میلگرد بستر چیست؟

phone iconبرای دریافت قیمت لحظه ای و مشاوره خرید با تلفن ۰۲۱۹۱۰۰۳۱۸۱ تماس بگیرید

سوالی که ممکن از برای هر معمار و یا بنایی پیش بیاید عمدتا این روز‌ها این است که میلگرد بستر چیست و اصلا چه نیازی به استفاده از آرماتور و میلگرد بستر داریم؟ چرا که بیشتر کار ساخت سازه‌ها با میلگرد بستر صورت می‌گیرد تا سازه‌ها مقاومت بالایی در برابر تنش‌ها به خود بگیرند. فروشگاه اینترنتی ثامن تجارت از دسته فروشگاه‌های معتبر در زمینه فروش انواع میلگرد می‌باشد که تمامی میلگرد‌های تولید شده با قیمت مناسب نیز به فروش می‌رسند. جهت اطلاع از قیمت میلگرد می‌توانید به سایت ثامن تجارت مراجعه کنید.

میلگرد بستر چیست؟

اینکه میلگرد بستر چیست و چه کارایی دارد برای شخصی که در حال ساخت یک بنا می‌باشد اهمیت زیادی دارد چرا که برای مقاوم سازی ساخته‌ها از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند که یکی از روش‌های متداول استفاده از آرماتور و میلگرد بستر می‌باشد. برای بهبود عملکرد دیوار‌های بنایی و یا ایجاد مقاومت زیاد اضافی در برابر بار‌های جانبی سنگین از آرماتور و یا میلگرد بستر استفاده می‌شود که از خطر ترک خوردن نیز جلوگیری می‌شود.

همچنین جالب است بدانید که انواع میلگرد بستر ساختمان‌ها را نیز از جنبه فولادی تقویت می‌کنند و جنسشان نیز عمدتاً از استیل بوده است که برای اتصال بین سنگ و دیوار هایی که ترک خورده اند کاربرد‌های بسیار زیادی نیز دارند. به بیانی واضح تر باید گفت که این میلگرد‌های بستر مانند بخیه عمل می‌کنند و برای ترک آجر‌ها بسیار مناسب بوده و سبب یکپارچه سازی دیوار‌ها می‌شوند و تاثیر خیلی خوبی روی باربری عمودی و مایل ستون ساختمان می‌گذارند.

میلگرد بستر چیست

انواع میلگرد بستر

انواع میلگرد بستر از دسته محصولات تولید ثانویه محصولات هستند و همانطور که عکس میلگرد بستر را مشاهده کردید، حتما متوجه شده اید که میلگرد بستر چیست چرا که میلگرد بستر یا آرماتور از دسته محصولات ثانویه تولیدات مفتول هستند که این مقاطع فولادی با سایز و ابعاد مختلفی نیز به تولید رسیده و تقریبا شکلی مانند نردبان دارند. در کل میلگرد بستر پیش ساخته شده به گونه ای‌ می‌باشد که مفتول‌‌های طولی توسط مفتول‌‌های عرضی به صورت خرپایی و یا به یکدیگر جوش خورده اند.

نحوه عملکرد میلگرد بستر به این صورت‌ می‌باشد که آج‌‌های میلگرد تا سطح تماس آرماتور با بتن، آجر و یا بلوک دیوار بیشتر است و برای جلوگیری از زنگ زدگی یک لایه گالوانیزه بر روی آن کشیده‌ می‌شود که این امر سبب‌ می‌شود تا کیفیت سازه نیز افزایش پیدا کند.

مزایای میلگرد بستر

اکنون که دریافتیم میلگرد بستر چیست، بهتر است با مزایای این دسته از مقاطع فولادی نیز آشنا شویم. میلگرد بستر:

 • نیازی به دوغاب‌بندی ندارد؛
 • از استحکام بسیار بالایی در برابر حوادثی مانند زلزله برخوردار است؛
 • مقاومت بسیار خوبی را در شرایط گوناگون از خود به نمایش می‌گذارد؛
 • می‌تواند دیوارهای متقاطع را به هم متصل کند؛
 • مقاومت دیوارها را به‌صورت چشمگیری افزایش می‌دهد؛
 • قابلیت شکل‌پذیری و استقامت سازه را افزایش می‌دهد؛
 • انسجام دیوار را افزایش داده و مانع از ریزش بیرون از صفحۀ دیوار می‌شود؛
 • امکان نصب به صورت قائم را در دیوار فراهم می‌سازد.

