انواع ورق های آلیاژی فولادی و غیرفولادی

انواع ورق های آلیاژی فولادی و غیرفولادی از طریق ترکیب دو یا چند عنصر گوناگون آلیاژ ساخته می‌شوند. در واقع انواع ورق های آلیاژی از جنس آهن و کربن بوده که شامل عناصری همچون: کروم، کربن، منگنز، نیکل، مولیبدن و ... است. با افزودن عناصر گوناگون به فولاد و تغییر در ساختار مولکولی آن، خصوصیات شیمیایی و فیزیکی فولاد تغییر پیدا کرده و انواع مختلف ورق آلیاژی مانند ck45، st52، A283، A516 و ... به وجود می‌آید.

با توجه به عناصر اضافه شده و میزان تغییر در ساختار مولکولی، ورق‌های گوناگونی به بازار عرضه می‌شود که هر کدام ویژگی‌های مختص به خودشان را دارند. از این رو در زمان خرید ورق آلیاژی باید با توجه به کاربردتان اقدام به انتخاب کرده که در این مورد توانسته از مشاوران وبسایت ثامن تجارت کمک بگیرید.

ورق آلیاژی چیست؟

انواع ورق های آلیاژی بخش بزرگی از آهن آلات را شامل شده که در مرحله تولید، با توجه به نیاز و مصارف گوناگون با فلزهای متنوعی ترکیب می‌شوند. به طور کلی آلیاژ به معنی ترکیب کردن است که از ترکیب یک فلز با حداقل یک فلز یا نافلز، تولید شده و محصول آلیاژی را به وجود می‌آورد. این نوع ترکیب کردن باعث افزایش سختی ورق، کاهش نقطه ذوب و افزایش مقاومت کششی می‌شود و از این رو خرید ورق آلیاژی بسیار محبوب است.

undefined

انواع ورق های آلیاژی

ورق آلیاژی به انواع مختلفی با توجه به روش تولید، فولادی بودن یا نبودن تقسیم می‌شود که هر کدام ویژگی و کاربرد خودشان را دارند. در ادامه شما را با آن آشنا می‌کنیم.

انواع ورق آلیاژی فولادی

فولاد از جمله گسترده‌ترین آلیاژ صنعتی در دنیاست که دلیل آن گستردگی پذیرش عناصر آلیاژی از طریق آهن است. فولاد، آلیاژی از آهن بوده که با اضافه کردن درصدهای گوناگونی از سیلیسیوم، منگنز، گوگرد، فسفر و کربن به وجود می‌آید. در ادامه تعدادی از پرکاربردترین انواع ورق های آلیاژی فولادی توضیح می‌دهیم.

 ورق MO40

این نوع از جمله فولاد کم آلیاژ و سخت بوده که توانایی عملیات حرارتی را دارد. به دلیل استفاده از عنصر کرن و منگنز در ورق mo40، دارای قابلیت تحمل در دمای بالا و فرم‌پذیری است. کاربرد این محصول در مصارف زیر است:

  • صنایع نفت و گاز
  • تولید قطعات در معرض فشار
  • ساخت پیچ و مهره
  • ساخت قاشق و چنگال
  • ساخت دستگاه‌های صنعتی مانند دستگاه فرزکار.

ورق CK45

در بین انواع ورق های آلیاژی، این نوع دارای عناصر آلیاژی سیلیسیوم و منگنز بوده که دارای سختی، استحکام و مقاومت در برابر محیط‌های خورنده است. از آن در تولید ماشین آلات سنگین و کشاورزی، میل لنگ‌های صنعتی، محور پمپ و شافت تراش کاری استفاده می‌شود.

ورق آلیاژی A516

سختی و تحمل فشار بالا در ورق a516 موجب شده تا از آن در ساخت مخازن تحت فشار و اتصالات استفاده کرده و به عنوان ورق آتشخوار در ساختمان‌سازی بسیار پرکاربرد است. البته مناسب بودن قیمت ورق آلیاژی A516 باعث محبوبیت آن شده است.

ورق A283

این محصول دارای قابلیت خمش بالا و جوشکاری بوده که از آن برای ساخت دیگ بخار و مخازن تحت فشار، لوله، سیم پیچ و مقاطع استفاده می‌کنند. در ادامه جدول درصد وزنی عناصر در فولاد آلیاژی را نمایش داده ایم.

جدول درصد وزنی عناصر در فولاد آلیاژی

انواع ورق های آلیاژی غیرفولادی

آلیاژی غیرآهنی یا فلزات رنگین، دارای مقاومت در برابر خوردگی، رسانای حرارتی و الکتریکی هستند. در ادامه شما را با تعدادی از آن‌ها آشنا می‌کنیم.

ورق آلیاژی برنج

ورق برنج از ترکیب روی و مس ساخته شده که درصد عنصر مس در ترکیب آلیاژ برنج بیشتر از 40 درصد می‌باشد. از آن در ساخت قفل، چرخ دنده، بلبرینگ، پوشش مهمات، دریچه، لوله کشی و دکوراسیون استفاده می‌کنند.

ورق برنز

در بین انواع ورق های آلیاژی، این ورق دارای مقاومت در برابر سایش بوده و به دلیل داشتن مس در ترکیب خود دارای رسانایی الکتریسیته خوبی است. کاربرد آن در صنعت الکترونیک، حمل و نقل سوخت هسته‌ای و ساخت پیچ و مهره و پروانه کشتی است.

undefined

جان کلام

انواع ورق های آلیاژی فولادی و غیر فولادی با ترکیباتی خاص تولید می‌شوند که هر یک تنها برای صنایع مختص به خود کاربرد دارند. جهت خرید ورق آلیاژی می‌توانید از طریق سایت ثامن تجارت اقدام به خرید ورق آلیاژی نمائید و با خرید مستقیم و بدون واسطه از درب کارخانه بهترین محصولات را خریداری کنید. توجه داشته باشید که قیمت ورق آلیاژی با توجه به نوسانات بازار آهن الات همواره متغیر است.


null

ارســــال دیـــــــدگاه

دیدگاهی ثبت نشده

دسته بندی محصولات

دسته بندی موجود نیست

لیــــست قیــــمت هـای ثــــامن تجــــارت