آلیاژ چیست و در صنعت چه کاربردی دارد؟

دانستن اینکه آلیاژ چیست اهمیت زیادی دارد چرا‌که آلیاژ یکی از مهم‌ترین عناصری است که در زندگی ما نقش بسزایی دارد. در واقع از الیاژ ها برای ساخت ظروف، جواهرات و... استفاده می‌کنند که در واقع آلیاژ ها از دسته عناصر جدایی ناپذیر در صنعت هستند. یکی از پرکاربرد‌ترین عناصر موجود در صنایع، ورق آلیاژی است که از دسته ورق های مقاوم و ضد سایش هستند که عمدتا از آن ها در صنعت ساختمان سازی به گونه های مختلفی استفاده می‌کنند.

فروشگاه اینترنتی ثامن تجارت از دسته فروشگاه های معتبر در زمینه فروش آهن آلات ساختمانی و انواع ورق های الیاژی است که می توانید از طریق این فروشگاه نسبت به خرید ورق آلیاژی اقدام کنید. در ادامه بیان کرده‌ایم که آلیاژ چیست تا با ویژگی های منحصر به فرد آن بیشتر آشنا شوید.

آلیاژ چیست و در صنعت چه کاربردی دارد؟

الیاژ یا همجوشه از نظر نوع ساختاری بدین گونه هستند که با ترکیب شدن چند فلز با یک و یا چند غیر فلز آلیاژ هایی مقاوم تولید می‌شوند. در واقع یکی از پرکاربردترین انواع آلیاژ ها، ورق الیاژی است که دارای انواع مختلفی با توجه به عناصر موجود در ترکیبات خود هستند. فولاد های آلیاژی با فلزات دیگری نیز ترکیب می‌شوند که در اصل خواص فولاد به درصد کربن موجود در آن وابسته است. در واقع افزودن کروم سبب تبدیل نشدن آن‌ها به فولاد زنگ نزن خواهد شد.

انواع آلیاژ

الیاژ ها به دو دسته آهنی و غیر آهنی تقسیم می شوند که هر یک دارای ترکیبات خاصی هستند. در این میان فولاد های آلیاژی به صورت رول و یا شیت نیز به تولید می‌رسند و هر یک در صنایعی خاص کاربرد دارند. علت استفاده از ورق آلیاژی در صنایع این است که این نوع ورق ها در برابر سایش مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند و به چند دسته مختلف با توجه به نوع گریدی که دارند تقسیم می‌شوند.

آلیاژ آهنی

آلیاژ آهنی در واقع نمونه ای از انواع آلیاژ ها است که پایه و اساس تشکیل دهنده آن آهن است. در واقع فولاد از دسته مهم ترین آلیاژ های فلزی محسوب می‌شود.

آلیاژ غیر آهنی

آلیاژ غیر آهنی از نمونه الیاژ هایی است که فلز پایه در ان ها چیزی غیر از آهن است مانند برنج! به دلیل خواص بی نظیری که آلیاژ ها دارند، بیشتر فلزاتی که به تولید می‌رسند یاخته ده با عنصر الیاژ نیز هستند. استفاده از آلیاژ در ترکیب ساختاری طلا و نقره علاوه بر اینکه ارزش آن‌ها را کاهش نمی‌دهد، سبب بالا رفتن مقاومت عناصر در برابر سایش نیز می‌شود.

معرفی ورق آلیاژی

در واقع ورق آلیاژی نمونه ای از ورق آهن است که دارای ترکیبات مختلفی نیز هستند. ورق الیاژی توسط فرآیند نورد گرم به تولید می‌رسد و با توجه به ترکیبات مختلفی که دارند، انواع ورق آلیاژی با کاربرد های مختلفی نیز به بازار عرضه می شوند. در اصل ورق الیاژی دارای مقاومت کششی بسیار خوبی است که به همین دلیل در جواهر سازی نیز از آن‌ها استفاده می‌کنند.

فروش ورق آلیاژی

ورق آلیاژی در بازار آهن به صورت رول فرم و یا شیت فرم تولید و به فروش می‌رسند. برای تولید ورق الیاژی از تکنولوژی نورد سرد و گرم استفاده می‌شود که ورق تولید شده با نورد گرم در واقع ورق سیاه و ورق تولید شده با نورد سرد ورق روغنی است. ورق الیاژی با ترکیبات مختلفی به تولید می رسند و هر یک کاربرد های مختص به خود را در صنایع مختلف دارند.
 

معرفی انواع ورق آلیاژی<br>

کلام آخر

ما در این مقاله به این سوال پر‌تکرار که آلیاژ چیست پاسخ دادیم تا با آن بیشتر آشنا شوید. در واقع یکی از پرفروش ترین ورق های موجود در بازار، ورق آلیاژی است که با توجه به گرید های مختلفی که دارند، قیمت آن ها نیز از یکدیگر متفاوت است. جهت خرید ورق آلیاژی می توانید از طریق فروشگاه اینترنتی ثامن تجارت اقدام به خرید مستقیم و بدون واسطه نمائید و همچنین از قیمت ورق آلیاژی به صورت روزانه مطلع شوید.


null

ارســــال دیـــــــدگاه

دیدگاهی ثبت نشده

دسته بندی محصولات

دسته بندی موجود نیست

لیــــست قیــــمت هـای ثــــامن تجــــارت