مشاوره و فروش
02191003181

ورق استنلس استیل چیست؟

852350 image1629748424 1
۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
2 بازدید

ورق استنلس استیل، نام ورقی می باشد که پایه اصلی آن آهن می باشد؛ اما آلیاژ های دیگری نیز در آن به کار رفته است. عناصر دیگری که با توجه به خاصیت های مکانیکی مانند شکل پذیری، جوش و سختی در آن ترکیب شده است. ورق استیل، از مقاطع فلزی است که کمتر از 2 درصد از آن کربن است. هر چه مقدار کربن در این آلیاژ بیشتر شود، مقاومت و میزان سختی آن به همان مقدار افزایش پیدا می کند و همچنین میزان شکل پذیری آن کمتر میشود. این محصول پرکاربرد به دو صورت تولید میشود.

قطعات مربع و یا مستطیل شکل آن ابعاد متنوعی دارد. ورق های استیل، استحکام مناسبی در برابر دماهای بالا و پایین دارند، به طوری که در 1000 درجه سانتی گراد و حتی تا دمای منفی 200 درجه سانتی گراد می توان به آنها حرارت بخشید.

انواع ورق استیل:

ورق ها بر اساس آلیاژ دسته بندی میشوند. استیل ها چند سری دارند. از جمله آنها سری 300 و 400 است. اما متداول ترین استیل در بازار 300 است که دارای خاصیت ضد زنگ دارد؛ و به مدل های مختلفی مانند 304، 305، 316،321، 347 تقسیم می شود، اما در میان همه موارد آن 304 پرمصرف ترین آنها می باشد. اما استیل سری 400 بیشتر در مصارف روزانه و وسایل کوچک استفاده میشود. مثلا استیل 410 در برابر سایش مقاومت خوبی دارد اما در مقابل خوردگی مقاومت اندکی دارند. در استیل 420 می توانیم آن را پولیش کنیم و همین قابلیت موجب میشود تا برای ساخت وسایل پرکاربرد و کوچکی همچون کارد، چنگال و قاشق استفاده شود. استیل 430 حتی برای تزئینات و دکوراسیون استفاده میشود.

ورق استیل سری 200

در تولید این ورق ها از آلیاژ های آستینینی کروم، نیکل و منگنز به عنوان آلیاژهای اصلی استفاده می کنند و انواع آن شامل موارد زیر می باشد:

  1. ورق استیل 201: این ورق از نوع آستینیتی و ساخته شده به شیوه نورد سرد می باشد.
  2. ورق استیل 202: از نوع آستینیتی است و با ترکیب فولاد ضد زنگ ساخته شده است.

انواع ورق استیل استنل چیست؟

ورق استیل سری 300

ورق استیل 301: یکی از خصوصیات مهم آن، قابلیت شکل پذیری و انعطاف پدیری زیاد آن است. همینطور قابلیت جوشکاری مناسبی هم دارد.

ورق استیل 302: این ورق ها از مقاومت بالایی برخوردار هستند و در مقال خوردگی هم استحکام خوبی دارند.

ورق استیل 303: این ورق از مقدار بیشتری فسفر و گوگرد استفاده می کند و شکل پذیری بهتری هم دارد.

جدول زیر موارد استفاده از فولاد ساده و آلیاژی با درصد عناصر مختلف را نشان می دهد.

نوع فولاد ساده کربنی درصد کربنی موارد استفاده ردیف
نرم کمتر از 0.15 میخ – پرچ – لوله 1
کم کربن 1.5 – 0.3 تیرآهن – میلگرد – چرخ دنده 2
با کربن متوسظ 0.3 – 0.6 شفت – میل لنگ – فنر 3
پر کربن 0.6 به بالا اره – آچار – مته – پیچ گوشتی 4

دلیل ضد زنگ بودن ورق استنلس؟!

اگر به استیل ساده کربن عناصری مانند کروم اضافه شود، خصوصیت ضد زنگی به آن می دهد. اگر در استیل حداقل 10.5 درصد کروم اضافه شود، باید این ویژگی را پیدا کند. البته نمی توان از این موضوع چشم پوشی کرد که کروم پس از مخلوط شدن با اکسیژن هوا به اکسید کروم تبدیل میشود. این لایه نازک با چشم قابل دیدن نیست. اما این عنصر باعث میشود که لایه ای به وجود بیاورد که در میان هوا و فلز مانع ایجاد کند. تا استیل محفوظ و سالم باقی بماند.

ویژگی های استیل:

این محصول درخشان، صاف و یکدست، ضد زنگ و مقاوم در برابر خوردگی است. این ورق های به دو صورت رول و شیت در بازار عرضه میشوند. البته می توان برای معرفی ویژگی آن به چند مورد زیر اشاره کرد:

  • ورق استیل در بازار به صورت مات و براق وجود دارند.
  • این ورق نسوز می باشد.
  • خاصیت ضد اسیدی دارد.
  • روکش دار است.

ویژگی های ورق استیل استنلس چیست؟

تفات استیل با استنلس استیل:

  1. ظاهر : براق بودن ظاهری یکی از نشانه های مهم آن می باشد. فولاد معمولی و یا کربن استیل می باشد. اما استنلس به دلیل داشتن کروم، ظاهر براق و درخشان تری دارد.
  2. ترکیب شیمایی: یکی از اصلی ترین تفاوت های آنها ترکیبات شیمایی است زیرا کربن یکی از مهم ترین عناصر برای آلیاژ فولاد است. در استنلس برخی عناصر دیگر مانند تنگستن و منگنز و … استفاده میشود. اما در فولاد معمولی مقدار معینی از این عنصرها مشخص نشده است.
  3. مقاومت بالا: مقاومت زاد در برابر خوردگی از دیگر خصوصیات آنها می باشد. تفاوت اصلی این دو نوع آلیاژ است. کروم اضافه شده موجب میشود تا استنلس استیل در مقایسه با استیل کربن مقاومت بیشتری در برابر خوردگی از خود نشان می دهد

فروش ورق استیل در سایت ثامن تجارت

این محصول در کشور ایران به عنوان یک محصول وارداتی شناخته شده است؛ زیرا ورق استنلس استیل در کشور ما تولید نمیشود. از تولید کنندگان این محصول می توان به کشورهای المان، فرانسه، اوکراین، تایوان و … اشاره کرد. در زمان های گذشته این ورق از کشور آمریکا، ژاپن و آلمان وارد میشد؛ اما امروزه اکثرا از چین، تایوان، کره جنوبی و آفریقای جنوبی وارد میشود. البته کیفیت تایوان و کره جنوبی مناسب تر است.

قیمت ورق استیل چقدر است؟

مشخص کردن قیمت استنلس استیل، به عوامل مختلفی بستگی دارد و با توجه به شراط اقتصادی و همچنین با توجه به بالا و پایین شدن نرخ ارز نوسانات آن نیز فرق می کند. اگر قیمت ورق استیل430 و یا 316 و یا هر استنلس دیگر را با ضخامت های مختلف می خواهید، بهتر است به صفحه لیست قیمت ورق استیل مراجعه کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان سامانه فروش آهن آلات ثامن تجارت در ارتباط باشید.

منبع : bsstainless.com

 

مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه