ورق mo40 چیست؟ معرفی مشخصات کامل و کاربرد ورق 4140

ورق mo40 یک فولاد آلیاژی شامل کروم، منگنز و مولیبدن است که دارای ترکیب شیمیایی 42CRMO4 بوده و در استاندارد آمریکایی به اسم 4140 (SAE) و در استاندارد بریتانیایی با نام 708MO4 معروف هستند. این محصول از جمله ورق عملیات حرارتی شونده اند که در صنایع نفت و گاز کاربرد داشته و از مشخصات ورق mo40، کم آلیاژ و سخت بودن آن است. برای استعلام قیمت و خرید ورق mo40 می‌توانید با کارشناسان وبسایت ثامن تجارت در تماس باشید.

ورق mo40 چیست؟

ورق آلیاژی MO40 که با نام ورق 4140 معروف بوده و در برابر سایش و ضربه، استحکام خستگی و استحکام پیچشی بالا مقاومت دارند. این نوع مشابه با گرید ورق ۴۱۳۰ است ولی در ساختار mo40 از کربن بیشتری استفاده می‌کنند. مقدار کربن بالا موجب شده تا برای انواع عملیات حرارتی مقاومت بالاتری داشته و اما جوشکاری mo40 نسبت به ورق 4130 توانایی کمتری دارد.

انالیز و مشخصات ورق mo40

ترکیب شیمیایی ورق 4140 ساده بوده و از این رو در کاربردهای گوناگونی از آن استفاده می‌کنند. با انالیز mo40، متوجه ترکیبات زیر در آن می‌شوید:

  • عنصر کربن: 40 درصد (ایجاد چقرمگی بالا و پایداری بالا با قابلیت حرارت دهی و سختی پذیری)
  • عنصر منگنز: 85 درصد
  • عنصر کروم: 1 درصد (افزایش چقرمگی)
  • عنصر مولیبدن: 25 درصد
  • درصد کمی از عناصر سیلیکون، فسفر، گوگرد.

کاربرد ورق mo40

با توجه به این‌که ورق 4140 یک نوع ورق فولادی سخت و کم آلیاژ بوده که برای تولید تجهیزات درون چاهی در صنعت نفت و گاز کاربرد دارد. کاربرد مهندسی ورق MO40 برای تولید سازه‌های در معرض فشار سنگین مانند پیچ و مهره، شافت و ... هست.

در ضمن در حالت سخت شده برای تولید ماشین آلاتی که در معرض سایش شدید بوده، استفاده می‌شود. از جمله کاربرد‌های رایج ورق mo40 می‌توان به تولید میل لنگ، شافت، قطعات ماشین، دستگاه فرزکاری، چرخ دنده، گیره فشنگی، کوپلینگ، طوق مته، دسته پیستون، پایه فولادی و غلتک فولادی اشاره کرد.

انواع روش‌های سختکاری ورق آلیاژی mo40

به طور کلی سختکاری این محصول به سه روش زیر انجام می‌شود که شامل موارد زیر است:

  1. سختکاری حجمی: در این شیوه کل قطعه سخت شده و تیغه قیچی برش میلگرد و ورق از قطعاتی بوده که با این شیوه سخت می‌شوند.
  2. سختکاری سطحی بدون تغییر در ترکیب شیمیایی ورق mo40: در این شیوه براساس کاربرد فولاد، قطر و ابعاد قطعه در حدود 1 میلی‌متر از سطح قطعه با کویل مسی حرارت می‌بینند تا سخت شوند.
  3. سختکاری سطحی با تغییر در ترکیب شیمیایی: در این روش براساس کاربرد قطعه از حدود چند دهم میلی‌متر تا 1 میلی‌متر قطعه سخت خواهد شد.

راهنمای خرید ورق mo40

در زمان تهیه ورق آلیاژی MO40 باید توجه کنید که ترکیب شیمیایی و خصوصیات فولاد 4140 براساس استاندارد تعریف شده باشد. همچنین در زمان خرید باید به ابعاد و ضخامت توجه کرده زیرا ضخامت بر وزن تاثیرگذار است و این نوع پارامترها بر قیمت ورق mo40 موثر است.

ورق 4140 به صورت نورد گرم توزیع می‌گردد ولی برخی از تولیدکنندگان ممکن است که به ورق تمپرشده با سختی بیشتر نیاز داشته باشند و تامین کننده باید انواع ورق mo40 را در دسترس داشته باشد.

نتیجه گیری

به طور کلی ورق آلیاژی MO40 از جمله انواع ورق عملیات حرارتی شونده بوده و به روش‌های گوناگونی سختکاری می‌شود.  این محصول فولادی است که در شرایطی که آب دهی و برگست دهی شده باشد، از آن استفاده می‌شود. از ورق 4140 برای کاربردهای که نیاز به استحکام و سختی بالای است همچون: غلتک‌های صنایع سیمان، زره آسیاب‌های گلوله‌ای مواد خام، چرخ دنده، پیچ و ... استفاده می‌کنند.


null

ارســــال دیـــــــدگاه

دیدگاهی ثبت نشده

دسته بندی محصولات

دسته بندی موجود نیست

لیــــست قیــــمت هـای ثــــامن تجــــارت