و بلوک روشی مرسوم است که بسیاری از این روش برای ساخت اصولی استفاده می‌کنند. اگر به نکات اجرایی سقف تیرچه بلوک توجه داشته باشید و این کار را به فردی متخصص بسپارید قطعا در کار خود موفق خواهید شد.

 1. سرعت نصب و اجرای بالا به دلیل پیش ساخته بودن
 2. کاهش لرزش سقف
 3. عایق صدا
 4. مقاومت بالا در برابر نیرو‌های افقی مانند باد و زلزله
 5. جابجایی آیان به دلیل داشتن وزن کم یا مناسب
 6. هزینه مناسب به دلیل تولید داخلی
 7. عدم نیاز به نیروی کار متخصص
قیمت تیرچه

خرید تیرچه سقفی با قیمت کف بازار

جهت اطلاع از آخرین قیمت تیرچه، با کارشناسان وب سایت ثامن تجارت در ارتباط باشید و به صورت مستقیم و بدون واسطه اقدام به خرید تیرچه نمائید. همچنین در نظر داشته باشید که انواع تیرچه‌ها تولید و توسط ثامن تجارت بدون واسطه به فروش می‌رسند، جهت اطلاع از قیمت تیرچه 4 متری، 6، 5 و تیرچه 6 متری و... با شماره 91003181-021 تماس بگیرید و از قیمت امروز تیرچه بدون اتلاف وقت مطلع شوید. همانطور که می‌دانید خرید تیرچه به صورت بدون واسطه از درب کارخانه تولیدی سبب می‌شود تا متحمل پرداخت هزینه‌های گزاف و اضافی نشوید!

 

سوالات متداول

1- تیرچه چیست؟

joists محصولات پیش ساخته ای هستند که سقف یا کف سازه‌های مختلف به کار می‌روند.

2- مهم ترین وظیفه انواع تیرچه چیست؟

وظیفه آنها در ساختمان تحمل بار مرده و زنده سقف است.

دسته بندی محصولات

دسته بندی موجود نیست