معایب میلگرد بستر

اگرچه این دسته از آهن‌آلات از مزایای بسیار فوق‌العاده‌ای برخوردار هستند، اما مواردی نیز وجود دارد که برای این مقاطع فولادی نقص به شمار می‌رود؛ ازجمله این‌که:

به‌کارگیری میلگرد بستر به انجام محاسبات مهندسی پیچیده‌ای نیاز دارد و برای آن‌که آسیبی به سازه وارد نشود، لازم است این محاسبات به‌صورت کاملاً دقیق انجام شوند.

اگر استانداردهای مربوط به نصب و استفاده از این میلگردها به‌صورت دقیق رعایت نشود، در صورت بروز هرگونه مشکلی خسارت‌های زیادی به سازه وارد خواهد آمد.

در صورت بی‌توجهی به ابعاد و ضخامت میلگرد بستر ممکن است پس از نصب، دیوار با مشکلات متعددی مواجه شود.

میلگرد بستر در وال پست

کاربرد میلگرد بستر

با توجه به اینکه گفتیم میلگرد بستر چیست باید بیان کنیم که انواع میلگرد بستر وابسته به نوع خود دارای ویژگی‌‌های مختص به خودشان نیز هستند که اغلب از این نوع میلگرد‌‌ها برای هر نوع سازه و با نوع کاربری مختلفی که دارند، در برابر نیرو‌‌های جانبی بسیار ضعیف از آن‌‌ها استفاده‌ می‌شود که از جمله کاربرد میلگرد بستر بیان کرده‌ایم.

 1. تقویت دیوار آجری و سفالی
 2. افزایش طول دیوار
 3. کنترل حرکت دیفرانسیل
 4. استفاده از دهانه هایی بلند

انواع روش اجرای میلگرد بستر

نحوه اجرای میلگرد بستر نیز به دو صورت انجام‌ می‌گردد که هر کدام از این روش‌‌های اجرا برای قسمت‌‌های مختلف کابرد دارند اما توجه داشته باشید که کیفیت ساخت این نوع تولیدات و سازه‌‌ها نیز حرف اول را‌ می‌زنند و اهمیت خیلی زیادی دارند چرا که ساختمان سازی امری خطیر و مهم‌ می‌باشد.

 • روش عمودی
 • روش افقی

میلگرد بستر در وال پست

وال پست‌ها انواع گوناگونی داشته و برای یکپارچه نگه‌داشتن دیوارها در یک سازه به کار گرفته می‌شوند. برخی از مهندسان معتقدند این امکان وجود دارد که بتوان وال پست را با میلگرد بستر اجرا کرد. اجرای میلگرد بستر در وال پست به دو شیوۀ افقی و عمودی انجام می‌شود. برای ساخت میلگرد بستر افقی با وال پست از ابعادی با قطر معمولاً ۴ میلی‌متر استفاده می‌کنند.

در این فرایند دو میلگردی را که موازی هم قرار دارند به‌صورت خرپایی و نردبانی با سایر میلگردها اتصال می‌دهند. بنابراین، میلگردهای جدید افقی هنگام ساخت دیوار در میان اجزای آن قرار می‌گیرند و همچنین میلگردهای عمودی فضاهای خالی میان بلوک‌ها را پر می‌کنند.

انواع میلگرد بستر

قیمت میلگرد بستر

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، میلگرد بستر به دو گونهٔ خرپایی و نردبانی تولید می‌شود. که هر یک از این گونه‌ها از مقاومت و استحکام منحصربه‌فردی برخوردار هستند. عموماً قیمت میلگرد بستر را با توجه به میزان فولادی که در آن مورد استفاده قرار گرفته است تعیین می‌کنند. 

به این معنا که با توجه به مقدار فولاد و نیز سایر مواد به‌کار‌رفته در هر متر از میلگرد، قیمتی را برای آن تعیین می‌کنند. گفتنی است که با توجه به ابعاد گوناگون میلگردها در بازار هر متر از آن‌ها قیمت‌های متفاوتی را در بر می‌گیرند.

کلام آخر

همانطور که بیان کردیم میلگرد بستر چیست و چه لزومی به وجود آن در ساختمان سازی وجود دارد، باید توجه داشته باشید که انواع میلگرد بستر با توجه به نوع کاربرد هایی که دارند به صورت افقی و عمودی در ساخت سازه‌‌ها به کار گرفته‌ می‌شوند که هر کدام از این روش‌‌ها برای قسمت‌‌های مختص به خود مناسب اند. جهت خرید میلگرد‌ می‌توانید به فروشگاه اینترنتی ثامن تجارت مراجعه کرده و جهت خرید مستقیم و بدون واسطه میلگرد اقدام نمائید.

ارســــال دیـــــــدگاه

دیدگاهی ثبت نشده

دسته بندی محصولات

دسته بندی موجود نیست